ד"ר אילון לחמן - הנזקים העלולים להיגרם לאם ולעובר בלידה בבית
נכתב על ידי: אילון לחמן
תאריך: 01/08/13


חלק מהנשים ההרות מרגישות שהן עצמאיות מספיק ומעוניינות "להרגיש" את חווית הלידה, ולכן בוחרות ללדת בבית בלידה טבעית. בישראל מדובר במיעוט של נשים שבוחרות ללדת בבית.


למען הגילוי הנאות, בעברי עבדתי באפריקה כמה שנים ובמהלך שהותי שם, ראיתי שהלידות הטבעיות הן עם אחוז גבוה של סיבוכים, גם לאם וגם לעובר. רוב הלידות בצורה הזו אמנם נגמרות בשלום, בלי צורך בהתערבות רפואית, אבל אין אפשרות לנבא מראש היכן יהיו סיבוכים. לכן, באופן כללי, אינני ממליץ לבחור בלידה בבית, בשל הסיבוכים העלולים להיווצר הן לאם והן לתינוק. סיבוכים אלו לעתים מצריכים טיפול בחדר ניתוח.

הנזקים העלולים להיגרם לאם

במהלך לידה בבית, האם עלולה לסבול מדימום חזק, מפגיעות ברחם ואף בתעלת הלידה, מה שמצריך טיפול מיידי בבית החולים. נזק נוסף וקריטי עלול להיגרם לנשים שילדו בעבר בניתוח קיסרי ובוחרות בפעם השנייה בלידה טבעית בבית. קיים סיכון גדול שהצלקת הניתוחית תיפתח במהלך הלידה, ומקרה כזה עלול להיגמר במות העובר ואף בכריתת הרחם.

ישנן נשים הסובלות ממחלות הקשורות להריון, כמו רעלת הריון. הדבר דורש טיפול תוך כדי הריון ועל אחת כמה וכמה בלידה. נשים הסובלות ממחלות כלליות, כולל לב, ריאות וסוכרת, ההמלצה הגורפת והחד משמעית עבורן היא ללדת בבית החולים ולא בבית. מצבן עלול להחמיר בצורה קיצונית בזמן הלידה, מה שעלול להביא לנזק בריאותי גבוה לאישה. מי שבכל זאת מעוניינת ללדת בבית, הדבר מתאים רק לנשים בסיכון נמוך, הן מבחינת האם והן מבחינת העובר.

הנזקים העלולים להיגרם לעובר

לידה בבית עלולה כאמור לגרום נזק לעובר. כאשר האישה הכורעת ללדת מגיעה לבית החולים, היא מחוברת למכשיר מוניטור שבאמצעותו ניתן לקבל מידע "בשידור חי" לגבי מצב העובר – איך הוא מרגיש, אם הוא מקבל מספיק חמצן, נוזלים ואנרגיה. בבית, ברוב הלידות אין מוניטור ולא ניתן לדעת במשך כל זמן הלידה מה מצבו של העובר.

לפעמים, גם כאשר יש מוניטור בלידה בבית, ומגלים מצוקת עובר, כמו למשל שחבל הטבור כרוך סביב צוואר העובר, אין אפשרות להעניק עזרה דחופה. בבית החולים, במצב שבו חבל הטבור נמצא סביב צוואר העובר, מתבצע ניתוח קיסרי דחוף.

פרטיות קיימת גם בבית החולים – וניתן לבחור בלידה טבעית גם שם

באופן כללי, אני לא ממליץ לנשים ללדת בבית. לשם כך נבנו בתי החולים וחדרי הלידה, שכיום נותנים מקסימום פרטיות ליולדת. כמו כן, בחלק מבתי החולים ניתן לבצע לידות טבעיות לחלוטין, ללא התערבות וללא תרופות, אך תוך כדי השגחת מיילדת ובתוך תחומי בית החולים, לכל סיטואציה שתתרחש.

ד"ר אילון לחמן , בוגר הפקולטה לרפואה בטכניון ומומחה בכיר לגיניקולוגיה ומיילדות ומנתח בעל מוניטין.
אילון לחמן נחשב לרופא מהשורה הראשונה בזכות רמתו המקצועית הגבוהה והשיטות החדשניות אותן הוא מיישם בעבודתו.
הוא מנתח בכיר בבית חולים "אסותא" ומיילד באופן פרטי בבית-חולים "לניאדו".
טלפונים ד"ר אילון לחמן:
03-5462965
טל' למקרי חרום: 050-5401104


 
אודות המחבר

ד"ר אילון לחמן, רופא נשים (גניקולוגיה ומיילדות). בוגר הפקולטה לרפואה בטכניון ומומחה בתחום הגניקולוגיה ומיילדות ומנתח בעל שם ומוניטין.

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article39114.aspx