דף הבית חוק ומשפט משפחה מזונות בן זוג בדיני משפחה
מזונות בן זוג בדיני משפחה
אלעד שניר 02/01/14 |  צפיות: 3533

הענף המשפטי של דיני משפחה כולל בישראל את הנושא המורכב של מזונות. בניגוד לענפי משפט אחרים, דיני משפחה נקבעים לפי ההשתייכות הדתית של המתדיינים. הדין הדתי חל לגבי המרת דת, נישואין וגירושין וגם מזונות בן זוג ומזונות ילדים. כדאי להרחיב בנושא של מזונות בן זוג על מנת להבין את ההלכה הדתית, והאופן בו היא משפיעה על בני זוג יהודים בישראל.

באופן עקרוני, הדין האזרחי הוא זה שחל על העניין של מזונות אישה – אולם משמעותו בפועל היא העברת האחריות אל הדין הדתי. במילים אחרות, הדין הדתי כפי שפורש על ידי בתי המשפט הכלליים של המדינה חולש על הסוגיה הזו באופן כמעט בלעדי. כתוצאה מכך, החלת דין דתי מחייבת פנייה אל הערכאה האמונה על "חקיקתו" ועל יישומו, וכאן ההתייחסות היא אל בית הדין הדתי.

תשלום מזונות לאישה במהלך הנישואין

גם אישה שאינה זכאית למזונות מכוח הדין האישי החל עליה מקבלת מזונות. לדוגמא, בבני זוג יהודים שבחרו להינשא בטקס נישואין אזרחי על אף שאין מניעה לנישואיהם על פי דין תורה האישה ממשיכה להחזיק בזכותה לקבל מזונות מהבעל. הגבר חייב במזונות אשתו הנשואה לפי רמת החיים לה היא רגילה, אולם אין חיוב במזונות בן זוג לאחר הגירושין. זה לא משנה איך התגרשו הצדדים: על מנת לחשב את גובה המזונות יש להביא בחשבון את הכנסות האישה ממעשי ידיה או מרכוש. בנוסף, הדין הדתי קובע כי אישה מורדת הרוצה להתגרש אינה זכאית למזונות והיא תזכה לעיתים למזונות רק מתוקף דין "מעוכבת חמתו". על כל פנים, מזונות של גבר לאישה כוללים זכות למגורים.

לסיכום, הנושא של מזונות נידון במהלך נישואין בין בני זוג יהודים על פי ההלכה הדתית. ההלכה מחייבת את הבעל לדאוג למזונות עבור אשתו, וזו אחת החובות העיקריות המלוות את הנישואין. אישה שחוששת למזונותיה או מעוניינת לשנות את הרכבם יכולה לפנות אל בית הדין הרבני, בליווי עורך דין המתמחה בדיני משפחה. עו"ד ליטל יעקובוביץ עסקה רבות בתיקים בנושא זה או טוען רבני בעל הסמכה רלוונטית. עוד כדאי להתייעץ עם גורמים אלו לגבי תשלום מזונות בעקבות גירושין.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אלעד שניר

כותב מאמרים משפטיים 


מאמרים נוספים מאת אלעד שניר
 
מהי רשלנות רפואית בלידה?
רשלנות רפואית בלידה מתייחסת לכל מה שסובב את הלידה כולל ההיריון ואף טיפול בילוד לאחר הלידה. מהן התכונות של רשלנות רפואית בלידה?

הקשיים העומדים מול נוטריון במהלך ההכשרה
תהליך ההכשרה והשגת הרישיון עבור עורך דין המעוניין להיות נוטריון כולל קשיים רבים ונחשב לתהליך מסובך. מהם הקשיים העומדים מול נוטריון במהלך ההכשרה?

ההיבט הרגשי של רשלנות רפואית בלידה
ההיבט הרגשי של תהליך תביעת רשלנות רפואית בלידה חשוב לא פחות מההיבט המשפטי. כיצד על ההורים לנהוג כדי להצליח לעבור את החודשים הקשים של ניהול התביעה?

בקשה לביטול רישיון נוטריון
למרות שמשרד המשפטים מאפשר לעורכי דין בעלי רישיון נוטריון להגיש בקשה לביטול הרישיון, הליך זה כרוך בשורה ארוכה של השלכות. כיצד מגישים את הבקשה?

סוגיות במתן שירותים נוטריוניים
סעיף 7 לחוק הנוטריונים מונה את תפקידיו של הנוטריון אך לא כולל הבהרה לגבי סוגיות חשובות בנוגע לתפקידיו. במאמר זה נעמוד על הסוגיות הללו.

ליטל יעקובוביץ על הסדרי ראייה ומשמורת
02/02/15 | משפחה
אחד הנושאים החשובים עליהם חובה להגיע להסכמה הוא משמורת על הילדים. בד"כ המשמורת תינתן לאם, אך כיצד מתקבלת ההחלטה לגבי ההורה המשמורן?

מה הורים מיועדים צריכים לדעת על פונדקאות?
במאמר זה נמנה מספר דברים שעל הורים מיועדים לדעת בכל הקשור בתהליך פונדקאות ומה משמעותו בטווח הקצר והארוך.

מה עושים אחרי רשלנות רפואית בלידה?
חשוב כי כל אזרח ידע כי הוא זכאי למימוש זכויות לאחר רשלנות רפואית בלידה ואל לו לוותר על התמודדות משפטית. מה כדאי לעשות אחרי רשלנות רפואית בלידה?

האם על פי דיני צבא חייל יכול לדרוש ייצוג של עורך דין אזרחי?
נאשמים בבית דין צבאי יכולים לבחור בייצוג עורך דין אזרחי. מדוע כדאי לבחור ייצוג של עורך דין אזרחי וכיצד הוא יכול לעזור בהליכי משפט צבאי?

רשלנות רפואית בהריון חוץ רחמי
הריון חוץ רחמי מעמיד את האישה ההרה ואת העובר בסכנה והוא מחייב אבחון מוקדם ומקצועי. מהן התלונות העיקריות במהלך הריון חוץ רחמי?
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI