טיפים לבישול בריא לדיאטה
נכתב על ידי: יסמין חיו
תאריך: 02/08/12

כיום ישנה מודעות גבוהה ביותר לגבי בריאות המזון שאותו אנו אוכלים. במסעדות ובתי קפה רבים ישנן מנות בריאות, וגם ספרי בישול ותוכניות בישול מתייחסים בצורה מקיפה יותר לערך התזונתי של המתכונים שהם מציגים וישנם אפילו מתכונים לדיאטה. ניתן להסיק מכך שהאוכלוסייה עצמה מודעת יותר להרכב המזון ולהשפעת האוכל על הבריאות, ואנשים רבים מעוניינים להקפיד על אכילה בריאה ולהימנע ממזון המזיק לבריאות.

הבעייתיות הקיימת היא שלמרות השיפור העצום שנעשה בשנים באחרונות, עדיין רבים אינם מודעים לערך האמתי של המזון שאוכלים, ומושפעים בעיקר מן המסרים השיווקיים שבפרסומות. דוגמה מובהקת לכך היא דגני הבוקר, שהם בעלי תדמית של מזון בריא, ורבים מאמינים כי הם מהווים ארוחת בוקר מזינה, בריאה ודלת קלוריות, בעוד שרבים מדגני הבוקר ובעיקר אלה המיועדים לילדים - מכילים כמויות אדירות של סוכר, המתפרק במהירות בגוף ועשוי לגרום לנפילות סוכר. כל זה עוד לפני שדיברנו על הערך הקלורי הגבוהה. רבים לא יודעים מהי ארוחת בוקר מזינה באמת, ומתפתים לרכוש את דגני הבוקר שהם פתרון קל לארוחת בוקר מהירה ולא מלכלכת - חלומו של כל הורה.

למעשה אחד הכללים לאכילה בריאה הוא שככל שהמזון פחות מעובד, כך הוא בריא יותר. למשל לחם ביתי בריא יותר מלחם שמיוצר במפעל, בשר בהכנה ביתית בריא יותר מנקניקיות וכיוצא באלה. אולם, אנו לא מסוגלים להכין תמיד ארוחות בריאות בבית, ולא תמיד מוצרי הגלם בהישג יד, וכמובן - לא תמיד יש לנו זמן להתפיח, לאפות, לבשל וכולי.

מה עושים? הנה כמה עצות:

  • הצעות לארוחת בוקר - דגני הבוקר יכולים להיות פתרון נוח פעם פעמיים בשבוע. בשאר הימים נסו למשל להכין דייסת שיבולת שועל מומתקת באמצעות דבש או סילאן, או להציע פשוט יוגורט עם גרנולה ופירות. פתרון פשוט אחר הוא פרוסת לחם דגנים וחביתה, שאפשר להכין גם בתור כריך ולקחת אתכם לדרך.
  • להימנע מארוחות מוכנות - מזון המגיע מוכן לאכילה וארוז הוא הצורה הקיצונית ביותר של מזון מעובד. מותרים אלה מכילים בדרך כלל חומרים משמרים, מייצבים ושומנים חשודים - כל אלה עלולים לפגוע בבריאותכם ולכן רצוי להימנע. בשלו מראש לכל השבוע, חלקו למנות יומיות והקפיאו. כך תאכלו יום-יום מזון מבושל בבישול ביתי.
  • בשר מעובד - נקניקים ונקניקיות מיוצרים בתהליך תעשייתי המשפיע על הרכב הבשר מאוד. מעבר לבעייתיות בכך שאיננו יכולים לזהות את חלקי הבשר אשר נמצאים בנקניק שלנו, מאכלים אלה מכילים חומרים שונים המשמשים לייצור הנקניק ולעיבודו, וחלקם חומרים מסרטנים. רצוי להפחית את כמויות הבשר המעובד למינימום.

 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article31297.aspx