ניהול נכסים כפתרון לסכסוך בין אחים
נכתב על ידי: אורית בלום
תאריך: 03/09/19

מאת מיקי גליה, מנכ"ל האוסמנג'ר ניהול נכסים

המקרה המוזר של האח הנדיב

שלושה אחים מגבעתיים החזיקו בשתי דירות שהורישו הוריהם. שכר הדירות שולם כראוי, כאשר האח הבכור היה אחראי על הקופה המשותפת ועל הטיפול בנכסים. לאחר מספר שנים, כאשר ביקשו שאר האחים לבדוק כמה כסף יש בקופה המשותפת נוכחו לדעת כי היא כמעט ריקה. מסתבר שהאח הבכור החליט 'לשלם' לעצמו שכר טרחה גבוה עבור הטרחה שבניהול הנכסים.

שלושת האחים לא לבד. מריבות משפחתיות, חיכוכים ויחסים גרועים בין בני משפחה עלולים להפוך לסכסוך מר אם נכס משפחתי לא מנוהל בצורה מקצועית. קבלת החלטות משמעותיות כמו מציאת דיירים, חתימה על חוזה שכירות, טיפול בתקלות שונות בנכס – הופכות מורכבות ומסובכות.

אז מה עושים? שוכרים. לא דיירים אלא חברה לניהול נכסים שנמצאת בקשר ישיר עם בעלי הנכס ומטפלים בכל היבט שלו. יש לא מעט סיפורים על סכסוכים בין אחים ומריבות עם שוכרים עד למצב של תביעות משפטיות והוצאות כספיות מיותרות. כמובן שאיש לא רוצה להגיע לשם, אבל המציאות מלמדת שדווקא הרבה מאוד אנשים כן מגיעים למקום הזה. ברגע שמתחילה מריבה, כל אחד מתבצר בעמדתו, לא מצליחים לראות בצורה בהירה והגיונית את התמונה כולה.

איך אפשר בכל זאת להימנע מסכסוכים ומחלוקות?

  • לפני הכל,הכינו חוזה פנימי המגדיר במפורש את חלוקת התפקידים בן האחים. מה תפקידו של כלאחד מבני המשפחה בניהול הנכס? איך מתנהלים בתרחישים כמו טיפול בתקלות אוסכסוך מול הדיירים? חוזה כזה יכלול פתרונות לקונפליקטים פנימיים ויבהיר את תהליךקבלת ההחלטות במשפחה ועוד.
  • ואיך אפשר להימנע מסכסוכים עם שוכרים?
  • לצאת גדוליםבדברים הקטנים. לא להיות קטנוניים כאשר מדובר בדברים קטנים. לתת לדיירים לגורבהרגשה טובה ולהפוך אותם לשוכרים טובים שישמרו על הנכס שלכם. לדוגמה, אם הדייריםמתלוננים על נמלים/ג'וקים בדירה, עשו ריסוס לדירה, זו הוצאה של כמה מאותשקלים וזה משתלם לשני הצדדים.
  • לשמור על הנכסבמצב תקין. יש לשמור על הנכס ולא לדחות תיקונים כיוון שהם לא נעלמים, נהפוךהוא, הם רק יחמירו ויעלו בסופו של דבר הרבה יותר.
  • היו זמיניםוקשובים. תנו לדיירים הרגשה שיש להם על מי לסמוך ולמי לפנות. תמיד היו זמיניםאו חיזרו תוך פרק זמן קצר. אל תיעלמו/תתעלמו או תסננו.

מיקי גליה, מנכ"ל האוסמנג'ר www.housemanager.co.il


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article55998.aspx