יתרונות מחליפי חום פלטות לתעשייה
נכתב על ידי: יובל שוורצמן
תאריך: 03/02/20

מחליף חום פלטות הוא סוג מיוחד של מחליף חום שאיתו ניתן להעביר אנרגיה תרמית של נוזלים למדיום אחר. מחליף חום פלטות מורכב משכבות של פלטות גליות, המסודרות אחת מעל השנייה.

ישנם מרווחים קטנים בין השכבות השונות בתוך מחליף החום, דרכם מועברים שני נוזלים. הנוזל החם יותר מחמם את הפלטות, והן בתורן מעבירות את החום אל הנוזל הקר יותר.

בחירת מחליף חום תעשייתי

מחליף חום פלטות מהווה שיטה פופולרית לחיסכון באנרגיה תרמית. זהו מכשיר חובה במיוחד עבור חברות או מפעלים בעלי צריכת אנרגיה גבוהה, כמו למשל מאפיות תעשייתיות.

מחליף חום פופולרי אחר הוא "מחליף חום צינורות". שני מחליפי החום עובדים על אותו עיקרון בסיסי, אך הם נבדלים זה מזה במבנה שלהם כמו גם ברמת היעילות ובהתאמה שלהם לשימושים שונים.

בחירת מחליף החום המתאים עבור מטרה מסוימת זו משימה המהווה אתגר בעל השלכות כבירות מבחינת עלויות התפעול - בטווח הארוך במיוחד. לכן נסביר את שיטות הבנייה השונות ביתר פירוט בסעיף הבא ונציג את היתרונות הנלווים לכך.

מחליפי חום פלטות

למרות שמחליף חום פלטות ומחליף חום צינור הם בעלי פונקציות דומות, הם נבדלים זה מזה באופן מהותי בבנייתם. בניגוד למחליפי חום צינורות, מחליף חום פלטות מורכב מכמה שכבות פלטות שהן קומפקטיות ויעילות יותר. הם "קולטים" את החום מהנוזל בצורה יעילה יותר.

סטנדרט גבוה של בטיחות

חלק ממחליפי חום מסוג פלטות עשויים מנירוסטה מה שהופך אותם לאידיאליים עבור ייצור מזון וייצור תרופות. בעת רכישת מחליף חום מסוג פלטות כדאי לשים לב לסוגים השונים. ישנן תצורות שונות: מחליפי חום פלטות מאוטמות, מולחמות, מרותכות, ועוד.

יתרונות מחליפי חום פלטות לתעשייה

למחליף חום פלטות יתרונות רבים. ריכזנו עבורכם את היתרונות החשובים ביותר:

  • עיצוב קומפקטי יותר
  • משתלם יותר ממחליף חום צינורות ברוב המקרים
  • בעל יציבות גבוהה ויכולת עבודה בלחצים גבוהים
  • מתאים במיוחד למערכות קירור, מערכות חימום קטנות יותר, ייצור מזון או תרופות

הבדלים בין מחליפי חום פלטות ומחליפי חום צינור

בשל המבנה הקומפקטי שלהם, ניתן להשתמש במחליפי חום פלטות בתחומי תעשייה רבים יותר, דבר המקנה להם יתרון גדול על פני מחליפי חום מסוג צינורות. בנוסף, הלוחות המחוברים הינם בעלי שטח פנים גדול יותר ולכן הם יכולים לספוג ולהעביר יותר אנרגיה תרמית.

אם כן, מחליפי חום פלטות הינם קומפקטיים יותר ובעלי מקדם העברת חום גבוה יותר. כמו כן, מכשירים אלו מתמודדים יותר טוב עם לחצים גבוהים.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article56733.aspx