שלבים בהליך איטום גגות
נכתב על ידי: דורית לבקוביץ
תאריך: 18/06/12

שלבים בהליך איטום גגות

בעיקר לפני ימות החורף הגשומים, מתעורר הצורך אצל בעלי מבנים רבים ובעיקר דירות פרטיות הממוקמות בקומות העליונות, לבדוק את מצב איטום הגג שמעל ראשם.

ידוע כי כאשר הניקוז של מי הגשמים בגג לא מתבצע כהלכה ובמיוחד כאשר מדובר בגג שטוח, ישנה חשיבות רבה וראשונה במעלה לביצוע הליך של איטום בידי אנשי מקצוע מענף האיטום והבנייה.

איטום הוא למעשה הפעולה העיקרית שמהווה שכבת חציצה בין תשתית הגג לבין המגע של המים הנופלים עליו. שכבה זו היא שתימנע את חדירת מי הגשמים לתוך המבנה וחלחולם פנימה דרך התיקרה אל הבית עצמו. פעולה שבהכרח מובילה לכך שבהמשך תוך זמן קצר שמתבטא אף בימים ספורים, תופעת ה רטיבות תגיע על שלל תסמיניה העגומים ונזקיה האסתטיים והבריאותיים.

פעולת האיטום- מטרתה להעניק שכבת בידוד מפני הרטיבות ולגרום לכך שמי הגשמים ינוקזו אל מחוץ למבנה.

השיטות הנפוצות לאיטום גגות

בעבר הלא רחוק, הפעולה המקובלת והיחידה שהייתה קיימת וענתה על פתרון הבעיה היא באמצעות פעולת זיפות גגות שהייתה אורכת כמעט יום שלם. כאשר משמה אנו מבינים שהליך זה כולל שימוש בזפת חם שהוא חומר ביטומני יעיל וחוצץ בהצלחה בין המבנה למי הגשמים. זיפות גג איכותי ומקצועי היה מחזיק מעמד לפחות 10 שנים ובלבד שהתהליך כולל הסרת שאריות חומרי איטום ישנים וניקוי הגג באופן יסודי למדי כדי להכינו לשכבת הזפת החם שתונח מעליו.

לאחרונה, החלו יותר ויותר קבלנים להשתמש בשיטת איטום חדשה המערבת שימוש ביריעות העשויות חומר ביטומני. הליך זה נחשב ליותר יקר משיטת זיפות גגות אך יחד עם זאת מהיר יותר מבחינת זמן העבודה והתהליך עצמו וכמובן יותר יעיל והוא מחזיק מעמד לפחות שני עשורים ומעלה.

שיטה זו המביאה תוצאות טובות ועמידות יותר עומדת כנראה להחליף את שיטת הזיפות הישנה והמסורתית. ישנם קבלנים שיציעו לבעלי תקציב כספי מוגבל את אפשרות זיפות הגג בחורמ הזפת בתור בסיס לאיטום ולאחר מכן כדי לחזקו אפילו לאחר תקופה מסוימת, לפרוס יריעות ביטומניות על גבי הגג.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article30080.aspx