מדוע מזון מטוגן איננו מומלץ?
נכתב על ידי: יסמין חיו
תאריך: 26/06/12

השומנים הם כידוע אחד משלושת אבות המזון, לצד הפחמימות והחלבונים. אבות המזון הם מרכיבים בתזונתנו שהם החשובים ביותר לגופנו ואנו חייבים לצרוך אותך דרך קבע על מנת לספק למערות גופנו את כל אשר הן צריכות על מנת לתפקד. הפחמימות ידועות כאחראיות ליצירת אנרגיה בתוך תאי הגוף, החלבונים חשובים לבניית תאי שריר ולפירוק ובנייה של חומרים בגוף. אך מה תפקידיהם של השומנים? אם הם נחשבים לאחד מאבות המזון, הרי שיש להם תפקידים מועילים: הם מספקים אנרגיה לגוף, יוצרים בידוד העוזר בשמירה על חום גוף, הם מרכיבים חלקים חשובים בממנה התאים ואחראים על תהליכים נוספים, למשל בהתפתחות המוח.

אם כן, השומנים אינם בהכרח חומר מזיק שיש להימנע ממנו. אפילו בדיאטה, יש לצרוך כמות מתאימה של שומנים מידי יום, כאשר הכמות המומלצת היא כ-30 אחוזים מן התפריט. שומנים קיימים במזונות רבים שאנו ממילא אוכלים, כך שבדרך כלל אין צורך להוסיף לתפריט מרכיבי שומן מיוחדים. יחד עם זאת, ישנם סוגי שומן המזיקים לגוף ומהם באמת רצוי להימנע, לא רק במסגרת דיאטות, אלא בכלל, אם חשובה לכם בריאותכם.

שומני טראנס הינם שומנים מלאכותיים המיוצרים בתהליך כימי ואינם קיימים באופן טבעי בתזונתנו. התהליך הכימי הזה יוצר שומנים בעלי מוצקות (כמו למשל מרגרינה), אך לצד יתרון זה קיים גם חיסרון - שומנים אלה מזיקים לגופנו ולכן אכילתם מסכנת את בריאותנו. לכן, אם אתם משתמשים במרגרינה לטיגון, רצוי להחליפה בחמאה או בשמן נוזלי רגיל (למשל שמן קנולה, שמן זית וכולי).

טיגון בשומנים

רבים מאתנו יודעים כי טיגון מזון בשמן עמוק נחשב לצורת בישול לא בריאה, מעבר לכמות הקלוריות העצומה שמזון כזה מכיל. הסיבה לכך היא שבשיטה זו, השמן מגיע לטמפרטורה גבוהה מאוד, וכאשר הוא מגיע לנקודת השריפה שלו, ישנו שחרור של רדיקליים חופשיים - חומרים מזיקים לגוף ואף מסרטנים. בנוסף לרדיקלים החופשיים המשתחררים מן השמן עצמו, גם הרכב המזון שאנו מטגנים עלול להשתנות בגלל עצמת החום. הבעיה היא בעיקר עם חלבונים - שעלולים להתפרק לחומרים מסוכנים לגופנו.

הנה כמה המלצות כיצד להתגבר על הבעיה:

  • לבחור שמן אשר נקודת השריפה שלו היא בטמפרטורה גבוהה (למשל שמן קנולה עדיף על פני שמן זית).
  • בזמן הטיגון, אם רואים שהשמן מתחיל להישרף ולהשחיר - רצוי להחליפו בשמן חדש ולהקפיד על להבה נמוכה יותר.
  • אם ניתן, לוותר כליל על טיגון בשמן עמוק, וכתחליף ניתן לאפות, לבשל בסיר, או לאדות את המזון - אלו הן שיטות בישול בריאות יותר וגם דלות יותר בקלוריות.

 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article30270.aspx