בנק זרע לכלבים
נכתב על ידי: Butters Sckotch
תאריך: 12/09/10

הפריית כלבים על ידי הקפאת זרע בבנק זרע לכלבים אפשרית כיום רק אצל ווטרינר אחד בארץ, הקפאת הזרע מאפשרת שימור זרע למשך עשרות שנים והפריה עתידית. התקופה הטובה ביותר להקפאת זרע מבחינת פוריות אצל כלבים היא עד גיל 5 לגזעים גדולים ועד גיל 7-6 בגזעים קטנים ובינוניים וזאת במטרה לקבל זרע בעל איכות גבוהה. איכות הזרע נקבעת על ידי הערכה שלאחר ההפשרה יש לראות בתנועת הזירעונים קדימה לא ירדה ליותר מ70% מהמקור. לאחר ההפשרה זמן השימוש הוא קצר מאוד מספר שעות בודדות, ושלא יעלה על 24 שעות בשום פנים. בנוסף לאיכות הזרע הכדי שההפריה תהיה מוצלחת יש צורך בדיוק במוניטורינג של הביוץ והטכניקה של ההפריה.

בנק הזרע לכלבים (בדומה לבנק זרע אנושי) שומר את הזרע הקפוא במיכלים של חנקן נוזלי בטמפרטורה של 196- מעלות צלזיוס, לפני ההפריה הזרע עובר תהליך הפשרה ומגיע לטמפרטורה המתאימה של 35 מעלות צלזיוס, לאחר מכן הזרע מוחדר באנדוסקופ ישירות לרחם ולא לואגינה.

בעבר הפעולה הייתה פולשנית וכללה פתיחה של הבטן והחדרה ישירה של הזרע לרחם, וכיום ההחדרה מבוצעת על ידי סיב אופטי זעיר בשם אנדוסקופ ובעזרת מוניטור המאפשר לראות את פנים הבטן ולבסוף את צוואר הרחם המיועד להפריה.
כאשר הזרע יורד לטמפרטורה של 5 מעלות הוא נחשב לזרע מצונן ואז ניתן להשתמש בו ולשלח אותו לכל מקום בארץ ובעולם, אחוז ההצלחה בהשגת הריון הוא 85% הצלחה בכניסה להריון, זאת בתנאי שההפריה נעשית תוך 48 שעות מרגע ההגעה אחסון הזרע נעשה בקופסת פוליאסטר וקרח יבש, את הזרע שולחים בדואר מהיר יחד עם פרטי הכלב (פרטי הכלב, איכות הזרע וכמות).


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article10696.aspx