דף הבית בידור ופנאי תיאטרון ביקורת: שחק אותה , סם - טקסט שנון ומצחיק עד דמעות בהצגה הנודעת העולה בבית צבי
ביקורת: שחק אותה , סם - טקסט שנון ומצחיק עד דמעות בהצגה הנודעת העולה בבית צבי
חיים נוי 09/06/22 |  צפיות: 294

ביקורת: שחק אותה , סם - טקסט שנון ומצחיק עד דמעות בהצגה הנודעת העולה בבית צבי

מאת חיים נוי

שחק אותה, סם , מאת וודי אלן, העולה בבית צבי ברמת גן, היא הצגה שנונה ומצחיקה עד דמעות ועם זאת מרגשת, אינטליגנטית ונוקבת.

אלן כתב את המחזה בשנות ה-70 ובמקור העניק לו את השם אספירין לשלושה. מאוחר יותר, שינה את השם בעקבות טקסט שנלקח מהסרט הנודע קזבלנקה עם המפרי בוגרט ואינגריד ברגמן. ברגמן מבקשת בסרט מנגן המועדון: נגן זאת שנית, סם – כשהיא מתכוונת לנעימה שהזכירה לה את אהבתה לבעלים שגולם בידי בוגרט. המתרגם לעברית שאולי לא היה מודע לרקע, סבר כנראה כי מדובר במילה פליי במובן לשחק ולכן העניק למחזה את השם שחק אותה, סם בעוד שהכוונה היתה פליי במובן לנגן ולכן השם היה צריך להיות נגן זאת שנית, סם. מכל מקום כך השתרש שם המחזה בעברית וכך הוסיפו המתרגמים לתרגמו.

העלילה עוסקת באלן, מבקר קולנוע נוירוטי שאשתו ברחה ממנו והוא נעתר לזוג ידידיו דיק ולינדה למצוא לו אישה כלבבו. הנשים שהם מכירים לו נוטשות אותו במהרה, שכן חרף כל מאמציו, נחשף ברגע האמת אופיו הנוירוטי וחסר הביטחון. הניצוץ נדלק דווקא בינו לבין לינדה, אשת ידידו, והוא נקרע בין אהבתו אליה לבין רגשי המחויבות לידידו. אלן נעזר בהחלטותיו ובהליכותיו עם נשים עם חבר דמיוני. לא פחות מהמפרי בוגרט, אליל הנשים וכוכב הקולנוע, בעיקר מתוך הסרט הנודע קזבלנקה. בוגרט מלווה אותו בכל צעדיו ואולם הוא מתפוגג בסוף כאשר קרן אור חדשה חודרת לחייו של אלן בסיום הצפוי.

מיטקו בוזקוב ביים הצגה מוצלחת ונוטפת הומור אינטליגנטי נוסח וודי אלן ובזכות להקת השחקנים המוכשרת הקהל מתענג על קומדיה מדרגה ראשונה שגם הרציניים בקהל לא יתאפקו ויגעו בצחוק רם.

גל זק מגלם נהדר את אלן הנוירוטי, ספק כדורי הרגעה וגם אספירין לכל דכפין ומשחקו מוצלח מאוד, הזוי ומשובב נפש. לעיתים ניתן לחשוב שוודי אלן עצמו ניצב שם על הבמה ומלהטט במשפטיו האבסורדיים . קטע הריקוד הוא מצוין.

דקל לוי חייק מגלם יפה מאוד את דיק, חברו של אלן. דיק הוא עורך דין הצמוד לטלפון ביתי ישן ונושף כל העת על מקום המצאו למעין מזכירה נסתרת. דקל הוא דיק מעולה .

טל בלנק נפלאה בגילום של לינדה, אשת החבר שמוצאת עצמה לכודה באהבה לאלן, אך מתעשתת. טל היא שחקנית מצוינת והסצנות בגילומה (רוב הזמן) הן מבריקות ויפות. אין ספק כי טל שחקנית עם פוטנציאל מוצלח ביותר.

רון שמוקלר מגלם טוב מאוד את בוגרט, כדמות צללים מהסרט והמלווה את אלן. רון הוא שחקן מצוין והוא מצליח להיכנס לדמות מהמסך הגדול בהצלחה רבה.

שקד פרקש מגלמת באורח מבריק את כל הבנות שאלן פוגש ומשחקה מוצלח מאוד, משעשע וראוי לציון משמעותי.

עדן טל מגלמת יפה מאוד את ננסי, גרושתו של אלן ומשחקה הוא מעולה, פתטי כהלכה, ובנוי באורח נהדר. עדן היא מרשימה על הבמה .

התרגום של אלי ביז'אווי הוא קולח ונהיר. סשה ליסנסקי עצבה תפאורה פרקטית ויפה. לנה רומננקו עצבה תלבושות נהדרות, במיוחד בקטעי ההזייה של הבנות. אורי מורג עצב תאורה מוצלחת . תומר יפרח עצב נהדר את התנועה והריקודים הנוירוטיים. מיטקו בוזקוב ערך גם את המוזיקה הנאותה.

שחק אותה, סם היא הצגה מבריקה ובעלת טקסט הומוריסטי חד כתער, קומדיה נפלאה שתשרה על הצופים ערב של נחת והנאה.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתי"ם, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים

צילום –יוסי צבקר


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 חיים נוי

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי של סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, לשעבר עורך ראשי של סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים 


מאמרים נוספים מאת חיים נוי
 
Insilico Medicine מכריזה על השקעה חדשה בהובלת חברת Prosperity7 Ventures הנתמכת בידי Aramco, ומביאה את סך המימון בסדרה D ל-95 מיליון דולר
* Insilico Medicineמכריזה על סגירת סבב סדרה D2 שלה, נתון שמביא את סך המימון מסדרה D ל-95 מיליון דולר, למרות חוסר הוודאות בשוק

Lakemore Partners ממנה את פול גיירה כיו"ר ועדת הביקורת
Lakemore Partners LTD והישויות האחרות בקבוצה שלה (Lakemore), חברת השקעות אשראי פרטית מובילה המשקיעה בעיקר בשליטה בהון CLO, הודיעה כי מינתה את פול גיירה ליו"ר העצמאי של ועדת הביקורת של Lakemore Partners.

Legit Security הכריזה על תמיכה במסגרות ציות חדשות כדי להגביר את האבטחה והשלמות של שרשרת אספקת התוכנה
ניקוד סיכונים בזמן אמת, ניטור סחיפה, אנטי-שיבוש ואימות מוצא נדרשים יותר ויותר כדי להבטיח שרשרת אספקת תוכנה מאובטחת

פסיפיק גרין מבצעת בהצלחה את מודל המעבר שלה לאנרגיה מתחדשת ומודיעה על הדו"ח השנתי שלה לשנה המסתיימת ב-31 במרץ 2022
Pacific Green Technologies, Inc., (OTCQB:PGTK)) מודיעה כי השלימה בהצלחה את אבן הדרך הראשונה שלה בתהליך של גיוון והסדרה של זרמי ההכנסה שלה. פסיפיק גרין עוברת מספקית ציוד טכנולוגי יחיד במגזר הימי לחברת פיתוח מונעת נכסים של "בנייה-עצמית-הפעלה" של אנרגיה מתחדשת ומערכת אגירת אנרגיה סוללות ("BESS"), בהובלת הסגירה הפיננסית ביוני 2022 של הפרויקט הראשון שלה בסך 99.98 מגה-וואט בפארק האנרגיה ריצ'בורו, כחלק מצינור 1.1 ג'יגה-וואט של פסיפיק גרין של פיתוחי BESS בבריטניה.

Elektros מכריזה על אסטרטגיית תחנות טעינה לאזורים כפריים ומעוטי יכולת
חברת Elektros (OTC PINK:ELEK), מובילה מתפתחת באספקת פתרונות ניידות חשמלית, הודיעה כי Ludlow Researchפרסמה חוות דעת מחקרית על החברה בהתבסס על העברת חוק האקלים ותמריצי מס לרכבים חשמליים (EV) שעברו לאחרונה.

CleverTap מגייסת 105 מיליון דולר בסבב גיוס D בהובלת CDPQ
CleverTap, פלטפורמת B2B SaaSגלובלית מובילה למעורבות ושימור לקוחות הודיעה היום כי חתמה על הסכמים סופיים לגיוס 105 מיליון דולר בסבב גיוס D בהובלת CDPQ, קבוצת השקעות גלובלית שהתחייבה ל-75 מיליון דולר, בהשתתפות קרן הטכנולוגיה של IIFL AMC, יחד עם המשקיעים הקיימים Tiger Globalו- Sequoia India.

קבוצת קורטק תקיים שיחת בעלי מניות ב-17 באוגוסט כדי להדגיש את אבני הדרך של 2022 ולהתוות את יעדי סוף השנה
החברה תעדכן את בעלי המניות על ההתפתחויות האחרונות של תוכנית הסוללות Endurion שלה וטכנולוגיית CHS, ותאיר את תוכניותיה לצמיחה ופיתוח עד סוף 2022

ריסקיפייד מעדכנת משקיעים: דוחות שיא לביצועי רבעון השני והמחצית הראשונה, מאיצה הדרך לרווחיות בשנת 2022
החברה מעלה תדרוכי רקע ותחזית הפיננסית לשנת 2022

LeddarTech מביאה טכנולוגיית היתוך ותפיסה תחושתית של נתונים גולמיים לאירועי ADAS ו-AD לרכב בסין ובארצות הברית
®LeddarTech, מובילה עולמית באספקת טכנולוגיית חישת ADAS ו-AD הגמישה, החזקה והמדויקת ביותר, שמחה להכריז על סדרה של אירועים בסין ובארצות הברית המתמקדות בהדגמת הטכנולוגיה החדשה ביותר שלה, LeddarVision™, פתרון מיזוג ותפיסה תחושתית ייחודית של נתונים.

קונסטנטינוס פקיואלס מונה למנהל פיתוח עסקי בקבוצת האנרגיה הנקייה והגזים התעשייתיים של Nikkiso אירופה
קבוצת Nikkiso Cryogenic Industries' Clean Energy & Industrial Gases חברת-בת של חברת ניקיסו ושות', בע"מ (יפן) שמחה להודיע כי קונסטנטינוס פקיואלס (Konstantinos Fakiolas ) מונה למנהל הפיתוח העסקי של יחידת המשאבות הקריוגניות של הקבוצה.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI