סקר שנערך בקרב ניצולי השואה בישראל, על ידי מרכז הארגונים של ניצולי השואה ומכון Market Watch מצא:
נכתב על ידי: מיכל זילבר
תאריך: 29/04/14

מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל קיים סקר לרגל יום השואה תשע"ד. הסקר נערך באמצעות מכון המחקר Market Watch, בקרב 150 ניצולי שואה, מתוך כ- 180,000 ניצולים החיים כיום בישראל. מהסקר עולה כי מרבית הניצולים אינם מרוצים ממצבם הכלכלי, הנפשי והבריאותי וכי רבים מהם מאמינים כי ממשלת ישראל אינה דואגת מספיק לצרכים שלהם.

מעל שליש (34.7%) מהנשאלים טענו כי ממשלת ישראל אינה עושה מספיק על מנת לדאוג לרווחתם האישית וכי שר האוצר, יאיר לפיד, אינו עומד בהבטחתו לדאוג לשלומם (33.3%). כ- 1/3 מהם (33.3%) מרגישים כי אינם מקבלים מענה הולם לצורכיהם הכלכליים (קצבה, השתתפות בשירותי בריאות, השתתפות בשירותים סיעודיים וכד') ואילו כמחצית מהם (47.3%) סבורים כי הם אינם מקבלים מענה הולם לצורכיהם הנפשיים (סיוע בטיפול פסיכולוגי, השתייכות לארגון תומך, הזמנה לקחת חלק באירועים ממלכתיים בנושא השואה וכד').

41% מהנשאלים הגדירו את מצבם הבריאותי כלא טוב ואילו 26% הגדירו את מצבם הנפשי כלא טוב. מבין רשימת הצרכים שנבדקו, נמצא כי הצורך החברתי – כגון יכולת להשתתף בפעילויות מחוץ לבית או ביקורים חברתיים, הוא הצורך שחסר לניצולים במידה הרבה ביותר, כאשר שליש מהם ציינו כי הוא די חסר להם ומאד חסר להם.

ממצאים מדאיגים שעלו מהסקר מדברים על חוסר בדברים בסיסיים: 3.3% ציינו שיש להם חוסר בצרכים קיומיים (כגון אוכל וביגוד) וכ- 15% ציינו שהם סובלים ממחסור בצרכים בריאותיים (תרופות וטיפול רפואי). 24.7% מהנשאלים ציינו כי יש להם חוסר בצורך סיעודי, הכולל סיוע בפעולות יום יומיות פשוטות ובסיסיות.

לגבי סוגיית מורשת והנצחת השואה הניצולים אינם אופטימיים. יותר ממחצית (52%) מהנשאלים סבורים כי סה"כ הידע הקיים כיום בקרב הציבור הרחב לגבי אירועי השואה אינו מספק. למעלה משליש (34.7%) סבורים כי הדור הצעיר אינו נחשף מספיק בבתי הספר לסיפורים ומאורעות הקשורים בתקופה השואה. בהקשר זה, 78.7% מהנשאלים ענו כי חשוב להם לספר לעולם את סיפורם האישי ואת שארע להם בתקופה השואה. כ- 1/4 (23.3%) מהניצולים מאמינים כי גם כיום, עשויה להתקיים שואה נוספת נגד העם היהודי.

קולט אביטל, יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה מסרה: "הסקר משקף מציאות עגומה בה חיים ניצולי שואה, בישראל של שנות ה- 2,000. הידיעה כי חלק נכבד מהם סובל מצרכים בסיסיים הנדרשים לקיום אורח חיים בכבוד (מזון, ביגוד, תרופות), אף אם מדובר בחלק קטן – מטריד מאד. אין ספק כי הכרזת שר האוצר על הקצאת סכום נכבד עבור ניצולי השואה היא הכרזה מעודדת ואנו מברכים על כך. עם זאת, המבחן יהיה בביצועה. בשלב זה גם התוכנית שפורסמה לפני כמעט חודשיים אינה מיושמת עוד. גילם הממוצע של הניצולים עומד כיום על 84 וכ- 1,000 מתים מדי חודש. זמננו אינו רב וחשוב ליישם את ההחלטות באופן מיידי. אנחנו תקוה כי ממשלת ישראל תביא ליישום התוכנית בקרוב, בכדי שכמה שיותר ניצולים יספיקו לנצל את זכויותיהם הבסיסיות, ובמקביל מקווים כי הממשלה תכלול בהמשך עוד מספר תפוצות שעד כה אינן זוכות לשום הטבה, כמו למשל עובדי הכפייה מרומניה ועוד".


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article42697.aspx