דף הבית בידור ופנאי תיאטרון ביקורת: הטנק - מרתק וקסום – מי בלם את הטנק הסורי והכריע את מלחמת העצמאות – תיאטרון הקאמרי
ביקורת: הטנק - מרתק וקסום – מי בלם את הטנק הסורי והכריע את מלחמת העצמאות – תיאטרון הקאמרי
חיים נוי 13/03/22 |  צפיות: 881

ביקורת: הטנק - מרתק וקסום – מי בלם את הטנק הסורי והכריע את מלחמת העצמאות – תיאטרון הקאמרי

מאת חיים נוי

מי היה הגיבור שבלם את הטנק הסורי בשערי דגניה ובכך הכריע למעשה את מלחמת העצמאות? הסיפור הלא ייאמן של 5 גיבורים הטוענים שהם היו אלה שהכריעו-כל אחד לחוד - את מלחמת התקומה על רקע קורותיהם במלחמות ישראל ובחיי היום יום, שזורים בהפקה המרתקת והקסומה – הטנק, העולה בתיאטרון הקאמרי.

הבמאי עירד רובינשטיין להטט עם להקת השחקנים המוכשרת והתוצאה היא הצגה קולחת ומעניינת, שופעת הברקות בימוי , נוקבת ומענגת.

המחזה של יואב שוטן גושן ועירד רובינשטיין מבוסס על ספרו באותו השם של אסף ענברי ומנציח את הגרסאות לאותו מעמד שבו הגיח טנק סורי בשלהי מלחמת העצמאות לשערי דגניה ואולם נבלם בהתקפת אחד ממגני הישוב ובכך מנע את הפלישה והכריע למעשה את מהלך מלחמת התקומה.

העלילה עוסקת בחמישה אנשים שכל אחד מהם טוען שהוא היה זה שהכניע את הטנק ופגע בו. ברוך בר לב בורקה סיפר כי הערים על צוות הטנק כאשר פתח את השער והם חששו ממלכודת. הוא הצליח לידות לעברו בקבוקי מולוטוב והניס את אנשיו. שלמה אנשל גרס כי הוא שיגר לעבר הטנק רימונים ומספר פגזים ממטול הפיא"ט . יצחק עשת סיפר כי שיגר פגז לעבר יושבי הטנק וחיסל אחד מהם בעוד השני נמלט .דוד זרחיה דוידסקו סיפר כי הצליח להשחיל רימון לתוך הצריח וחיסל את יושביו. שלום אוכבאום ניצול שואה וחבר המשק סיפר כי חיסל את הסורים שבטנק על ידי השלכת בקבוקי תבערה.

למעשה אין זה משנה מי באמת הכניע את הטנק וכל סיפור הרואי חשוב כאמת הבלעדית. קורותיהם של חמשת הלוחמים בדגניה צצים על רקע מלחמת יום הכיפורים ועלילותיהם לאחר המלחמה והם מעניקים לצופים רובד נוסף של סיפורי גבורה והתבונה לרכז את האמת האישית של כל אדם וכיצד היא משפיעה על חייו.

שמחה ברבירו כשלמה אנשל מגלם בכישרון רב את התפקיד ועוד תפקידים והוא גם גונב לעתים את ההצגה בזכות יכולותיו הדרמטיות והווקאליות. השיר יהיה טוב שהוא מוביל יחד עם הלהקה מבוצע נפלא. יואב לוי כזרחיה הוא שחקן משובח ומשחקו הוא מרגש מאוד. נדב אסולין כבורקה מגלם את תפקידו בצורה מעולה. דודו ניב הוא יצחק עשת נפלא ומשה דיין מצוין. מיכה סלקטר כניצול השואה הוכבאום הוא נהדר במשחקו המשובח ובהגשת השיר המונוטוני עד לסיום המר.

שון מונגוזה משחק טוב מאוד את אידי אמין. מורן ארביב-גנס מגלמת ברגש רב את עליזה והמורה. היא שובת לב. טל וייס מצוין כעיתונאי ובתפקידים נוספים. דולב אוחנה משחק ברגש את בנו של זרחיה. גל סרי מצוינת כיהודית הלולנית.

ערן עצמון עצב תפאורה נהדרת שעיקרה שדה עפר הלום קרבות. מוני מדניק על התלבושות המצוינות. כל המשתתפים אגב בעלי כתמי בוץ על מכנסיהם. אבי יונה בואנו עיצב תאורה פרקטית וראויה. עמית זמיר על עיצוב התנועה היפה. רועי ירקוני עיצב מוזיקה מקורית קסומה. אמיר לקנר הלחין את השיר המצוין יהיה טוב.

אין ספק כי ההצגה היא חוויה תיאטרלית ייחודית ומיוחדת ופותחת צוהר לאירוע אולי קטן אך מכריע שהשפיע על המערכה.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתי"ם, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צילום- רדי רובינשטיין


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 חיים נוי

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי של סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, לשעבר עורך ראשי של סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים 


מאמרים נוספים מאת חיים נוי
 
מיינץ ביומד ודנטה גנומיקה מכריזות על זמינות מסחרית מלאה של ColoAlert באיטליה ובאיחוד האמירויות הערביות
ColoAlert ישווק באמצעות מסד הנתונים הנרחב של דנטה ויימכר דרך אתרי המסחר האלקטרוני הספציפיים לאזור שלה

Remitly תרכוש את Rewire כדי להתרחב למיקומים גיאוגרפיים משלימים עם מוצר העברות הכספים מבוסס חשבון
Remitly ו-Rewire חולקים מחויבות לשנות את חייהם של מיליוני מהגרים ומשפחותיהם עם מוצרי השירותים הפיננסיים המהימנים והחדשניים ביותר

אנדרסן גלובל מוסיפה חברה לשיתוף פעולה במונטסראט
אנדרסן גלובל ממשיכה להרחיב את הפלטפורמה הקריבית שלה עם הוספת Guardian Business Group, חברה לשיתוף פעולה במונטסראט, ומוסיפה יכולות מס משלימות ליכולות המשפטיות הקיימות שלה באזור.

קודי פטריק מונה למנהל מכירות ישיר של OEM בקבוצת Nikkiso אנרגיה נקייה וגזים תעשייתיים
קבוצת Nikkiso Cryogenic Industries' Clean Energy & Industrial Gases , חברת-בת של חברת ניקיסו ושות', בע"מ (יפן) שמחה להודיע כי שמחה להודיע כי קודי פטריק (Cody Patrick ) מונה למנהל המכירות הישירות של OEM עבור Nikkiso ACD, חלק מיחידת המשאבות הקריוגניות של קבוצת האנרגיה הנקייה והגזים התעשייתיים של Nikkiso

Expereo רוכשת את Breeze Networks, ומשפרת עוד יותר את שיטות ה-SD-WAN/SASE שלה ואת נוכחותה בשוק הבריטי
Expereo, הספקית המובילה בעולם של פתרונות רשת מנוהלים, הודיעה על רכישת Breeze Networks, ספקית שירותים מנוהלים של טכנולוגיות SD-WAN/SASE. הרכישה מזינה את מסלול הצמיחה של Expereo, משפרת עוד יותר את שיטות העבודה שלה בתחום ה-SD-WAN/SASE, תוך שהיא מתבססת על מגוון השירותים המתרחב שלה לניהול פתרונות SD-WAN בקנה מידה גדול עבור שותפים ולקוחות ארגוניים רב לאומיים ברחבי הגלובוס.

Elektros תמנה מנהלי פרויקטים כהכנה לקראת התפעול של כלי רכב חשמליים
חברת Elektros (OTC PINK:ELEK), מובילה מתפתחת באספקת פתרונות שינוע חשמליים, הודיעה על תוכניות למנות מנהלי פרויקטים בחטיבות נבחרות כהכנה לשלב המסחור של החברה.

פרסי Stevie® מכריזים על הזוכים בפרסי העסקים הבינלאומיים® השנתיים ה-19 מרחבי העולם
3,700 מועמדויות הוגשו מארגונים ב-67 מדינות

כ-350 מנהיגי עולם מ-157 מדינות בעלות יחסים דיפלומטיים עם צפון או דרום קוריאה השתתפו בוועידה שהתקיימה ב-11-15 באוגוסט
פסגת המנהיגים הבינלאומית של UPF עוסקת בפיוס הקוריאני, בחופש הדת ובבריתות שלום חדשות באפריקה ובעולם

אנטרה ביו מספקת דגשים עסקיים ותוצאות כספיות לרבעון השני של 2022
Entera Bio Ltd, (נאסד"ק: ENTX), מובילה בפיתוח תרופות המתבססות על מולקולות גדולות שניתנות דרך הפה, הודיעה היום על תוצאותיה הכספיות והתפעוליות לרבעון שהסתיים ב-30 ביוני 2022.

Mary Kay Inc. ממשיכה בתמיכתה בהעצמת נשים בכנס אבן הפינה הבינלאומי של פורום הנשים בצ'ילה
מחקר בלעדי על התקדמות השוויון המגדרי ב-25 השנים האחרונות ב-18 מדינות באמריקה הלטינית נחשף
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI