ביקורת ספר: אהבה אסורה בין יהודי שהתחזה לקצין נאצי לבין מטפלת פולניה בשואה – סוף מפתיע – אורית רז
נכתב על ידי: חיים נוי
תאריך: 06/09/22

ביקורת ספר: אהבה אסורה בין יהודי שהתחזה לקצין נאצי לבין מטפלת פולניה בשואה – סוף מפתיע – אורית רז

מאת חיים נוי

"אהבה כתובה בכוכבים" מאת אורית רז הוא רומן היסטורי שעלילתו מתרחשת בתקופת השואה ועוסקת בתשוקה אסורה בצל המלחמה. העלילה מבוססת על מקרה אמיתי שפרטיו סופרו למחברת.

זהו סיפורו המרתק, המסעיר והלא יאמן של דוד, בחור יהודי שנמלט מגטו ורשה. דוד מצליח להשיג לעצמו מדים ומסמכים של קצין גרמני הרוג, המגנים עליו מפני הנאצים. הדבר היחיד שחסר לו כדי לשרוד הוא מקום ללון. לשם כך הוא מפתח מערכת יחסים עם קסיה, מטפלת של קשישה מקומית, שסבורהבליבה שבזמן מלחמה -קצין גרמני הוא הדבר שהיא זקוקה לו אם תיקלע לצרות. איש משניהםשבתחילה נראים יחסיהם כניצול, אינו יודע מהי זהותו האמיתית של השני. לפיכך נקרע כל אחד מגיבורי הסיפור בין תשוקה לשנאה. קסיה שונאת גרמנים ודוד מסתייג מהבחורה שמוכנה להכניס לחייה קצין גרמני.בעיניהם זוהי אהבה אסורה שהדעת אינה סובלת והם מאמינים כי בנסיבות אחרות, לא היה החיבור הזה יכול להתממש: אבל המלחמה מיטיבה לחבר בין מה שנראה בלתי אפשרי: במרוצת הזמן נסחפים שניהם אחרי רגשות האהבה המתפתחים ביניהם.

עלילתו של סיפור האהבה יוצא הדופן הזה משלבת בין עברן של הדמויות לבין ההווה שלהן, בין הצורך ההישרדותי להסתיר זהויות לבין אהבת נעורים ארוטית שלאורה נופלים מסכי השקר בזה אחר זה וזהותם של הגיבורים נחשפת והולכת.

הסיפור מסופר בשני קולות. עלילתו משלבת את גורלן של הדמויות בהיסטוריה של העיר ורשה תחת הכיבוש הנאצי, והיא נפרשת והולכת בעולם אנטישמי, מתגרה והולכת בחוקיו של השלטון העריץ עד לפרק האחרון והמפתיע.

אורית רז מלטשת את הסצנות, מפליאה להפיח חיים בכל דמות, וליצור בקורא את התחושה שהוא מסתובב עם הגיבורים ברחובות העיר.

אורית רז היא סופרת ילדים ידועה אשר הוציאה לאור למעלה משישים ספרים. על חלקם זכתה בפרסים בארץ ובחו"ל. זהו הרומן השלישי שלה. קדמו לו הספרים: ׳מי בכלל דיבר על אהבה׳, ו׳אני שלך ואת שלי׳.

עלילת הרומן מבוססת על מקרה אמיתי ששמע חמיה בסוף מלחמת העולם השנייה, כאשר הזדמן בחגי תשרי לבית כנסת יהודי. בבית הכנסת היו פליטים יהודיים נוספים, אשר כמוהו, חיפשו בו את אווירת הבית שחרב. בהפסקות שבין התפילות סיפרו הפליטים זה לזה את סיפורי ההינצלות שלהם. אבל הסיפור הזה היה המפתיע והמדהים מכולם.

הרומן כתוב בשפה קולחת , עכשווית ומרתקת. סוף סוף , פרקי הספרים כתובים וערוכים בתבנית נכונה, כל פסקה היא קצרה , ברורה ונכונה. בשנים האחרונות אנו נתקלים בספרים עםפרקים ארוכים שכולם מעין פסקה אחת ארוכה, בתצורה שגויה ומפותלת. הספר הזה כתוב ומפוסק כהלכה, הפרקים בנויים מפסקאות קצרות ונכונות , שזורות במשפטים ברורים ובעברית כהלכתה.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתי"ם, מבקר תיאטרון, ספרים ומוזיקה. חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צילום –איריס גליקסמן


 
אודות המחבר

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי של סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, לשעבר עורך ראשי של סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article62665.aspx