פרישה נכונה
נכתב על ידי: אבי
תאריך: 25/08/13

תכנית זו נועדה לאנשים בעלי כסף נזיל, לעובדים שכירים או לעצמאיים, המבקשים להכשיר את קצבת הפנסיה שלהם. סכום שמופקד לתכנית מכשיר אותה למתן קצבאות חודשיות באופנים שונים. להלן מספר עצות וטיפים מועילים לבוחרים במוצר פנסיוני זה – למען תיעולו הנדרש לביצוע פרישה נכונה:

הפקידו את הסכום כאשר המצב הכלכלי שלכם בשיא

במצב כלכלי בו אתם נמצאים בשיא – מומלץ להפקיד סכום זה. במידה ואתה מתעניין בתכנית פרט, טווח הזמן שלך להגיע להפקדה הוא 3 עשורים בממוצע, משום שמותר להפקיד בתכנית הזו כסף מגיל 30. במידה ומדובר בקופת גמל, טווח התמרון – קטן יותר, משום שאז – אפשר מגיל 60, מה שמקציב לך זמן קצר להחליט האם ומתי לבצע את את ההפקדה – פחות מעשור בודד. מובן שאפשר להפקיד כסף גם מעל לגיל הפנסיה, אבל עד אז ייתכן ותסונכרנו עם הצעות נוספות, וההחלטה תהיה קשה יותר.

את מקדמי הקצבה - קבעו לפי תאריך ההפקדה

מקדמי הקצבה הם כמות הקצבאות החודשיות שתקבלו. לעניות דעתי, מוטב תמיד לקבוע שישולמו קצבאות לכל החיים, מבלי לציין מספר קצבאות, אולם הדבר חשוש שבעתיים כאשר מבצע ההפקדה הוא אדם בגיל 30, משום שהתניית מקדמי הקצבאות בזמן – פירושה – הפסקת התשלומים אשר ייגמר הזמן הזה, ומבחינתך זה יכול להיות בגיל כמו 60 או 70, בהם יהיה קשה מאד למצוא פתרון קצבה אחר.

העדיפות לשימוש בתכנית הזו – היא לבעלי הכנסה ואמצעים נמוכים

האנשים עם האמצעים הגדולים – יבקשו לסגור כסף לשנים רבות על מנת להגדיל את ערכו. כאן, אתה מקבל קצבאות מיום ההפקדה, ומאפשר לכסף שלך לגדול לאט יותר, על סמך זה שהחלק הארי של הכסף שוכב מדי חודש בחודשו בקופה. גדילה  מסוג זה היא איטית יותר, אך עדיין מניבה אחוזים בודדים. מנגד, האדם הנזקק מקבל קצבאות כבר ביום ההפקדה.

טיפים לבחירת מסלולי התכנית – אנשים החיים לבד לעומת נשואים ובעלי משפחות

לאנשים החיים לגמרי לבד מומלץ לבחור במסלול "קצבה לכל החיים" בה מבוצעת הקצבה לכל החיים מיום ההפקדה, או "קצבה לכל החיים, מבוססת מקדמי קצבה" , בה מבוצעת הקצבה לכל החיים, תוך עמידה בתנאי מינימום של מקדמי קצבה: 5 שנים |(60 תשלומים), ועד 20+ שנים (240 תשלומים).

לעומת זאת, אדם נשוי או בעל משפחה צריך לבחור מסלול, שבנוסף מגבה את היקרים לו מכל אם הוא נפטר באמצע תשלום הקצבאות. ישנם שני מסלולים: גיבוי שאר בשר: אנשים שיוחלטו כממשיכי דרכך הכלכלית במידה ותמצא את מותך. הם ייכנסו לתמונה בדרך כלל עקב תאונה ולא עקב מוות טבעי. המסלול השני הוא מתן קצבה לאשה, בגובה 60% או 100% מהקצבה של המת.

במידה ונוכחתי לדעת שיש לי יותר כסף משחשבתי, אוכל לעבור לתכנית שתועיל לי יותר מבחינה כלכלית ?

לא. התכנית הזו היא נורא מהירה, ממש כמו משל של סיבה ותוצאה. כבר ביום ההפקדה הראשוני, אתה מתחיל לקבל את הכסף שהפקדת. היות וכבר יצאה מגוף הכלכלי שלנו כסף – לא ניתן לשנות את התכנית. זה ניתן היה אם היה נוצר איזה חלל בין ההפקדה לבין מתן הקצבה, אך היות והקצבה משולמת מיד עם התשלום, אזי לא ניתן לעשות כן.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article39557.aspx