דף הבית בידור ופנאי תיאטרון ביקורת: הוא הלך בשדות– עיבוד חדש ומרגש למחזה הנוסטלגי – תיאטרון בית ליסין
ביקורת: הוא הלך בשדות– עיבוד חדש ומרגש למחזה הנוסטלגי – תיאטרון בית ליסין
חיים נוי 13/11/16 |  צפיות: 1777

ביקורת: הוא הלך בשדות– עיבוד חדש ומרגש למחזה הנוסטלגי– תיאטרון בית ליסין

מאת חיים נוי

ההפקה החדשה של המחזה הנוסטלגי של משה שמיר "הוא הלך בשדות" , המועלית בתיאטרון בית ליסין היא מרגשת מאוד, מרשימה וצובטת בלב . העיבוד החדש והמרענן בבימוי ובתפאורה הם אות כבוד להפקה משובחת של המחזה שלא נס לחו.

ההצגה מטפלת ביחסים שבין דור הבנים לדור האבות בקיבוץ, ובהגנה על הישוב. הצגת הבכורה של "הוא הלך בשדות" נערכה בתיאטרון הקאמרי ב – 31 במאי 1948, בעצם ימי מלחמת העצמאות. הוצג פעמיים בקאמרי וגם בתיאטרון חיפה וכן הועלה פעמיים בבית צבי ברמת גן.

המחזה מבוסס על רומן מאת משה שמיר, שיצא לאור בשנת1947. הרומן נחשב לאחת היצירות המרכזיות שנכתבו בספרות העברית החדשה, ולאחד הטקסטים המכוננים של החברה הישראלית לאחר קום המדינה.

שם הספר לקוח משורות מתוך שירו של נתן אלתרמן, "האם השלישית": "בני גדול ושתקן / ואני פה כותונת של חג לו תופרת / הוא הולך בשדות. הוא יגיע עד כאן. / הוא נושא בלבו כדור עופרת".

הספר זכה בשנת 1948 בפרס אושיסקין. הוסרט ב-1967, בבימויו של יוסף מילוא, ובכיכובם של אסי דיין, באחד מתפקידיו הראשונים, ואיריס יוטבת. הספר תורגם לאנגלית, איטלקית, וספרדית והמחזה הוצג ברחבי העולם.

העלילה מתרחשת בשנת 1944, כאשר ברקע מתקיים המאבק של אנשי היישוב בערבים מצד אחד ובבריטים מצד שני, לפני קום המדינה. הספר מתאר את חייו של אורי,בן הקיבוץ שמצטרף לפלמ"ח , ואת אהבתו הגדולה למיקה, נערה עולה, שחוותה את מוראות השואה, אולם הסופר דילג על אותם ימים עכורים, והותיר אותם עלומים לגביה. אורי, הילד הראשון של קיבוץ "גת העמקים", בן 19. הוא בעל ביטחון עצמי, וחש מחויבות עמוקה לארצו, למשפחתו, לחבריו ולמשימות הצבאיות שהוטלו עליו. מיקה, בת זוגו, היא עולה חדשה מפולין, פליטה חסרת כל שמוצאת נחמה בין זרועותיו של הצבר החסון.

שחר פנקס עיבדה מחדש באורח נהדר את המחזה ונפחה בו תצורה וממימדים חדשים , אך הותירה על כנם את ההתרחשויות ואת הנוסח העלילתי המרגש של משה שמיר.

כפיר אזולאי ביים להפליא הצגה המושתתת על עבודת צוות נפלאה ועל תצורה חדשנית שבה השחקנים שוהים בחלקים רבים של הסצנות על הבמה , מגלמים שני תפקידים וגם מהווים מעין מקהלה של זיכרונות והתרחשויות .

גל אמיתי מגלם בכישרון רב וברגש את אורי כהנא, הצעיר שמתנדב לפלמח , מתאהב במיקה ומוצא את מותו בפעילות מבצעית. גל מגלם את התפקיד במשחק אמין ומשובח.

אגם רודברג הנהדרת מוכיחה שוב כי היא שחקנית אופי מצוינת. אגם מגלמת את מיקה בכישרון וברגש ודומעת יחד איתה בסצנות המרטיטות.

אגב, אגם וגל הם גם בני זוג במציאות ומאורסים זו לזה.

מאי קשת מגלמת את חברת הקיבוץ ואת החובשת והיא מוצלחת מאוד ומרשימה בתפקידים . הביצוע שלה לשיר דודו הוא ענוג וסוחט דמעה.

הדר שחף מוצלחתכגיטה והיא בעלת כישרון משובח.

נעמה שפירא מגלמת את רותה, אימו של אורי ומשחקה הוא מוצלח במיוחד, מרשים ונהדר.

אופיר וייל, מגלם את חבר הקיבוץ פסח ואת איש הפלמח סמיון ומשחקו הוא בית ספר למשחק מצטיין. אופיר הוא אחד מהשחקנים הבולטים בעולם התיאטרון של תפקידים קומיים ומרגשים כאחד.

גיל וסרמן מוצלח במיוחד בתפקיד ביברמן מזכיר הקיבוץ . גיל מגיש משחק מרשים.

יורם יוספברג מגלם את אברהם גורן בן זוגה החדש של רותה ומשחקו הוא מוצלח מאוד ואמין. יורם מצליח להפגין נוכחות בימתית משובחת.

קובי ליבנה מגלם את וילי, אביו של אורי ומשחקו הוא טוב מאוד . הוא מצליח לעורר הזדהות עם התפקיד והסצנה שלו עם מיקה היא מרגשת ומעולה.

ויקטור סבג מוצלח מאוד כג'ינג'י מפקד בפלמח. ויקטור מפגין יכולות תיאטרליות מצוינות ואין ספק שמדובר בשחקן עם פוטנציאל רב בתיאטרון.

לילי בן נחשון עיצבה את התפאורה שבעצם הנוכחות שלה על הבמה היא מינימלית ונוצרת על ידי השחקנים תוך כדי משחק. הבמה כותרה בכתלים שחורים ועליהם משרבטים השחקנים אימרות ומשפטים או איורים. הרעיון הוא ייחודי ומוצלח מאוד.

עפרה קונפינו עיצבה את התלבושות התקופתיות והנאות.

אמיר לקנר אחראי למוזיקה המקורית היפה.

זיו וולושין עיצב את התאורה הנאותה.

עמית זמיר אחראי לתנועה היפה של השחקנים שמוסיפה מימד חדש ומעניין.

"הוא הלך בשדות" הוא מחזה מיוחד במינו , משובח ומרגש, שמעניק לצופים הצצה נוספת ונוסטלגית מאותם ימים רחוקים-קרובים שבעצם שזורים גם בהווה שלנו ובמשפחות השולחות את בניהם אל הקרב.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צילום-כפיר בולוטין


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 חיים נוי

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי של סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, לשעבר עורך ראשי של סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים 


מאמרים נוספים מאת חיים נוי
 
פייס, אבל ודיימלר מסכימות על רישוי של טכנולוגיה רשומה כפטנט
פייס Paice הייתה מובילה מוקדמת ברכב חשמלי. החברה קיבלה את הפטנט הראשון שלה על רכב היברידי ב-1994, זמן רב לפני שרוב יצרני הרכב התחילו להתמקד ברצינות בדרכים לשפר את ניצולת הדלק ולהפחית פליטות. הטכנולוגיה של פייס הוכחה כבעלת ערך ועזרה להאיץ את הצמיחה של תעשיית הרכב ההיברידי.

ניסויים של Tydracide™ מראים שיעור קטילה גדול מ-99.999% על נגיף קוביד-19 בדקה אחת
Tygrus LLC הודיעה היום שניסויים שנערכו על ידי מעבדה עם דרגת בטיחות ביולוגית 3 ומוסמכת על ידי המרכז למניעת ובקרת מחלות (CDC) במרכיב החדש שלה, Tydracide, הראו שהפורמולציה חיסלה את נגיף SARS-CoV-2 בדקה אחת עם קיטון של יותר מ-5-Log (99.999%). הניסויים נערכו על נגיף SARS-CoV-2, הווירוס עצמו שגורם לקוביד-19 ולא נגיף פונדקאי.

מוצרים של Amika Mobile נבחרו לניסוי של מעקב מגעים של קוביד-19 על ידי ממשלת קנדה
מוצרי המודעות למצב, שליטה ובקרה של Amika Mobile , Amika Mobility Server (AMS) והיישומונים הסלולריים שלו כולל Amika®Panic ו- Amika®Guard שמספקים תקשורת דו כיוונית על גבי מסרונים, דואל, הודעות מוקפצות, הודעות נדחפות ושיחות קוליות נבחרו באמצעות תהליך תחרותי לפרויקט עם ממשלת קנדה על ידי Innovative Solutions Canada שמטרתו לעודד עסקים קטנים ובינוניים להביא פתרונות חדשניים למשרדים של ממשלת קנדה.

מנהל אזורי חדש של אירופה, המזרח התיכון ואפריקה החל ב-15 ביוני
סינג'נטה Syngenta הודיעה על שלושה מינויים אסטרטגיים של מנהלים שתומכים בהמשך הצמיחה וההשקעה בעסקי הזרעים שלה באירופה ובעולם.

Mary Kay חושפת מחקר פורץ דרך בתוכנית הווירטואלית של Skin of Color Society
Mary Kay Inc., מובילה בחידושים בטיפוח העור כבר יותר מ-56 שנים, המשיכה בתמיכה המתמשכת שלה בקהילת הקוסמטיקה והקהילה המדעית על ידי הצגת ממצאים בתוכנית הווירטואלית של כנס 2020 של Skin of Color Society.

סמיתס מדיקל מודיעה על שותפות היישומון של התאחדות ההדרכה על מכונות הנשמה
סמיתס מדיקל הודיעה היום שהיא הצטרפה לכמה מהיצרניות האחרות של מכונות הנשמה בעולם בהתאחדות ההדרכה על מכונות הנשמה (VTA) כדי לתמוך בגישה של ספקי שירותים רפואיים למאגר מרכזי של הדרכה על מכונות הנשמה. אפשר למצוא את התוכן ביישומון סלולרי שמנוהל על ידי אלגו.

קואנטס מגישה בקשה לשדרג את הרישום לנאסד"ק
Cuentas, Inc. (OTCQB: CUEN), ספקית פינטק מובילה של פתרונות בנקאות ותשלומים סלולריים שמיועדים לשרת את הקהילה ההיספנית וקהילת הלטינו, הגישה את הבקשה הרשמית שלה לרשום את המניות הרגילות שלה בשוק ההון של נאסד"ק.

Blue Ocean Robotics זוכה להכרה באמצעות פרס המובילות במוצרי רובוטים 2020 על הרובוטים UVD שקוטלים נגיפים
"פרס הפרקטיקות הטובות ביותר" של Frost & Sullivan מכיר בהשפעה של הרובוטים UVD בחיטוי נגד נגיפים כמו קוביד-19 וגם ברובוטי השירות האחרים של החברה, GoBe Robots ו-PTR Robots

Entera Bio Ltd מודיעה על נתוני ביניים של הסמנים הביולוגיים מהניסוי הקליני שלב 2 של EB613 ותוצאות כספיות של הרבעון הראשון של 2020
-- גידול מובהק מבחינה סטטיסטית אחרי חודש אחד בסמן הביולוגי P1NP מהמחצית הראשונה של החולות עם המנה הכי גדולה של EB613 –

אנדרסן גלובל מוסיפה עומק לנוכחות במכסיקו
אנדרסן גלובל מרחיבה את הנוכחות שלה על ידי הסכם לשיתוף פעולה עם החברה למיסים SKATT, כשהיא מחזקת את הנוכחות הקיימת של הארגון במכסיקו ומגדילה את טביעת הרגל האזורית שלה באמריקה הלטינית. לחברה יש שלושה מקומות במכסיקו: מכסיקו סיטי, גוודלחרה וקוורטרו.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI