הסבה מקצועית – לשיפור החיים
נכתב על ידי: neri bennun
תאריך: 04/10/12

בעבר היה אדם מתקבל במקום עבודה והוא היה יכול להיות בטוח שמקומו מובטח לו עד הפנסייה. אנשים נהגו לעבוד במקום אחד כל החיים, לצבור זכויות ולעלות בסולם הדרגות, הכירו את חבריהם לעבודה כמו בני משפחה ולרוב נהנו מוועד עובדים חזק שדאג לזכויותיהם ומשכורותיהם. הזמנים השתנו ומקומות עבודה כאלה לא נשארו כמעט בכלל. התחרות הקשה, הצורך להוריד עלויות ייצור ותשלומי משכורות שינו את המשק וכיום רוב האנשים יודעים כי מקום העבודה הנוכחי שלהם יהיה אחד מכמה לאורך החיים. כאשר אנשים מבקשים לעבור למקום עבודה חדש, עקב רצונם או עקב פיטורין הדבר מוביל בהרבה מקרים לעשות הסבה מקצועית. במקרים רבים מעוניינים האנשים בהסבה מקצועית מכל מיני סיבות.

סיבות טובות להסבה מקצועית

רבים החלו את הקריירה המקצועית שלהם לא מבחירה אלא מלחץ חברתי או משפחתי שדרש מהם מקצוע שיוכל לפרנס משפחה וילדים. רבים פנו למקצועות שלא ממש אהבו, אבל מציאות החיים היתה חזקה יותר מרצונם האישי. כאשר אנשים אלה מגיעים לצומת בחייהם והם מעוניינים להחליף מקום עבודה הם פונים לעשות הסבה מקצועית לתחום אותו רצו ללמוד כשגמרו את הצבא. למרות שמצב של חוסר ודאות תעסוקתי יכול להלחיץ, אנשים רבים מוכנים לקבל על עצמם את האתגר ולעבור לתחום שהם אוהבים ונמשכים אליו גם אם הם בני 35 או 40. רבים נאלצים לעשות שיפור בגרויות בגיל מתקדם זה כדי לרכוש את המקצוע החדש שלהם ולשם כך יש נם מוסדות המלמדים עבור שיפור בגרויות למבוגרים. אנשים שעבדו במקצועות פקידותיים, כמו פקידי בנק, רואי חשבון או אנשי ביטוח וכדומה מגלים את הצד היצירתי שלהם והם מעוניינים להחליף מקצוע וכך גם לגבי אנשים שעסקו במסחר ורדיפה אין סופית אחרי לקוחות וספקים המעוניינים במקצוע שונה. רבים עושים הסבה מקצועית להוראה בתחומים אותם הם מכירים בגלל שהדבר נראה להם חשוב וחיוני לנוכח המצב במערכת החינוך הממלכתית ויש רבים שעוברים מעבודה בחברות היי טק להוראת מחשבים, אלקטרוניקה, מתימטיקה, פיסיקה וכדומה.

אדם שאינו מאושר במקום עבודתו יקרין זאת על הסביבה והאפשרות לעשות הסבה מקצועית עשוייה לשפר את חייו ואת חיי משפחתו גם במחיר הקטנת ההכנסה הצפוייה בשלבים הראשונים.

מה נחוץ כדי לעשות הסבה מקצועית

ראשית על האדם לשאול את עצמו מה הוא אוהב לעשות והאם ניתן למצוא עבודה בתחום המעניין אותו. יש להבדיל בין עניין שמוצא אדם בתחביבים שונים לבין מקצוע שהוא אורח חיים שונה. העבודה החדשה צריכה להיות בעלת יכולת להוציא מן האדם כישורים רבים ומגוונים שהוא יודע כי הוא טוב בהם. על העבודה להיות משמעותית עבורו ולא לתת תחושה של עוד עובד מיני רבים, ובנוסף, על העובד בעבודה חדשה להרגיש כי הוא תורם לסביבה שלו.

לעיתים יוכל האדם למצוא מקום חדש במקום עבודתו הקיים. יש מקומות עבודה המציעים מגוון תפקידים שונים ולעיתים ניתן לעשות הסבה מקצועית בתוך מקום העבודה, דבר שיכול להתאים לכולם. במקרים אחרים יהיה בלתי נמנע לעזוב את מקום העבודה הקיים ולעשות הסבה מקצועית בחוץ.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article33127.aspx