דף הבית רפואה ובריאות הריון ולידה בדיקת מי שפיר לאיתור מומים
בדיקת מי שפיר לאיתור מומים
אסף יהלומי 27/01/13 |  צפיות: 3203

מתי כדאי לבצע?

בדיקת מי שפיר מיועדת לאיתור מומים התפתחותיים בעובר. הבדיקה מומלצת במקרים בהם ישנו חשש לתסמונת דאון או מחלות אחרות. הבדיקה שימשה בראשית דרכה לבירור מין העובר, אך כיום היא עברה שיפורים שמאפשרים לה לחזות בצורה הטובה ביותר את המומים.

מי השפיר הם הנוזל שמקיף את העובר ברחם, הנוזל הזה מכיל תאים שנפרדו מגופו של העובר ובאמצעותם אפשר לקבל דגימות DNA  של העובר ולאבחן אותו בהתאם. הבדיקה מתבצעת תוך החדרת מחט לשאיבת מי שפיר מתוך הרחם.

אבחון תסמונת דאון ושאר בעיות גנטיות

כל עובר בריא מקבל 23 כרומוזומים מכל אחד מהוריו, בהתאם לכך צופים הרופאים לגלות בכל תא של DNA 46 כרומוזומים. במקרים בהם מתגלים 47 כרומוזומים או חריגות אחרות הדבר מעיד על בעיה גנטית. כל בדיקת מי שפיר רגילה מחייבת החדרת מחט, הבדיקה מהווה סיכון להריון ויש לקבל החלטות בהתאם. מחקרים מראים כי אחת מתוך 350 בדיקות מי שפיר שמתבצעות מסתיימת בהפלה. את הסיכון אפשר לצמצם באמצעות רופאים מנוסים ומתורגלים בביצוע ההליך.

הריון בגיל מאוחר

הריון בגיל מבוגר מוגדר כהריון בסיכון. בדיקות הריון בסיכון מבצעים בהתאם להנחיית הרופא, קופות החולים מאשרות כמות גדולה יותר של בדיקות במקרים בהם האישה או העובר נמצאים בסיכון. בדיקת מי שפיר מומלצת לנשים מעל גיל 35.

המחקרים מראים כי הריון מעל גיל 35 מגדיל את השכיחות למומים כמו תסמונת דאון ושאר מומים התפתחותיים. בקרב נשים מעל גיל 35 השכיחות לעובר חולה בתסמונת דאון היא 1 מתוך 400 לידות. מדובר באחוזים שמצדיקים את מימון הבדיקה על ידי קופות החולים.

אבחון מוקדם של תסמונת דאון

חשוב להבהיר כי תסמונת דאון היא לא מחלה תורשתית, אם קיים במשפחה הקרובה ילד חולה אין זה מעיד על סיכון גבוה יותר. פרט לבדיקת מי שפיר משמשות גם בדיקות הריון כלליות לאיתור סימנים מחשידים להתפתחות הבעיה.

בדיקות כמו חלבון עוברי, שקיפות עורפית או בדיקת אולטרסאונד בשלבים ראשונים מסייעים לאיתור סימנים וקבלת הפניות להמשך בירור. במצבים בהם ישנו חשש למומים בעובר ממליץ הרופא המטפל גם לנשים צעירות לבצע בדיקת מי שפיר ושאר בדיקות גנטיות.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אסף יהלומי


 


מאמרים נוספים מאת אסף יהלומי
 
הקמת גינות
24/03/13 | גינון
קניתם בית חדש? רוצים להקים קגינה חדשה לנוי ולמשחק? זה הזמן לחשוב איך מקימים גינה מאפס בהתאם לתנאי השטח והמקום כדי להינות מגינה מושלמת. לא חייבים להשקיע הון תופעות בזה, מספיק שיש לכם זמן, חזון ואנשי מקצוע מתאימים.

קורס ניתוח טכני - הניתוח הסתיים בהצלחה
תמיד חלמתם להבין ולנתח את כל הגראפיים המסובכים האלה בבורסה? עכשיו אתם יכולים להפסיק לחלום. אם יש לכם זיקה לתחום הכלכלה, אם מעניין אתכם לצפות בתוכניות כלכליות ויש לכם גישה לזהות השקעות ולנהל אותן כהלכה, הצעד הראשון הוא לקחת קורס ניתוח טכני.

רשלנות רפואית בניתוח
נתונים שונים מראים שקרוב לארבעים אחוז מכמות התביעות על רשלנות רפואית שמוגשות לבית משפט הן על רשלנות רפואית בניתוחים. בהתחשב בכך שבעשור האחרון יש כמעט 500 תביעות מדי שנה בתחום, אנחנו למדים עד כמה רשלנות רפואית בעת ניתוח הוא נושא טעון שמוכרע לא פעם רק בבית משפט.

חלונות אלומיניום - הבלגים שולטים
24/03/13 | שיפוצים
הרעיון של חלונות בלגיים שולט מזה זמן בעולם עיצוב הבית בכל הקשור לחלונות. שליטה זו נובעת הן בזכות העיצוב הייחודי אך גם בזכות היכולות והטכניקה המיוחדת של חלונות מסוג זה, טכניקה שמאפשרת לחלונות להחזיק מעמד זמן רב.

סורגים שקופים
24/03/13 | שיפוצים
מחפשים דרך יפה לעצב את הבית ולשמור עליו מוגן ? סורגים שקופים הם הפתרון הנוח והיפה ביותר כיום, במקום שעל כל חלון יהיו סורגים כבדים, ישנים, שמעוררים תחושה לא נעימה, סורגים שקופים משתלבים היטב בכל בית ובכל מבנה ושומרים על עיצוב הבית. שלא נדבר על בטיחות והגנה. איך זה עובד?

ניהול תיקי השקעות
06/03/13 | השקעות
כמה פעמים חלמתם על בית גדול ליד הים, מכונית אדומה פתוחה בחנייה , וטיסות לחו"ל פעם בחודש? טוב , אנחנו לא מבטיחים לכם שאם תשקיעו את כספכם תצליחו להשיג את כל זה אבל בהחלט תוכלו לחסוך כסף לעתיד ולהקנות לילדים שלכם משהו...

מים מינרליים - לשתות ישר מהטבע
אחת התעשיות המפותחות והמצליחות ביותר, בשנים האחרונות, היא תעשיית המים המינראליים. יותר ויותר אנשים עוברים לשתות מים אלו, מטעמי בריאות, ונוטשים את מי הברז. העובדה שמים מינראליים עולים כסף רב, לא משפיעה, וההוכחה לכך, היא שגשוגן של החברות המייצרות ומשווקות מים מינראליים.

ביטוח משכנתא
06/03/13 | משכנתא
רגע לפני שאתם נכנסים לדירה החדשה, ושנייה לפני שהמשכנתא אצלכם ביד, זה הזמן לעבור על ביטוח משכנתא, כדי ללמוד את התחום , אתם יודעים איך זה, מי שלא לומד, נפגע.

מקלחון הזזה
06/03/13 | ריהוט
אחרי שנים בהם היינו רגילים להציב אמבטיה במקלחת כי זה נראה לנו הכי טבעי, היום אנחנו כבר יודעים שלא חייבים אמבטיה, אפשר להסתפק במקלחון, יותר פשוט, לא פחות נוח והכי חשוב, זול.

עיצוב חדרי אמבטיה
מי שביקר בארמונות או טירות עתיקות, גילה בוודאי חדרי אמבטיה מאוד שונים מאלו שהוא מכיר היום. ראשית , בעבר לא היתה אמבטיה כמו היום, שנית, שטח החדר בוודאי לא כמו היום, וגם העיצוב השתנה. אם אז הוא היה יותר אומנותי , היום הוא יותר פרקטי. זה לא בגלל שאתם גרים בדירה ולא בארמון, זו המציאות.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI