איך לבחור עורך דין אזרחי?
נכתב על ידי: kinneret
תאריך: 03/02/13

עורך דין אזרחי בתחום הנדל"ן

קרקע וכל המחובר אליה הם נכסים בעלי מעמד מיוחד בארץ: עסקאות המקרקעין והנדל"ן נערכות באופן שונה מעסקאות הקשורות לנכסים אחרים, ישנה חובה של רישום מיוחד של בעלות, וכדומה. לכן בכל עסקה הקשורה בנדל"ן יש צורך בליווי מקצועי של עורך דין אזרחי המתמחה בתחום.

מגוון המצבים בהם נדרש יעוץ של עורך דין אזרחי לעריכת עסקת נדל"ן הוא עצום. הדוגמא הפשוטה ביותר היא עריכת חוזה לרכישה של נכס. על עורך הדין המייצג את הקונה לבדוק למי שייכות הזכויות בנכס, האם הוא משועבד, האם הוא נבנה בהיתר או לא, וכך הלאה. לאחר מכן יערוך עורך הדין את החוזה, ויטפל ברישומו ברשויות הנדרשות (לשכת רישום מקרקעין, רשויות המס ואחרות).

בפרויקטים של בנייה השתתפותו של עורך דין אזרחי מומחה הכרחית. כך, למשל, בפרויקט של בנייה חדשה ניתן להתקל במצב של פלישה – תפיסת שטח בלתי חוקית. הטיפול המשפטי בפינוי הפולש חייב להתבצע על ידי איש מקצוע.

כאשר מדובר בפרויקטים מורכבים יותר, הסוגיות המשפטיות הופכות למכריעות, ולעתים קושי משפטי עשוי להוות מכשול אמיתי. כך, למשל, פרויקט בו נדרשת הריסה של מבנה קיים לצורך הקמת מבנה חדש, או שיפוץ יסודי, עשוי להתקע במידה וחלק מהדיירים אינם מסכימים. בעייה זו באה לידי ביטוי בצורה עזה ביותר בפרויקטים של פינוי בינוי ובפרויקטים של תמ"א 38.  לכן חשוב לערב בפרויקטים כאלה עורך דין בשלב מוקדם ככל שניתן.

לסיכום, השתתפותו של עורך דין אזרחי בעסקאות נדל"ן היא חיונית. במידה ופונים אליו בשלבים ראשוניים של תכנון העסקה, ניתן לגלות את הקשיים הצפויים מראש, ולקבל החלטה שקולה ומחושבת בנוגע לאופן הפעולה המיטבי. טיפול בסוגיות משפטיות עשוי להיות ארוך ומלווה בקשיים, וחשוב ביותר לדעת על בעיות אפשריות מבעוד מועד ולהערך בהתאם.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article36146.aspx