דף הבית חינוך ולימודים לימודים אקדמאיים לימודי הנדסת כימיה או כימיה כללית?
לימודי הנדסת כימיה או כימיה כללית?
הדס כהן 19/04/10 |  צפיות: 1504

אחת מבין ההתלבטויות הנפוצות של מועמדים ללימודי כימיה הינה האם ללמוד לתואר של מהנדסי כימיה הנמשך ארבע שנים בפקולטות להנדסה או שמא ללמוד לימודי כימיה כלליים המשתייכים לפקולטות למדעי הטבע, הנמשכים כשלוש שנים. שני סוגי לימודים אלה מתקיימים הן באוניברסיטאות ובמכללות להנדסה.

את ההתלבטות ניתן להסביר על ידי כך שלא כל מועמד יודע בוודאות במה עוסק כל תחום לימודים כזה, באילו תפקידים יוכל להשתלב בעתיד במקום העבודה בו יעבוד ובייחוד מה יהיו ביצועיו במסגרת התואר שניתן לו. אם נעשה קצת סדר בעניינים, נוכל לעלות על השוני בין הנדסת כימיה לכימיה, שכן לימודי כימיה, בסופם יוצא המועמד- כימאי, מעניקים לו את היכולת להפיק תהליך כימי מסוים במעבדה, ואילו לימודי הנדסת כימיה, בסופם יוצא המועמד- מהנדס כימיה, מכשירים אותו להפוך את התהליכים שפיתח והפיק הכימאי לתעשייתיים, אפקטיביים ובעיקר כלכליים.

יתרה מזאת, המשותף ללימודים אלו נעוץ במגוון נושאים נלמדים הלקוחים מעולם הכימיה, אם כי היקפם יהיה מורחב וישתנה, כתלות בסוג הלימודים הנבחר. יתר על כן, בשניהם ניתנת למועמדים האופציה לבחור תחומי התמחות במהלך לימודיהם. כאשר בלימודי כימיה קיימות מספר התמחויות כגון, טכנולוגיה סביבתית, הנדסת תהליך, חומרים והנדסה כימית ואילו בלימודי הנדסה כימית, ניתן למצוא התמחויות כמו, ביוטכנולוגיה, הנדסת תהליכים ויישומי מחשב והנדסת חומרים.

יתרה מזאת, לא קיימת עדיפות ברורה להנדסה כימית על פני כימיה, זאת משום שלעיתים התפקיד המוצע למועמד, דווקא עשוי לדרוש את הכימאי ולא את המהנדס, אם מבחינת ההתאמה ואם מבחינת המעסיק, שיכול להסתפק בכימאי שיבצע את העבודה בהתאם לדרוש וגם יעלה לו פחות מבחינה כלכלית בהשוואה למהנדס.

יחד עם זאת, אף אחד לא נשאר מקופח שכן, קשת התפקידים ענפה ורחבה הן למהנדס הכימיה והן לכימאי. אלו יוכלו להשתלב בתעשיות הפטרוכימיה, ביוטכנולוגיה, תרופות, כימיקלים, פלסטיק ועוד. כאשר התפקידים המוכרים והמוצעים בדרך כלל יהיו, מנהלי פרויקטים, מנהלי מחקר ופיתוח, כימאים בכירים, מהנדסי תהליך ועוד. עם זאת, בשנים האחרונות ישנה מגמת עלייה בקרב הדרישה למהנדסי כימיה וכימאים לתעשיית ייצור התרופות, זאת משום ההתפתחות הגוברת והמהירה של תחום זה בהשוואה לתחומים אחרים במשק העבודה.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 הדס כהן


 


מאמרים נוספים מאת הדס כהן
 
מה ההבדל בין השתלות שיער באירופה להשתלות שיער בתורכיה?
בשנה האחרונה אנחנו עדים לתופעה שאלפי ישראלים נוהרים לתורכיה על מנת לבצע השתלות שיער במחירים שהם משמעותית נמוכים אל מול המחירים בארץ, באירופה ובארה"ב. במאמר זה ננסה להסביר מה הם ההבדלים בין מרפאות/רופאים באירופה אל מול מרפאות בתורכיה וננסה להבין האם מה שעולה בזול עלות לעלות אח"כ ביוקר.

