דף הבית מדעי החברה פסיכולוגיה איך לגדל ילד עם ביטחון עצמי? – ד"ר שרית פוני
איך לגדל ילד עם ביטחון עצמי? – ד"ר שרית פוני
שרית פוני 02/10/18 |  צפיות: 79

לכל אחד מההורים ישנה השפעה עצומה על פיתוח הביטחון העצמי של הילד. כל הורה מעוניין להעצים את הביטחון העצמי של ילדיו, אך איך עושים זאת בהצלחה?

ד"ר שרית פוני ממרכז טיה, מסבירה איך לחזק את הביטחון העצמי של הילד באמצעות הקשבה, מתן פידבק ועידוד חיובי.

איך לגדל ילד עם ביטחון עצמי?

על פי ד"ר שרית פוני, ביטחון עצמי מורכב מ – 2 נושאים עיקריים: הראשון, מה אני חושב על עצמי והשני, מה אחרים חושבים עלי. בדרך כלל, אצל ילדים הביטחון העצמי מעוצב על ידי ההורים אשר מעניקים להם פידבק חיובי או שלילי בהתאם לסיטואציה.

פעמים רבות, דווקא ילד אשר שגה, שכח, איבד או לא הצליח במשימה כלשהי – זקוק לעידוד מאחד ההורים. ילד שנכשל, לא זקוק לשבחים ותרועות ניצחון אך הוא בהחלט זקוק לעידוד לשם הרמת הביטחון והדימוי העצמי.

הורים אשר רוצים לגדל ילד עם ביטחון עצמי גבוה, חייבים לשים לב לדגשים הבאים:

1. מחמאות ותשבחות – בעת מתן מחמאות ותשבחות, הורים רבים מסתפקים במשפט "כל הכבוד" מבלי לתאר ולפרט את המקרה. באופן כללי, מומלץ לפרט על הדבר שעליו משבחים את הילד, לדוגמא כל הכבוד על כך שסיימת את כל האוכל, כל הכבוד שהתנהגת יפה באירוע וכדומה.

2. הצבת תנאים – כהורה עליך לעודד את הילד לנסות שוב ושוב עד שיצליח במשימה שעומדת לפניו. לכן, פעמים רבות משפטים כמו "אם אתה עושה את X, תעשה את זה כמו שצריך" או "בפעם הבאה, תיזהר שלא.." הם משפטים שמדכאים את הביטחון העצמי של הילד ושמים את הדגש על חוסר ההצלחה ולא על השיפור שעל הילד לעשות.

3. עידוד הילד –בדיוק כמו בעולם המבוגרים כל ילד נכשל, רק בצורה זו מצליחים ללמוד ולהשתפר לפעם הבאה. במידה והילד נכשל, מומלץ לעודד ולחזק את הילד עם משפטים חיוביים כמו "אני ראיתי שהתאמצת לפני המבחן, אני יודעת שבסוף תצליח או תשתפר בעתיד" ולא לדכא אותו באמצעות משפטים אשר מטילים ספק ביכולותיו או מעבירים כעס מיותר.

לסיכום, בסופו של יום כל ילד רוצה להצליח ולקבל מחמאות אך בזמן כישלון (ולא משנה אם הוא נוצר באשמת הילד או שלאו), הילד חייב לדעת כי אתם כהורים נמצאים שם לקלוט ולעודד אותו.

ד"ר שרית פוני היא מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת בעלת PHD בפסיכולוגיה ו – M.A בפסיכולוגיה חינוכית – יישומית. לקבלת מידע נוסף על טיפול וייעוץ, ניתן ליצור קשר ב - 050-7926171.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 שרית פוני


 


מאמרים נוספים מאת שרית פוני
 
איך לגדל ילד עם ביטחון עצמי? – ד"ר שרית פוני
לכל אחד מההורים ישנה השפעה עצומה על פיתוח הביטחון העצמי של הילד. כל הורה מעוניין להעצים את הביטחון העצמי של ילדיו, אך איך עושים זאת בהצלחה? ד"ר שרית פוני ממרכז טיה, מסבירה איך לחזק את הביטחון העצמי של הילד באמצעות הקשבה, מתן פידבק ועידוד חיובי.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI