זכיינות למכירה - שיטה עסקית מוצלחת
נכתב על ידי: רונן
תאריך: 07/12/14

זכיינות למכירה – מודל עסקי ייחודי עם מחויבות דו צדדית


זכיינות היא שיטה עסקית מובילה השונה מאוד מכל המודלים העסקיים האחרים. סיכויי ההצלחה של עסקים הפועלים על פי שיטה זו גבוהים פי כמה מאלו של השיטות האחרות. ההצלחה טמונה במהות השיטה המאפשרת לאיש העסקים להשתמש בשם המסחרי, במוניטין ובידע העסקי של החברה ממנה הוא רוכש את זיכיון ההפעלה.

 

במלים פשוטות: הזכיין לא מתחיל מאפס. המוניטין כבר קיים, השם המסחרי ידוע ומפורסם  והלקוחות שמחים להגיע לסניף נוסף שנפתח לנוחיותם. במונחים פיננסיים – אפשר לומר שהקופה מצלצלת כבר מיום הפתיחה הראשון.

 

לאור הדברים האמורים, אין זה מפליא שכל זכיינות למכירה היא הרבה יותר אטרקטיבית מכל עסק פרטי המוצע למכירה. העידן המודרני שבו נוצר המושג "תרבות שעות הפנאי" חידד את המשמעויות של היצע וביקוש, בחירה חופשית וטרנדים עכשוויים ובעידן זה המתאפיין בקפיטליזם מובהק, הפך השוק העסקי לשוק תחרותי ובעיקר – לשוק אכזרי. אפשר לשמוע, חדשות לבקרים, על עסקים שונים שנפתחו בקול תרועה גדולה ונסגרו תוך זמן קצר ונעלמו מהאופק.

 

סטטיסטיקות המבוססות על מחקרים מראות שמחצית מהעסקים הפרטיים לא ישרדו מעבר לחמש שנות קיום ולמעשה, רובם ייסגרו בתום שנת הפעילות הראשונה. לעומת זאת, רק שלושים אחוז מהעסקים הנפתחים בשיטת הזכיינות ייסגרו בפרק זמן זה. זו אחת הסיבות ההופכות זכיינות למכירה למבוקשת וככל שהחברה המזכה היא יותר מפורסמת ויותר מבוססת – כך גם עולה הביקוש לרכישת סניף מטעמה.


זכיינות למכירה – מהו סוד ההצלחה?


היתרונות הברורים והבולטים בשיטה זו ואלה המובילים גם להצלחה המוכחת הם צמצום או הקטנת הסיכונים לכישלון כספי וניהולי והיכולת להקים ולנהל עסק גם ללא ניסיון ניהולי קודם. זכיינות למכירה היא מודל עסקי עם נקודת פתיחה טובה בהרבה מכל מודל אחר: עם רכישת הזיכיון, הזכיין מקבל את כל הכלים להצלחה, את כל התמיכה ואת נהלי העבודה של החברה המזכה. לחברה רצינית ישנם סטנדרטים קפדניים והנחיות ונהלים ברורים שהזכיין חייב לפעול על פיהם.


מטריית ביטחון רחבה, מוניטין של רשת ידועה ואפשרות לנהל עסקים בראש שקט הם הנדבכים המרכזיים של כל זכיינות למכירה וגורמים לביקוש הרב בקרב אנשי עסקים.

 

לפרטים נוספים


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article44865.aspx