עליית ריבית במשק והשפעתה על שוק המקרקעין בישראל
נכתב על ידי: יואב ליסו
תאריך: 12/05/23

העלייה בריבית במשק היא תופעה כלכלית שלפעמים יכולה להשפיע על שוק המקרקעין בישראל באופן משמעותי. כאשר הריבית עולה, זה עשוי לגרום לפחות מתח בכלכלה, ובתור תגובה לכך יתכן כי שוק המקרקעין יורד. זה נקרא רפלקציה כלכלית.

במהלך עליית הריבית, רוב הבנקים מעלים את ריביות ההלוואות שלהם. כאשר הריבית עולה, החזקת המשכנתאות הקיימות יכולה להיות מסוכנת, כי התשלום החודשי יכול לגדול מאוד ולהוביל לכך שאנשים יאבדו את בתיהם. כאשר כמות גדולה של אנשים מתקשים להחזיק בתשלומי המשכנתא, יתכן כי ישנם בעיות כלכליות נוספות שתוביל לפחות מתח בכלכלה.

עם זאת, יש לזכור כי ישנם גורמים רבים ומגוונים שמשפיעים על שוק המקרקעין, ולא רק הריבית. רמת הבנייה, מצב הכלכלה הכללי, ומדיניות הצמיחה של הממשלה כולם משפיעים על שוק המקרקעין. כמו כן, שוק המקרקעין בישראל נתון להשפעות מתחרות מרחבי העולם.

עליית ריבית במשק והשפעתה על שוק המקרקעין בישראל

המשכיות של עליית הריבית במשק הן נושא חשוב ביותר לכל מי שפועל בשוק המקרקעין בישראל. עליית הריבית יכולה להשפיע על שוק המקרקעין במספר צורות, ולכן עלינו להבין את ההשלכות האפשריות של המצב הזה.

כאשר ריבית עולה, יכולה להיות לקוח פחות נמנע מלקחת משכנתאות ולהשקיע במקרקעין. בכך יש יתרון לבעלי המקרקעין, מכיוון שהם יכולים לצפות להכנסות גבוהות יותר מהריבית הגבוהה. אולם, הייתכן שעליית הריבית תגרום לאנשים יותר להשקיע במקרקעין ולקחת משכנתאות, מה שיגרום למחירי הנדל"ן לעלות ולשוק להתפקד כמו פעיל חזק ובריא. במקום זאת, זה עשוי להוביל לאיטיות במכירת הנדל"ן ובעלי מקרקעין עשויים להתמודד עם מצב של פערים בין המחירים הגבוהים שלהם לבין הכנסות הדיוטות הנמוכות.

עוד פרמטר שכדאי לקחת בחשבון הוא ההשפעה של עליית הריבית על הכנסות הלווים של הבנקים. במידה וכלכלת ישראל נמצאת בתהליך של עלייה בריבית בשנים האחרונות. תופעה זו משפיעה על כמה תחומי הכלכלה, ובפרט על שוק המקרקעין בישראל. במאמר זה נבחן את השפעת עליית הריבית על שוק המקרקעין בישראל, כמו גם את הסיבות לכך שהיא משפיעה בצורה זו.

בעלי הנכסים בישראל רגילים להשתמש בהלוואות כדי לרכוש או לשפץ נכסים. עם עליית הריבית, המחיר של ההלוואה גם עולה. ככל שהריבית עולה, יותר קשה לקבל הלוואות, וכן עלות ההלוואות גדלה. כאשר עלות ההלוואות עולה, נכסים חדשים יכולים להיות פחות זמינים ויקרים יותר לרכישה. זאת מכיוון שמשתמשים יותר בהלוואות לרכישת נכסים יקרים כמו דירות ובתים.

כמו כן, עליית הריבית עשויה לגרום לעלייה במחירי הנכסים בשוק המקרקעין. כאשר הריבית עולה, משפיע זה על המשכנתאות הקיימות, ומחירי הנכסים עלולים לעלות. מכיוון שעלות ההלוואות עולה, אנשים רגילים פחות יפנו תשומת לב לשיפוץ ותחזוקת נכסים.

הריבית עלולה להשפיע על המחירים של מקרקעין בישראל

העלייה בריבית מהווה תופעה כלכלית משמעותית ומציגה את השפעתה על שוק המקרקעין בישראל. בישראל, רוב העסקאות מתבצעות עם שימוש במשאבים מלווים ומבוססות על הלוואות והחזר ריבית. הצמיחה בריבית עשויה להשפיע על מחירי הנכסים ולהוביל להשפעה כלכלית על השוק הנכסי.

כאשר ריבית עולה, נושא ההלוואה עלול להיות יקר יותר ולהשפיע על החשיבה וההתחייבות של משכנתאות פוטנציאליות. זאת מכיוון שככל שריבית עולה, יותר כסף נדרש כדי להחזיר את ההלוואה. כתוצאה מכך, נוכחות מחסור בכסף יכולה לגרום להחלטות פחות רציונליות ולסיכון נמוך יותר של כמות ההלוואות החדשות של המשכנתאות.

ראוי לציין כי מאמר זה נכתב מנקודת מבט מקצועית של יעקב מגן, שמאי מקרקעין בתל אביב.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article64521.aspx