דף הבית חוק ומשפט משפחה הסכם ממון כצעד למינוף כלכלי
הסכם ממון כצעד למינוף כלכלי
מיכאל רומנסקי 27/05/13 |  צפיות: 2927

בשנים האחרונות זוגות רבים אשר מחליטים לחיות זה עם זה ללא מסגרת נישואין וכן זוגות המתכננים חתונה חותמים על הסכם ממון אשר מבטיח להם כי במקרה בו הם יהיו מעוניינים להיפרד הם יוכלו לעשות זאת בידיעה גמורה כי כל אחד מקבל את הרכוש, ההון והנכסים עליהם סוכם בהסכם ממון. במאמר זה הקוראים יוכלו להבין מהו הסכם ממון ומדוע הסכם זה כה פופולארי.

מהו הסכם ממון?

הסכם ממון הוא חוזה עליו חותמים בני הזוג טרם הם מתחתנים או במהלך תקופת הנישואים שלהם. הסכם זה כולל ידועים בציבור וזוגות אשר חיים תחת ברית נישואין אזרחית במדינה. בהסכם מצוינת בצורה ברורה החלוקה של החובות והזכויות בכל הקשור אל ההון הכספי, הנכסים והרכוש המשותף.  ההסכם מיושם במקרה בו בני הזוג מחליטים להיפרד. כאשר מחליטים לנסח הסכם ממון חשוב לבחור עורך דין בעל ניסיון בתחום ענייני משפחה, כמו למשל   משרד עורכי הדין הדר פרידמן אשר יעזור בכל הקשור אל ניסוח נכון של ההסכם ואישורו על ידי גורמים משפטיים. כלומר, אם ההסכם נכתב לפני הנישואין הוא חייב להיות מאושר על ידי נוטריון, בית דין רבני או בית משפט. אם הזוג החליט על הסכם נישואין במהלך תקופת הנישואין הוא חייב לאשר אותו על ידי בית המשפט או בית הדין הרבני אשר חייב לוודא כי אכן בני הזוג מבינים ומסכימים לגבי כל מה שרשום בחוזה וכי אין כפייה מסוימת של אחד מבני הזוג.

כל אחד זקוק לתעודת ביטוח

נכון להיום כל אחד זקוק לתעודת ביטוח מסוג הסכם ממון אשר תאשר כי גם אם תהליך הגט לוקח זמן רב, האישה תוכל לקבל את הרכוש שלה, הממון והנכסים השייכים לה על פי הרשום בהסכם זה. דבר נוסף וחשוב הוא שלא יהיה מצב בו תהיה חלוקה שווה אשר תכריח את אותו אדם אשר עבד כל חייו לוותר על מחצית מנכסיו האישיים.  המטרה של הסכם ממון היא להחליט מראש כיצד מחלקים את הרכוש. החלטות אלו נעשות על ידי בני הזוג ולכן ברוב המקרים אין מצב בו יש מחלוקות קולניות ומכוערות על רכש בעת ההחלטה להיפרד. בהסכם זה קובעים את כל הקשור אל יחסי ממון, דהיינו, מה יישאר אצל כל אחד מבני הזוג במקרה של פרידה וזאת על ידי הגדרה ברורה של רכוש אישי ורכוש משותף.

כיצד בנוי ההסכם?

  • הרכוש המצטבר עד הנישואין- כאן חשוב להגדיר מראש מהו הרכוש איתו מגיעים לברית הנישואין ומה מרכוש זה מעוניינים להגדיר כרכוש אישי אשר יהיה שייך במלואו לאותו אדם גם לאחר הפרידה ומה מהרכוש האישי מעוניינים להגדיר כרכוש משותף של שני בני הזוג וכיצד מעוניינים לחלק אותו במקרה של גירושין.
  • רכוש מצטבר מיום הנישואין- קביעת עקרונות ברורים על פיהם יחולק הרכוש המשותף שהצטבר מאותו יום בו בני הזוג התחתנו. חשוב לקחת בחשבון כי יש מצבים בהם אחד מבני הזוג מחליט להשקיע הון אישי באחוזים גדולים יותר או את הונו האישי בקנייה שלדירה, פתיחת עסק, קניית סחורה ועוד. במצבים כאלו חשוב מאוד שבני הזוג יחליטו וירשמו בצורה מדויקת האם הרכוש יחולק שווה בשווה, האם הוא יחולק בהתאם לאחוזי ההשקעה או האם הוא יינתן רק לצד אחד.

לסיכום, חשוב לקחת בחשבון כי אם מחליטים להימנע מכתיבת הסכם ממון, מסכימים לחלק את הרכוש חצי בחצי במצב בו מחליטים להתגרש. אך אם קיים הסכם ממון אשר אושר על ידי בית המשפט ניתן להסדיר את כל הקשור אל חלוקת הרכוש על פי הרשום בהסכם ולא על פי חוקי חלוקת הרכוש של מדינת ישראל. נכון להיום, כל אחד יכול להתחתן בידיעה כי במקרה בו הוא מתגרש הוא לא יאבד את העסק, הרכוש וההון שהיה איתו בתחילת הדרך.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 מיכאל רומנסקי


 


מאמרים נוספים מאת מיכאל רומנסקי
 
קווים לדמותו של מיצובישי אאוטלנדר phev
30/06/14 | רכב
כשמדברים על רכב חשמלי היברידי, מתכוונים לכזה המבוסס על שילוב מנועים. דגם האאוטלנדר phev מציע זאת בדיוק: פועלים בו, זה לצד זה, שני מנועים חשמליים, כל אחד מהם בנפח 82 כוח סוס, והם אחראיים על הנעת הגלגלים. את המשוואה משלים מנוע בעירה חשמלית (מנוע בנזין) בנפח של 2.0 ליטר (121 כ''ס), אשר מקבל על עצמו, מעבר להנעת הגלגלים, גם תפקיד של מחולל חשמלי לטעינת הסוללה.

מיצובישי אאוטלנדר phev - ליהנות ממכונית נפלאה
29/06/14 | רכב
מיצובישי, הנחשבת לאחת מחברות הרכבים הבולטות כיום, מציעה לנו בכל תקופה רכבים חדשניים ואיכותיים מאד. הפעם היא מביאה לנו, בעזרת חברת כמוביל, את האאוטלנדר phev, שהיא ללא ספק אחת המכוניות פורצות הדרך שניתן למצוא כיום.

ביטוח רכב - למה לשים לב
29/06/14 | ביטוח רכב
כמו כל מוצר ביטוחי אחר, גם ביטוח רכב נחשב למומלץ מאד והוא מוצע על ידי חברות הביטוח השונות בארץ. ביטוח רכב מציע למבוטחים כיסויים ביטוחיים חשובים ביותר, בין אם עבור הרכב עצמו ובין אם עבור הנהג שבו או נוסעיו. אם אתם מעוניינים לרכוש ביטוח חובה, ביטוח מקיף לרכב או ביטוח צד ג', כדאי לכם לקרוא את המאמר הבא.

בנק ירושלים משיק שירות קבלת הלוואות און ליין, ללקוחות כל הבנקים
29/06/14 | הלוואות
בשנים האחרונות, עלו הוצאות המחיה של הישראלי הממוצע באופן משמעותי. הדבר לא רק מקשה על ההתנהלות, אלא גם מצריך מחשבה מחוץ לקופסה ופניה לאי אילו פתרונות מימון ואשראי.

יונדאי i10 מול יונדאי i20
29/06/14 | רכב
לא פשוט למצוא את המכונית המתאימה. השפע הכל כך רב של דגמי המכוניות המוצעים לנו כיום, הפיתוחים הרבים בתחום וגם הצרכים שמשתנים עם הזמן, הופכים את משימת מציאת המכונית המושלמת ללא פשוטה.

יונדאי i10 מול יונדאי i20 - ההשוואה המלאה
27/06/14 | רכב
יונדאי, ענקית הרכב הדרום קוריאנית, אחראית לכמה מהדגמים הפופולאריים ביותר בישראל. מקום מרכזי, מהבחינה הזו, תופסים שני דגמים עיקריים: הראשון הוא דגם המיני i10, והשני דגם הסופר מיני i20. אז מה עומד בבסיס הדגמים המובילים האלה? ומה היתרונות של כל אחד מהם?

ביטוח דירה - כיצד ליהנות מהמענה הטוב ביותר
לא משנה כמה עלתה לכם הדירה, שבה אתם מתגוררים היום, או כמה רכוש יש לכם, סביר שהם חשובים לכם לא מעט וגם עולים לא מעט כסף. במיוחד בשביל זה מוצע לכם ביטוח דירה, המציע כיסוי במקרים שבהם נגרם נזק הן לתכולה שבבית והן למבנה עצמו.

פתרונות אשראי חוץ בנקאי של Cal: כל האפשרויות
27/06/14 | הלוואות
המציאות הכלכלית של שנת 2014 מאלצת רבים מאיתנו לשנות את חוקי המשחק. כאשר הוצאות המחיה עולות, וכאשר המצב בחשבון הבנק הופך לנזיל יותר ויותר, עולה לא פעם הצורך להתבסס על פתרונות אשראי. בהקשר הזה, על רקע הקשיים שמערימים הבנקים, נראה כי האשראי החוץ בנקאי מקבל עדיפות בעיני לא מעט אנשים, ומסיבות ברורות.

כל מה שחשוב וכדאי לדעת על ביטוח תאונות אישיות
רוצים לרכוש ביטוח תאונות אישיות ומתלבטים? סוכן הביטוח שלכם הציע לכם לרכוש את הביטוח הזה, אולם אתם לא בטוחים שהבנתם בדיוק מה הוא מציע, ובכלל - עד כמה הוא כדאי? אם כן, ובעיקר כדי לעשות לכם קצת סדר בבלאגן, ריכזנו עבורכם את כל המידע שחשוב וכדאי לדעת רגע לפני שרוכשים את הביטוח הזה. אז, קדימה, קחו נייר ועט ורשמו את ההערות הבאות.

רכישת רכב יד שניה מיבואן מורשה - על היתרונות שברכישה כזו
27/06/14 | רכב
לא בכדי בוחרים רבים באפשרות של רכישת רכב יד שניה מיבואן מורשה. אמנם אפשר גם לבחור ברכישה דרך אדם פרטי או מגרש למכירת רכבים מכל הסוגים ומכל המינים, ובכל זאת, רכישה כזו מציעה לנו לא מעט יתרונות, שלא תמיד מוצאים ברכישות אחרות. מדוע כדאי לרכוש רכב באופן זה ומהם יתרונותיה של רכישה שכזו? התשובה, לפניכם.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI