דף הבית חוק ומשפט גישור ובוררות זכויותיהם של ידועים בציבור לעיזבון (מהבלוד של עו"ד לצוואה)
זכויותיהם של ידועים בציבור לעיזבון (מהבלוד של עו"ד לצוואה)
עו"ד איתן קוהלי 03/05/11 |  צפיות: 3345

כיום חיים בישראל כמאה אלף בני אדם,המנהליםמשק בית משותף האחד עם השני, וזאת מבלי לבוא במוסד הנישואין. מעמדםהמשפטי של כ-50% מאותם הזוגות הינו מעמד של ידועים בציבור – הווה אומר מערכת יחסים בעלת תוקף משפטי לכל דבר, אך כזו הנעדרת כתובה וחופה. במאמר שלפניכם נתייחס לזכויותיו של מי שמוגדר ידוע בציבור בעיזבון במקרה של פטירתו של אחד מבני הזוג.

בן זוג ידוע בציבור – כמוהו כבן זוג נשוי

סעיף 55 לחוק הירושה התשכ"ז-1965, קובעבבירור כי מעמדו של בן זוג ידוע בציבור, נחשב במקרה של פטירתו של אחד מבניהזוג, כבעל/אישה לכל דבר. הדברים אמורים באשר לזכויות הירושה על פי דין(וזאת כמובן בהיעדר צוואה).

הסעיף המדובר מטיל את נטל ההוכחה על בן/בתהזוג הידועים בציבור שנותר/ת בחיים. על בן/בת הזוג להוכיח כי שני בני הזוגחיו חיים משותפים, ניהלו משק בית משותף, וכל זאת בתקופה בה אף אחד מהם, לאנותר נשוי לאדם אחר. עם חלוף השנים, ביקש בית המשפט במדינת ישראל להגמישולהרחיב עד כמה שניתן את הקריטריונים והתנאים הדרושים בכדי להכיר בקיומםשל"חיים משותפים ומשק בית משותף", וזאת על מנת להקל על מספר הולך וגוברשלידועים בציבור, שביקשו לתת מענה לבעיותיהם.

הקלה מול הקשחה

בית המשפט בוחן כל מקרה לגופו ומבקש לשיםדגש על האופן שבו התייחסו שני בני הזוג לקשר ביניהם – האם מדובר היה בחיישיתוף אמיתיים וכנים או שמא, היו אלה יחסים שבבסיסם מונח אינטרס כלכליבלבד. האם במהלך החיים המשותפים התקיים שיתוף בכספים, בנכסים בין בני הזוג,או שמה הקפידו הם על הפרדה ברורה ומרצון.

בנוסף, ידוע בציבור שיבקש לרשת את בת/בןזוגו יתבקש להוכיח לבית המשפט כי הקשר בין בני הזוג ,ארך כשלוש שנים לפחות.המדובר בתקופה מקבילה לזו הנדרשת בכדי לזכות בן/בת זוג נשואים, ברכושו שלבן זוגם שנפתר.

בכל הנוגע לכתיבת צוואה, הרי שבני זוגשהיוידועים בציבור, יכולים היו להעביר זה לזה רכוש במסגרת הצוואה. במקרהשכזהמקשיח דווקא בית המשפט את הקריטריונים, וקובע כי על הצוואה להורותבמפורשובאופן שאינו משתמע לשני פנים, כי העברת הרכוש לבן זוג ידוע בציבור,הייתהרצונו של המנוח.

מובא ע"י עו"ד לצוואה, עו"ד לידועים בציבור, עורך דין לצוואה, איתן קוהלי


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 עו"ד איתן קוהלי

איתן קוהלי משרד עורכי דין,
עו"ד לדיני משפחה, מגשר מוסמך ובורר

לפרטים נוספים -
http://kohali.co.il/ 


מאמרים נוספים מאת עו"ד איתן קוהלי
 
דיני משפחה - מהו צו הגנה?
03/06/13 | משפחה
צו הגנה הוא ניסיון חוקי למנוע אלימות במשפחה והוא ניתן על ידי בית משפט. במאמר הקרוב נפרט מתי ניתן צו הגנה לשם מה הוא ניתן וכיצד הוא מתקשר לסיפור שלפנינו.

עורך דין לדיני משפחה על הקריטריונים לקביעת מזונות
04/04/13 | משפחה
ישנן שתי הבחנות בסיסיות עליהן מסתמך בית הדין בקביעת המזונות לילדים. ההבחנה הראשונה מתייחסת לצרכיו ההכרחיים אל מול הצרכים הנוספים ואילו ההבחנה השנייה מתייחסת לטווח גילאי הילד

דיני משפחה - החוק כנגד הגירה לחו"ל עם הילדים
15/02/13 | משפחה
בעת הגלובליזציה המודרנית, אפשרות של הגירה ממדינה למדינה היא אפשרות פשוטה עבור אזרחי רוב המדינות. העידן המודרני פותח אפשרויות נרחבות של פיתוח קריירה בינלאומית, שטומנת בתוכה מעבר למדינה אחרת.

התאמת הדין למציאות החיים המשתנה: תשלום מזונות ע"י האם
31/07/12 | משפחה
בתקופה האחרונה, נראה כי מערכת המשפט בישראל עושה צעדים תקדימיים רבים לקירוב השוויון בין המינים בעיני החוק. אחת ההחלטות החשובות בתחום זה, הינה תשלום מזונות על ידי האם, כאשר האב הוא המשמורן.

משמורת משותפת ומזונות - כיצד שומרים על טובת הילדים?
08/02/12 | משפחה
משמורת משותפת הנו הסדר משפטי הקובע אחריות הורית משותפת של שני הורים החיים בנפרד ונושאים ביחד בעול גידול ילדיהם, תוך חלוקת זמני הורות שוויונית ונשיאה בהוצאות הילדים באופן שווה.

ילד מרדן? בית המשפט עשוי לפסוק הקטנת מזונות או הפחתתם
25/09/11 | משפחה
ביום 14/02/2011 פרסמנו מאמר המסביר את המושגים "ניכור הורי" ו"בן מרדן" ועמדנו על המשמעויות שעלולות לנבוע בנסיבות בהן ילד הוא בבחינת בן מרדן, היינו, אינו חפץ בשמירה על קשר עם אביו המחויב כלפיו בתשלום דמי המזונות, אינו מקיים את הסדרי הראיה עמו ואף נוהג כלפיו בדרך עולבת ופוגעת. בין היתר ציינו, כי במקרים קיצוניים, יכול בית המשפט להטיל על בן מרדן סנקציה בדמות הפחתה או ביטול של דמי המזונות להם זכאי הקטין מאביו.

האם פניה לגישור עשויה להועיל גם לכם
27/08/11 | משפחה
אם וכאשר קיבלתם את ההחלטה להיפרד – עומדות בפניכם שתי אפשרויות: האחת, לפנות לערכאות המשפט – בית המשפט לענייני משפחה ו/או בית הדין הרבני – לשם בירור המחלוקות והכרעתן.

מהן הסיבות לעריכת הסכם ממון (מבלוג של עו"ד לדיני משפחה)
24/05/11 | משפחה
התרגשות לפני החתונה, מחשבות תמימות על בית עם גדר לבנה וילדים המתרוצצים עם הכלב בחצר… מי מאתנו לא שקע במחשבות על אידיליה משפחתית ורעיון של להזדקן יחד עם אהובינו? אך מציאות חיינו, מוכיחה פעם אחר פעם שנישואין זה לא תמיד לנצח ותופעות של נישואין בגיל מאוחר או אף נישואים שניים, שלישיים וכו', הפכו לתופעה מוכרת בנוף הישראלי.

עורך דין לצוואה על עילות לפסילת צוואה
12/05/11 | ירושה
צוואה היא הדרך הבטוחה והיעילה ביותר לממש את רצון הנפטר במלואו לאחר לכתו. צוואה המנוסחת בצורה שלא משתמעת לשני פנים, בנויה בצורה נכונה, יש בה לחסוך סכסוכים בין יורשים, ואף לחסוך זמן יקר והתדיינות משפטית מיותרת. בטרם הכנת צוואה, חשוב לדעת שבחוק קיימות עילות לפסילת הצוואה, חשוב להכיר את הפירצות ולוודא שאינן קיימות בצוואה שהכנתם.

זכויותיהם של ידועים בציבור לעיזבון (מהבלוד של עו"ד לצוואה)
כיום חיים בישראל כמאה אלף בני אדם, המנהלים משק בית משותף האחד עם השני, וזאת מבלי לבוא במוסד הנישואין. מעמדם המשפטי של כ-50% מאותם הזוגות הינו מעמד של ידועים בציבור – הווה אומר מערכת יחסים בעלת תוקף משפטי לכל דבר, אך כזו הנעדרת כתובה וחופה. במאמר שלפניכם נתייחס לזכויותיו של מי שמוגדר ידוע בציבור בעיזבון במקרה של פטירתו של אחד מבני הזוג.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI