קבלת סעדים זמניים בהליכי גירושין
נכתב על ידי: אלעד שניר
תאריך: 17/07/13

סעדים זמניים מאפשרים לצדדים המעורבים בהליך גירושין להטיל סנקציות, לנצל זכויות או לדרוש מגבלות עד גמר בירור התביעה. סעדים אלו ניתנים על ידי בית המשפט לענייני משפחה או בתי הדין הרבניים. ברוב המקרים המטרה המרכזית של הסעדים היא להבטיח את קיומו של פסק דין עתידי. מטרה נוספת יכולה להיות הכשלת ניסיון הימלטות או הברחת רכוש מהארץ. נהוג לחשוב כי סעדים זמניים מנוצלים רק על ידי מתגרשים הנמצאים בעיצומה של מערכת יחסים שלילית וסוערת, אך האמת היא שניתן למצוא אותם גם בקרב גירושין המסתיימים באווירה חיובית. במילים אחרות, סעד זמני הוא כלי נוסף בארגז הכלים של המתגרש ולכן כדאי להכירו.

מעורבות של עורך דין לצורך קבלת סעדים

על מנת לנצל את הסעדים הזמניים בהליכי גירושין כדאי בראש ובראשונה לערב עורך דין. על עורך הדין להבין היטב את הנסיבות של המקרה, להמליץ על סעד בהתאם לאסטרטגיית תביעה או הגנה כללית ולבחור בצעדים אשר ישרתו את האינטרס של הלקוח בצורה אופטימאלית. עו"ד דיני משפחה צריך לבדוק את כל האלטרנטיבות של הטלת הסעדים הזמניים – בטווח הקצר והארוך. לעיתים בקשה לקבלת סעדים זמניים בהליכי גירושין מעכבת את קבלת הגט, ולכן יש לבחון זאת מראש. סעד זמני הוא מהלך חשוב ואין להתעלם ממנו.

הטלת עיקולים על בן הזוג

הסמכות הראשונה של בית המשפט לעניין משפחה ובתי הדין הרבניים בנוגע לסעדים זמניים היא הטלת עיקולים. את הפונקציה הזו ניתן למצוא לעיתים קרובות אצל ראשי ההוצאה לפועל, המשתמשים בה לצורך מיצוי זכויות הנישומים. בהקשר של דיני משפחה וגירושין העיקולים מונעים הברחה של רכוש משותף. הברחה זו לא תמיד באה לידי ביטוי במכירה או הסתרה, אלא יכולה להיות תוצאה של חלוקת מתנות, לקיחת הלוואות, פדיון תכניות חיסכון, מכירת דירה וכדומה. העיקולים על הרכוש המשותף אינם מאפשרים אף פעולה ללא אישור של בן הזוג. כיום ניתן לדרוש רישום להערת אזהרה על נכסי מקרקעין וכך למנוע מכירה שלהם. יחד עם זאת, יש לבקש מבתי המשפט או בתי הדין הרבניים את הטלת העיקולים מבלי ליידע את בן הזוג. העדכון יכול להיות מופץ רק לאחר שהעיקולים נרשמו אצל כל הגופים הרלוונטיים ונכנסו לתוקף.

צו עיכוב יציאה מהארץ גם נגד הילדים

עוד סמכות חשובה של בתי המשפט ובתי הדין הרבניים היא הטלת צו עיכוב יציאה מהארץ. סעד זה נדרש בכל מקרה בו קיים חשש לכך שבן הזוג יברח עם קבלת התביעה. יתרה על כך, חשש שבן הזוג ייקח איתו את הילדים יכול להיפתר רק על ידי הוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ המופנה גם נגדם. הימצאות של שני הצדדים עד ההתדיינות וביצוע פסק הדין היא הדרך היחידה להבטיח את מיצוי הזכויות המשפטיות. אין להתייחס אל צו עיכוב היציאה מהארץ בתור כלי נשק, אלא לחשוב עליו בצורה של סעד מהותי אשר מרחיב את סמכויותיהם של בתי המשפט ובתי הדין הרבניים.

צווי הגנה ומניעה

שני סעדים נוספים אותם כדאי להזכיר הם צווי הגנה וצווי מניעה. המטרה של צווי הגנה היא להרחיק בני זוג אלימים, והמטרה של צווי מניעה היא לאסור על בן הזוג לבצע שינוי ברכוש של אחד הצדדים, לרבות בדרך של מכירה, העברה לצד שלישי ועוד. צווי הגנה וצווי מניעה הם לא סעדים חמורים וניתן להוציאם לתקופות מוגבלות. כדאי לשקול את הוצאת הסעדים הללו, כמו גם את הסעדים האחרים, עם תחילת ההליכים.


 
אודות המחבר

כותב מאמרים משפטיים

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article38857.aspx