ספסלים שנויים במחלוקת
נכתב על ידי: centrifogo
תאריך: 27/10/14

הספסלים הציבוריים, אלו הנמצאים ברחובות הערים ובגנים הציבוריים לנוחיות התושבים, יוצרים לעיתים בעיות או נמצאים במרכזן של בעיות. העיריות מחפשות פתרונות לבעיות שונות ולעיתים מיישמות אותם בעיצובי הספסלים. לעיתים יש רעיונות טובים כמו ספסלים מיוחדים לסקייטבורד וספסלים המעודדים אנשים לתקשר אחד עם השני. אך תתפלאו לשמוע אבל ישנם עיצובים של ספסלים אשר שנויים במחלוקת!

אחד הספסלים שגרמו למחלוקת אשר הוציאה אנשים למחאה ברחוב היה ספסל אשר הוצב בשכונת יוקרה בלונדון.  בעיצוב הספסל הותקנו דוקרנים אשר זכו לכינוי "דוקרנים כנגד חסרי בית", המתנגדים השוו את הדוקרנים לאלו אשר מותקנים כנגד יונים. מטרתם של הדוקרנים הייתה למנוע מחסרי בית לישון על הספסלים, המוחים גינו בתוקף את הרעיון אשר גרם לדה יומניזציה של חסרי הבית. רעיונות מסוג זה נפוצים בכל העולם ולא רק בלונדון והם נכנסים תחת הכותרת 'ארכיטקטורה הגנתית' אשר אמורה להשתמש בעיצוב בשביל לתת פתרונות לבעיות הדורשות אסטרטגיה הגנתית.

רעיון הדוקרנים נשמע מזעזע לרבים, מבחינה חברתית הוא אינו פותר שם בעיה אלא רק מרחיק את הבעיה מהעין שלנו. אמנם רעיון הדורנים זיעזע רבים וגרם להם למחות אך ישנם ספסלים רבים במרחב הציבורי של העיר לונדון אשר עוצבו לאותה המטרה, כנראה ששם זה נעשה בצורה יותר מעודנת ולכן לא גרם למחאה כל כך גדולה. לדוכגמה תוכלו למצוא בלונדון ספסלים בעלי מבנה גלי ומחליק, ספסלים בעלי משענת יד אשר מוקמה במרכז הספסל וספסלי אוטובוס קצרים שלא מאפשרים לחסרי בית לישון עליהם. לונדון אינה העיר היחידה, הדבר נפוץ בכל העולם.

בעולם ניתן למצוא דוגמאות דומות לעיצובים אשר נועדו לשרת מטרות מסוג זה. למשל באחד הפארקים בסין תוכלו למצוא ספסלים בתשלום לפי זמן, כך הם מונעים מאנשים לשבת על הספסל יותר מידי זמן. על הספסל ישנם קוצים המפריעים לכם לשבת, אך כשמכניסים מטבעות הקוצים נעלמים ואתם יכולים לשבת בנוחיות עד שנגמר הזמן. קוצים אלו אינם גורמים נזק אלא רק אי נוחות למי שיושב עליהם.

אנו מאמינים ומקווים שלא נראה ספסלים כאלו בארצנו. על פי החזון שלנו הספסלים נועדו לשרת את הציבור, כל הציבור וללא הפלייה. ספסלים ציבורים נקנים בכספי הקופה הציבורית, זהו הכסף שמקורו במיסים שונים שהציבור משלם. אין צורך לגבות כסף מהציבור עבור ישיבה על ספסלים אשר נבנו בכספו. הספסלים נועדו לקרב בין בני אדם ולא ליצור הפלייה, ריחוק וניכור בין בני אדם. הספסלים הם ריהוט רחוב אשר נועד לשרת את כולם, כולם מוזמנים לשבת ולהינות מהספסלים הציבוריים.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article44388.aspx