על קרינה ומה שמסביבה
נכתב על ידי: SEO Neto Team
תאריך: 25/09/10

קרינה זוהי צורה של התפשטות אנרגיה או מקור אנרגיה הפולט חלקיקים שלעיתים קרובות יהיו בלתי נראים לעין בלתי מזוינת. אותם חלקיקים נפלטים לאוויר הפתוח או לחלל הסגור בו נמצא המכשיר פולט הקרינה. ישנם סוגי קרינות שונים: קרינת אור השמש, קרינה סלולארית, אלקטרומגנטית ועוד.

קרינה מייננת

קרינה זו גורמת ליינון אטומים, כלומר - היא מתרחשת בתדר גבוה מאוד, כמו שקורה עם קרינה רדיואקטיבית או אלקטרומגנטית, שגורמת לפליטת אלקטרונים. המקור של קרינה מייננת הוא בחומרים רדיואקטיביים כגון רדון, מכשירי רנטגן או מאיצי חלקיקים.

קרינה מאור השמש

אחת הקרינות הנפוצות ביותר זוהי קרינת השמש. השמש מקרינה גלים ישירים, שפוגעים ישירות בקרקע כדור הארץ. חלק מהגלים הללו מוקרנים בצורה עקיפה ומפוזרת מהרקיע. קרינה זו היא המקור העיקרי לחום ולאור על פני כדור הארץ וביתר מערכת השמש. קרינה זו היא גם מקור האנרגיה לצמחים ולתהליכי הפוטוסינתזה.

מאחר וזוהי קרינה חזקה מאוד, היא מסוכנת לחשיפה ממושכת. בשל הגלים האולטרה סגוליים וקרינת הגמא ששולחת השמש, יש סכנה לפירוק מולקולות בגוף האדם וכך גוברת הסכנה לחלות בסרטן. קרינה פוגעת בעיקר בשכבות החיצוניות של העור ובעיניים. זו הסיבה שמומלץ ללכת בימים חמים במיוחד עם קרם הגנה ומשקפי שמש.

קרינה אלקטרומגנטית

קרינה אלקטרומגנטית היא גל הגורם להפרעה במחזור ההרמוני של השדה החשמלי והמגנטי. קרינה זו מוכרת לנו כגלי רדיו, גלי מיקרו, קרני רנטגן וגלי האור הרגילים. קרינה זו נוצרת על ידי מטענים חשמליים שנמצאים בתאוצה או על ידי התנגשות בין שני אלקטרונים.

גם הפלאפונים הסלולאריים בהם אנו משתמשים פולטים קרינה אלקטרומגנטית, מאחר והם פולטים תדרי רדיו. רוב הקרינה משודרת מהאנטנה אך גם מיתר חלקי המכשיר. ניתן למדוד את עוצמתה באמצעות SAR - יחידה המודדת את רמת הקרינה הנקלטת ברקמות הגוף שלנו. חשוב לציין שבישראל אין מכשיר שיכול למדוד עוצמות קרינה שמפיק טלפון סלולארי פרטי.

בדיקות קרינה

בשל הסכנות הגבוהות הקיימות בשימוש במכשירים מקרינים, ניתן לערוך בדיקות קרינה. יש בדיקות לעוצמת הקרינה בארונות חשמל, בעמודי מתח גבוה, במכשירים סלולאריים ובאנטנות סלולאריות. אדם המודד קרינה הוא אדם בעל רקע בהנדסה אלקטרונית, שעבר הכשרה על ידי המשרד לאיכות הסביבה.

קרינה - שימושים נוספים

לכל קרינה יש יתרונות וחסרונות. כאשר מודעים לסכנות, ניתן לנצל את סוגי הקרינה לשימושים רבים: סיוע לרופאים באבחון ואיתור מחלות (באמצעות צילומי רנטגן למשל), ביקורת על הייצור במפעלים תעשייתיים (באמצעות חומרים רדיואקטיביים) או גידול לצורכי מסחר של פירות וירקות בצורה איכותית וחכמה (על ידי ניצול נכון של קרינת השמש).

ככל שהמדע יידע להשתמש בחכמה בקרינת השמש, קרינה אלקטרומגנטית ויתר הסוגים הקיימים, ניתן יהיה להמציא ולשכלל מכשירים לשימושנו האישי. סוגי קרינה שונים משמשים ומשפיעים עלינו ועל הסביבה. ניצול חכם שלהם יוכל לסייע לנו רבות ולקדם אותנו צעד נוסף.


 
אודות המחבר

חברת SEO NETO מתמחה בעולם קידום אתרים בגוגל על ידי אופטימיזציה של אתרי אינטרנט באמצעות תוכן באתר אינטרנט ומחוצה לו ובשימוש טכניקות קידום אתרים ברמה מקצועית ותוך כדי שילוב בניית קישורים חזקים לאתר על מנת לחזק את המוניטין שלו מול מנועי חיפוש

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article10867.aspx