סרטן השד – אבחון מוקדם מציל חיים
נכתב על ידי: neri bennun
תאריך: 03/10/12

סרטן השד הוא סרטן מאד שכיח אצל נשים ומקורו ברקמות השד העוטפות את בלוטות החלב. סרטן השד ידוע כסרטן שיכול לשלוח גרורות לאברים חיוניים בגוף אם לא התגלה בשלב מוקדם. את המחלה מזהים עם הופעת גושים בשד או בבית השחי. תופעה זו אינה מלווה בכאבים אך משם יכול הסרטן להתפשט לאברים נוספים בגוף כמו הכבד, המוח והריאות. סרטן השד מתגלה אצל נשים אחרי גיל חמישים והופעתו אצל נשים צעירות יותר, או אצל גברים היא נדירה. סרטן השד הנפוץ מכונה קרצינומה ויש המכונים ליפומה וסרקומה.

כריתת שד וניתוח פלסטי

אחת הדרכים הנפוצות להלחם בסרטן השד נעשית על ידי כרית השד. לאישה שעברה את גיל החמישים אין עוד שימוש פרקטי בשד והוא אינו נחשב איבר חיוני בגופה. הסרת שד מצילה חיים רבים ומנטרלת את יכולת המחלה להתפשט לאיברים חיוניים בגוף כמו הריאות, הכבד ואף המוח. במקרים כאלה ניתן לעשות ניתוח פלסטי להחזרת המראה הטבעי של חזה האישה. ניתוח פלסטי אינו מסוכן והוא יכול להחזיר את האישה לצורתה הקודמת ולהחזיר לה את הבטחון העצמי שיכול להיפגע כתוצאה מכריתת השד.

גילוי מוקדם של סרטן השד מציל חיים

אם מגלים את סרטן השד בשלב מוקדם ניתן להמנע מכריתת שד ובמיוחד מכל הגרורות העלולות להתפשט בכל חלקי הגוף. על כל אישה המגיעה סמוך לגיל חמישים לערוך בדיקה לגילוי סרטן השד ולהתמיד בכך לאורך שנים.

כאשר יש חשד לסרטן עם גילוי גוש בבית השחי או שינוי פתאומי של צורת השד או הפיטמה ניתן לעשות צילום ממוגרפיה שיאשר או שיאשש את המחלה בגופה. גם עריכת ביופסיה עשוייה לגלות את סרטן השד. הליך זה נעשה על ידי לקיחת דגימה מרקמת השד. דוגמת הריקמה נמסרת לפתולוג שבוחן אותה כדי לאתר האם יש בריקמה גידולים סרטניים.

השלבים השונים של סרטן השד

למחלת הסרטן חמישה שלבים

השלב המקדים - בשלב זה צינורות החלב שבשד נעטפים בתאי אפיתל ולאט לאט סותמים אותם. הגידול עדיין אינו מתפשט, אך הוא כבר נחשב למסוכן.

שלב ראשון - בשלב זה הגידול הופך פולשני בעקבות הגעת תאים סרטניים אל רקמות השד מצינורות החלב.

שלב שני - בשלב השני מגיעים התאים הסרטניים לבלוטות הלימפה הנמצאות ליד הגידול הראשוני שנע בין 2 ל 5 ס"מ. הגידול בשלב זה עדיין לא נוגע במערכת הלימפה.

שלב שלישי - בשלב זה מתפתח הגידול הסרטני לגודל של 5 ס"מ והגרורות במערכת הלימפה משנות את צורתן. הסרטן שולח גרורות לאיברים אחרים - לצלעות, בית החזה וכדומה. בשלב הזה הגידול הופך לדלקתי.

שלב רביעי - בשלב האחרון של המחלה הסרטן שולח גרורות לאיברי גוף חיוניים כמו הריאות, הכבד והמוח.

למרות שסרטן השד הוא מחלה נפוצה יחסית גילוי מוקדם של המחלה עשוי לרפא אותה לחלוטין ואם יש צורך בכריתת שד תמיד ניתן לעשות ניתוח פלסטי לשיפור המראה החיצוני.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article33098.aspx