עלות פיתוח מוצר - איך מחשבים את זה?
נכתב על ידי: centrifogo
תאריך: 25/03/15

תהליך פיתוח המוצר הוא תהליך מורכב הכולל בתוכו מספר שלבים שלעתים לוקחים זמן רב. בתהליך לרוב אנו מתייעצים עם אנשי מקצוע רבים הכוללים מהנדסים מסוגים שונים, מעצבים תעשייתיים ואנשים נוספים בהתאם למוצר אותו אנו מעוניינים לפתח. בדרך כלל , האנשים אשר חושבים על רעיון הראשוני של המוצר, נעזר עם בחברה או בגוף הנדסי מקצועי אשר יסייע לנם בתהליך הפיתוח מההתחלה ועד הסוף בצורה מקצועית, שלב אחר שלב. תהליך הייצור של המוצר גם הוא תהליך מורכב וכולל בתוכו מספר שלבים. כאשר מתחילים לפתח מוצר חדש יש לקחת בחשבון את תהליך בניית התכנית העסקית המורכבת בחלקה מנתונים כספיים ומעלויות. כאשר יזם פרטי או מנהל מוצר מתחיל בתהליך הפיתוח של הרעיון הוא שואל את עצמו לפני הכל כמה זה בכלל יעלה לי?. יש קושי רב לתת לשאלה זו תשובה מדויקת, זאת משום שלפני שמגיעים לשלב הפיתוח והייצור יש לקחת בחשבון מאפיינים וגורמים רבים: יש להגדיר את היעדים שברצוננו להשיג, לתכנן הכל לפרטי פרטים ורק אז ניתן לשער את העלויות של כל שלב. קיימת דרך  לחשב בערך את עלויות המוצר והפיתוח על ידי לקיחה של מספר פרמטרים הכוללים:

• שעות העבודה של כל המהנדסים שייקחו חלק בפרויקט. (לפעמים יש מספר מהנדסים בפרויקט).

• שעות העבודה של מעצב תעשייתי או מספר מעצבים.

• חומרי גלם.

• קבלני משנה.

• שעות עבודה נוספות.

שלבי הפיתוח נעים בממוצע בין סכום של 1,000 ש״ח ומגיעים לעתים למאות אלפי שקלים. מדובר בתהליך דינמי, אליו מתווספים גורמים תוך כדי תנועה ולכן קשה מאוד לדעת בתחילתו של התהליך את המחיר הסופי של פיתוח המוצר.

לאחר חישוב כללי של עלויות הפיתוח של המוצר ולאחר שבחרתם בגוף הנדסי שיעמוד מאחוריכם וייצג אתכם, יש לתכנן את שלבי התכנון של הפרויקט בצורה מפורטת ככל האפשר. שלבי התוכן כבר יכללו בתוכם מחיר לכל שלב בפיתוח המוצר, זמן ביצוע של כול שלב, עלות של שרטוטי הדמיה, עלות ייצור ראשונית למוצר ועוד. בשלב זה כבר יותר ברור מה יהיו עלויות הפיתוח.

לסיכום עלויות של פיתוח מוצר הם נושא משתנה ותלויות בגורמים רבים. בנוסף פיתוח מוצר הוא תהליך דינמי וגמיש המביא איתו שינויים רבים. לכן, יש לקחת שינויים אלה בחשבון ולהיערך לכך כלכלית.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article45702.aspx