בגרות בכימיה - האם כדאי?
נכתב על ידי: מיכאל רומנסקי
תאריך: 31/03/14

לימודי כימיה מתחילים היום ברוב מוסדות לחינוך חובה בכיתות חטיבת הביניים. בשלב הראשוני כל התלמידים לומדים באותה הכיתה את הנושאים אשר שייכים לקטגוריית "מבוא". בהמשך, במידה והתלמיד מעוניין לגשת לבחינת בגרות בכימיה ברמה מקיפה, הוא יופנה לכיתת לימוד מוגברת ובמידה ולא, לימודי הכימיה הבסיסיים יסתיימו בעת עליה לתיכון. לבגרות בכימיה יוגשו רק תלמידים שבחרו את המקצוע המרתק הזה בתור אחד המקצועות המוגברים שלו. אז האם כדאי או לא ללמוד כימיה ברמה מוגברת ולגשת בסיום הלימודים לבחינת בגרות?

מה הבדל בין לימודי כימיה ברמת קושי רגילה לבין בחינה ברמה של 5 יח"ד

לימודי כימיה מתחילים מלימוד של חומר המהווה את הבסיס להבנת מושגים כלליים בעולם הכימיה. זה כולל בין השאר הכרות  עם כימיקלים מסוגים שונים, היכרות עם מושגי היסוד בכימיה והיכרות עם תהליכים כימיים הנמצאים סביבנו בחיי היום יום. נושאים אשר נלמדים בשלב זה מרתקים ומעשירים את הידע הכללי ואת ההשכלה הבסיסית של התלמיד. בשלב מאוחר יותר, במידה ותלמיד בוחר להתמקצע בתחום כימיה ובמידה ותחום זה מרתק אותו כמובן, הוא מתחיל ללמוד את הנושאים שנלמדו במסגרת לימודי המבוא, רק שהפעם לעומק. שיטת הלימוד בשלב זה כוללת לא רק חומר עיוני, אלא גם השתתפות בניסויים במסגרת שעות הלימוד בכיתה. לשם כך, תלמידים הלומדים לבגרות בכימיה לומדים במעבדת כימיה מאובזרת.

מה תתרום לכם בגרום מוגברת בכימיה לידע הכללי

בגרות מוגברת בכימיה תתרום המון לידע הכללי של התלמיד, מכיוון שהחומר שנכלל בה יאפשר לו להכיר יותר מקרוב את עולם המחקר ואת תחום המדעים המדויקים המרתק שנוגע לכל תחומי החיים שלנו. הידע הכללי הזה יהפוך את התלמיד לאיש מדעים בתחילת הדרך שקו המחשבה שלו מכוון בצורה שמעודדת חשיבה לוגית המתאימה להשתלבות בתחום המדעים.

מה תתרום לכם הבגרות המוגברת בכימיה להמשך הלימודים

בגרות מוגברת בכימיה מיועדת לתלמידים שמעוניינים להכיר את תחום המדעים המדויקים טוב יותר ובמיוחד לתלמידים שמעוניינים להמשיך וללמוד מדעים מדויקים באחד ממוסדות להשכלה הגבוהה. ציון גבוהה בבחינת בגרות בכימיה ברמה של 5 יחידות אולי לא יקל על תהליך הקבלה לפקולטה במדעים, אך הידע שהתלמיד רוכש במהלך הלימודים שלו יסייע לו בתחילת הלימודים, מכיוון שהוא יגיע לכיתת הלימוד עם נקודת פתיחה מרשימה שתסייע לו להבין טוב יותר את החומר המורכב שילמד בהמשך.

מה תתרום לכם הבגרות בכימיה לעניין ולפיתוח היכולות

בגרות בכימיה ברמה מוגברת תתרום לפיתוח יכולות חשיבה מדעיות ותאפשר למוח הצעיר להיחשף לתחומי מחקר שמי שאינו לומד כימיה ברמה המוגברת, אינו נחשף אליהם. בנוסף, לימודי כימיה מוגברים פותחים את אופקי החשיבה היום יומית ומעודדים שאלת שאלות, דבר שעומד בבסיס כל פעילות מחקר מדעית. שאלות אלו יהוו כלי מכוון אשר יתרום לתלמיד להתברג בעולם המחקר  המדעי בצורה מהירה ונכונה יותר.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article42447.aspx