נפתחת בפניכם דלת לעולם קל וחכם יותר
15/02/18 | אדריכלות
כמה חשיבות אנחנו מייחסים באמת לדלת הכניסה שנפתחת מאליה כשאנחנו נכנסים, או לכל מוצר חשמלי שמקל על החיים שלנו? לדלתות האוטומטיות יש הרבה יותר חשיבות ממה שאנחנו חושבים.

ידע זה כוח
הלימודים בבתי הספר הם מסגרת מצוינת, אבל בשל העומס הגדול לא תמיד ניתן לקבל בהם את מלוא תשומת הלב לכל תלמיד, לכן ישנה אפשרות חיצונית להרחיב את השעורים.

כמה באמת עולה אמנות
גיליתם תכשיט עתיק או פריט היסטורי שזקוק להערכת מחיר או בדיקת מקוריות? אל תהססו, יש סיכוי שיש בידכם הון גדול.

נתנאל סמריק - כשהסינים רוצים לקרוא בעברית הם פונים לקונטנטו נאו
01/06/17 | ספרות
קונטנטו נאו היא הוצאה לאור שמתמחה בהוצאת ספרים ישראליים לאור בחו"ל, אחרי תרגומם לשפות שבהן יש להם את הפוטנציאל הגדול ביותר לדבר לקהל המקומי. ההוצא הקמה מייסודו של נתנאל סמריק, מקים ההוצאה האם קונטנטו דה סמריק לפני כעשור.

תפקידו של נוטריון בתל אביב
נוטריון הינו למעשה עורך דין אשר עבר את ההדרכה ואת ההסמכה המתאימה מטעם משרד המשפטים לספק שירותים נוטריונים שונים. תפקידו של נוטריון בתל אביב הוא תפקיד יוקרתי, ולא כל עורך דין יכול להיות גם נוטריון. מבין שלל תפקידו של הנוטריון, ניתן למנות אישורים משפטים או חוקתיים שונים, עריכת תרגום נוטריוני, מתן ייפוי כוח ועוד.

תרגום נוטריון לספרדית
בכדי לקבל תרגום של מסמך לשפה הספרדית בעל אישור של נוטריון, עלינו לפנות אל נוטריון המספק שירותי תרגום מסמכים. על מנת לקבל תרגום נוטריון לספרדית אנחנו לא חייבים למצוא דווקא נוטריון הדובר את השפה, אלא נוטריון אשר פועל אל מול מתרגמים בשפות שונות.

שירותי נוטריון לאנגלית
יש לא מעט מסמכים שדורשים תרגום נוטריוני מוסמך מהשפה האנגלית לעברית ומהשפה עברית לאנגלית. לרוב המסמכים קשורים למגוון סטטוסים שונים, כך שבין היתר מדובר בתעודת נישואין, תעודת תושב, תעודת רווקות, תעודת מקצוע וכו', כאשר בין היתר גם ניתן למצוא מגוון תרגומים של פסקי דין.

שירותי נוטריון לצרפתית
02/09/16 | כללי
כאשר פונים לקבל שירות של נוטריון, אין צורך להשוות מחירים, וזאת כי עבור כל סוג של שירותי נוטריון ניתן למצוא מחיר אחיד, וזאת ללא הבדל אם פונים למשרד נוטריונים כזה או אחר.

שירותי נוטריון לרוסית
לא חסרים מקרים בגינם עשוי להתעורר צורך למצוא נוטריון לרוסית. בין היתר ייתכן ומדובר על מגון מסמכים שמשרד הפנים מבקש את מעורבותו של נוטריון לרוסית (תרגום תעודה עבור שינוי שם, תרגום ת"ז, תרגום רישיון נהיגה וכו')
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI