תקינות צמיגים וכיוון פרונט
נכתב על ידי: טייר דיל
תאריך: 18/08/14

כבר הוזכר פעמים רבות הצורך בשמירה על צמיגים תקינים בעיקר בהקשר הבטיחותי.  על פי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים "נסיעה ברכב עם צמיג לא תקין או לא מתאים היא סכנה חמורה, ועלולה להיות ההבדל בין חיים למוות. לכן חובה לוודא שהצמיג מתאים לרכב בהתאם להוראות הצרכן." הצמיג הוא פריט בטיחות חשוב ביותר. צמיג תקין ומתאים תומל במשקל הרכב, משפר את אחיזתו בכביש ומשמש גם כבולם זעזועים.  אם רוצים לשמור על תקינות הצמיגים חשוב קודם כל להבין שהצמיגים מתבלים ונשחקים עם הנסיעה במשך הזמן. ככל שהצמיג נשחק ומתבלה כך גם נשחקים ומתבלים ביצועיו. לצמיג שחוק ובלוי יש אחיזת כביש חלשה ומסוכנת.

אם קניתם רכב חדש מהיצרן אז כמובן שהצמיגים מתאימים עבור הרכב (יתכן שאינם מתאימים לתנאי השטח כמו למשל נסיעה בשלג). אך אם קניתים רכב יד שנייה יש לבדוק היטב את הצמיגים. ראשית תבדקו את התאמתם לרכב, מידע על סוג הצמיגים המתאימים לרכב תוכלו למצוא בחוברת הרכב. אם אין בידכם את חוברת הרכב חפשו מדבקה או דיסקית המקובעת על דלת הנהג בחלק המוסתר כאשר הדלת סגורה. השוו בין הצמיגים המותקנים ברכב לבין הצמיגים המופיעים בחוברת.

אם הצמיגים מתאימים יש להמשיך ולבחון גם את תקינותם. יתכן שבמשך הזמן הם התבלו ונשחקו יותר מידי והגיע הזמן להחליפם. בדיקת תקינות זו היא תמיד רלוונטית ויש לבצעה באופן תקופתי ולא רק כאשר רוכשים רכב משומש. בחנו את החריצים שעל הצמיג, הם חשובים מאוד. ככל שהצמיג נשחק כך הם נשחקים ונעלמים. בתוך החריצים ישנן נקודות מסומנות. זהו אינדיקטור לשחיקת הצמיג והן מסמנות את הקצה היעיל של סוליית הצמיג. אם שחיקת הצמיג הגיע לסימון זה יש להחליף את הצמיגים.

לחץ האוויר הוא מרכיב חשוב מאוד בשמירה על תקינות הרכב. לחץ אוויר תקין משפיע על יציבות הרכב ועל ביצועיו. כאשר לחץ האוויר אינו תקין מרחק הבלימה מתארך, צריכת הדלק עולה ובלאי הצמיג מתרחש באופן מאוץ. מה שבמהרה יגרור אתכם להוצאות הכספיות של החלפת צמיגים אלא אם תרכשו צמיגים במבצע וזה יהיה טיפה יותר זול. בידקו את לחץ האוויר בצמיגים פעם בשבועיים. לחץ אוויר לא תקין בצמיגים, אפילו אם זה רק אחד מהם עלול להביא לסטייה ואיבוד שליטה על הרכב. בנוסף, יש גם לבדוק את מראה הצמיג באופן כללי לוודא שאין בו בקעים וחתכים, יובש, עיוותים ונפיחויות או אפילו עצמים זרים אשר ננעצו בצמיג.

ונקודה אחרונה לגבי כיוון פרונט, כיוון פרונט מוודא שהגלגלים ימצאו בקו מקביל, כלומר כל גלגל מקביל לאחר ללא זוויות. כאשר הגלגלים אינם מכוונים בוודאי תרגישו חוסר יציבות על הכביש. סממן שיכול להעיד על בעייה זו היא שחיקה לא אחידה של הצמיגים. מומלץ לבצע כיוון פרונט אחת לשנה. ניתן לעשות זאת במוסכים וזה נעשה באמצעות מערכת ממוחשבת המודדת את הסטייה


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article43794.aspx