דף הבית חוק ומשפט רשלנות רפואית מושגים בולטים בדיני נזיקין
מושגים בולטים בדיני נזיקין
אלעד שניר 17/02/14 |  צפיות: 2782

רשלנות רפואית היא סוג מסוים של רשלנות ובישראל משויכות תביעות אזרחיות בגין עוולת הרשלנות אל דיני הנזיקין. עובדה זו מחדדת את הצורך בהיכרות עם מושגים בולטים בדיני נזיקין, גם אם חלקם לא קשורים ישירות אל רשלנות רפואית. מעבר לכך, דיני הנזיקין ובתוכם כאמור גם עוולת הרשלנות קובעים את גובה הפיצוי לניזוק. כאשר ניתן להוכיח כי התנהגות הנתבע מהווה רשלנות, נוצרת זכות אוטומטית לקבלת פיצויים מהנתבע. פיצויים אלו הם בגין הנזק שנגרם לתובע עקב הרשלנות ובית המשפט אומד אותם על פי עיקרון "פיצוי כגובה הנזק".

העוולות הספציפיות של דיני הנזיקין הן תקיפה, כליאת שווא, הפרת חוזה, הסגת גבול, מטרד לציבור, תרמית, שליחת יד ועוד. מבלי להיכנס אל עובי הקורה ולהרחיב על כל עוולה בנפרד, יש לציין כי המשותף הוא נזק הנגרם לתובע על ידי הנתבע. שנית, כדאי לציין את המושג עוולת הפרת חובה חקוקה.

יסודות התביעה, הגנות ודוקטרינות החיוב

בנוגע אל עוולת הרשלנות באופן ספציפי, מלבד רשלנות רפואית היא כוללת מושגים כגון התרשלות, חובת זהירות ואת המונח "הדבר מעיד על עצמו". בהרבה תביעות של רשלנות רפואית מושגים אלו אינם עולים לדיון וזאת בהינתן תשתית המוכיחה את שלושת היסודות העיקריים: חובת הזהירות, התרשלות וגרימת נזק. באותה נשימה ראוי להזכיר גם את ההגנות העומדות לזכות הנתבעים בתביעות רשלנות רפואית, ולציין בעיקר את המושגים "מעשה של מה בכך", כורח או הגנה עצמית.

לאחר התייעצות עם עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית ניתן לגבש אסטרטגיית תביעה אפקטיבית. בנוסף, עורך הדין מכיר את הדוקטרינות המשפיעות על החיוב בנזיקין. כאן ישנה התייחסות אל המושג אשם תורם כהגנה מוחלטת, אשם תורם כהגנה יחסית, הסתכנות מרצון וכמובן התיישנות. המושג אחריות שילוחית רלוונטי בתביעות רשלנות רפואית המוגשות נגד המוסד הרפואי ולא רק נגד המטפל עצמו, בעוד פיצוי ללא הוכחת נזק דורש אסטרטגיית תביעה ייחודית. לסיכום, דיני נזיקין שייכים אל אחד הנושאים המורכבים ביותר בתחום המשפט. יש להתנהל בצורה נכונה בעת הגשת תביעות רשלנות רפואית ולהשתמש במושגים המתאימים.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אלעד שניר

כותב מאמרים משפטיים 


מאמרים נוספים מאת אלעד שניר
 
מהי רשלנות רפואית בלידה?
רשלנות רפואית בלידה מתייחסת לכל מה שסובב את הלידה כולל ההיריון ואף טיפול בילוד לאחר הלידה. מהן התכונות של רשלנות רפואית בלידה?

הקשיים העומדים מול נוטריון במהלך ההכשרה
תהליך ההכשרה והשגת הרישיון עבור עורך דין המעוניין להיות נוטריון כולל קשיים רבים ונחשב לתהליך מסובך. מהם הקשיים העומדים מול נוטריון במהלך ההכשרה?

ההיבט הרגשי של רשלנות רפואית בלידה
ההיבט הרגשי של תהליך תביעת רשלנות רפואית בלידה חשוב לא פחות מההיבט המשפטי. כיצד על ההורים לנהוג כדי להצליח לעבור את החודשים הקשים של ניהול התביעה?

בקשה לביטול רישיון נוטריון
למרות שמשרד המשפטים מאפשר לעורכי דין בעלי רישיון נוטריון להגיש בקשה לביטול הרישיון, הליך זה כרוך בשורה ארוכה של השלכות. כיצד מגישים את הבקשה?

סוגיות במתן שירותים נוטריוניים
סעיף 7 לחוק הנוטריונים מונה את תפקידיו של הנוטריון אך לא כולל הבהרה לגבי סוגיות חשובות בנוגע לתפקידיו. במאמר זה נעמוד על הסוגיות הללו.

ליטל יעקובוביץ על הסדרי ראייה ומשמורת
02/02/15 | משפחה
אחד הנושאים החשובים עליהם חובה להגיע להסכמה הוא משמורת על הילדים. בד"כ המשמורת תינתן לאם, אך כיצד מתקבלת ההחלטה לגבי ההורה המשמורן?

מה הורים מיועדים צריכים לדעת על פונדקאות?
במאמר זה נמנה מספר דברים שעל הורים מיועדים לדעת בכל הקשור בתהליך פונדקאות ומה משמעותו בטווח הקצר והארוך.

מה עושים אחרי רשלנות רפואית בלידה?
חשוב כי כל אזרח ידע כי הוא זכאי למימוש זכויות לאחר רשלנות רפואית בלידה ואל לו לוותר על התמודדות משפטית. מה כדאי לעשות אחרי רשלנות רפואית בלידה?

האם על פי דיני צבא חייל יכול לדרוש ייצוג של עורך דין אזרחי?
נאשמים בבית דין צבאי יכולים לבחור בייצוג עורך דין אזרחי. מדוע כדאי לבחור ייצוג של עורך דין אזרחי וכיצד הוא יכול לעזור בהליכי משפט צבאי?

רשלנות רפואית בהריון חוץ רחמי
הריון חוץ רחמי מעמיד את האישה ההרה ואת העובר בסכנה והוא מחייב אבחון מוקדם ומקצועי. מהן התלונות העיקריות במהלך הריון חוץ רחמי?
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI