דף הבית רפואה ובריאות בריאות הנפש על שינויים, אמונות וה-NLP שביניהם
על שינויים, אמונות וה-NLP שביניהם
אסנת בוקופצר 23/05/10 |  צפיות: 1519

על שינויים, אמונות וה-NLP שביניהם.

כמה פעמים ביקשתם לעשות שינויים בחייכם ולא הצלחתם להשיג, ליישם, להתמיד ?

שינויים בעבודה, שינויים בזוגיות, שינוי מקום, מיקום, מחשבות, שינוי פנימי, שינוי מראה, שינוי דימוי, שינויים במחשבות, אמונות, יכולות.

במהלך החיים אנחנו עוברים שינויים רבים, לעיתים מבלי לתת עליהם את הדעת.

לפעמים מבלי לשים לב לפני, תוך כדי, והנה יום אחד גילינו שאנחנו במקום אחר.

לא ידענו ללכת, לדבר, לקרוא, לתקשר, לנהוג ועוד.

והנה אנחנו הולכים, מדברים, קוראים, מתקשרים, נוהגים.

כל שינוי דורש תהליך, תהליך של למידה, הפנמה התאמה וישום.

כאשר השינוי מתאים לנו, בסופו של תהליך, הוא גם יקרה.

אך מה קורה כאשר אנחנו מבקשים לעצמנו שינוי וחסרה בנו האמונה שהשינוי יכול להתרחש?

כשמישהו אחר דורש מאיתנו את השינוי והוא אינו מתאים לנו?

כשיש בנו חלקים המתנגדים לשינוי ומייצרים בתוכנו קונפליקט, לדוגמא בין הערכים, האמונות, הרצונות שלנו?

לכן כאשר אנחנו מבקשים שינוי עבור עצמנו ולא מצליחים להשיג אותו, חשוב מאד להתבונן פנימה, לחקור, לבדוק, מה מונע מאיתנו להשיג את השינוי המיוחל.

על אמונות ואמונות מגבילות

הרשו לעצמכם לבדוק לרגע את האמונות הקיימות בחייכם. אמונות על עצמכם, אמונות על המשפחה שלכם, הסביבה, העולם. לדוגמא: "כל הגברים הטובים או תפוסים, או הומואים...", "אם אני לא אהיה...לא אעשה... אני לא אצליח.....", "אני לא מצליח/ה ... בגלל שאני....",  "כדי להצליח בחיים צריך כסף... מזל..." ועוד, ועוד.

לכולנו יש שלל אמונות המנהלות את חיינו, אמונות אלה הפכו לעובדות במהלך הזמן, אך האם באמת ניתן לאשר אותם "מדעית"?

האם הן תופסות תמיד, אצל כל אחד, בכל מקום ?

כאשר נבדוק את האמונות שלנו נגלה שהמידע הרב המאוחסן אצלנו  ברובו לא בדוק.

אמונות נוצרות בחיינו בגלל חינוך, סביבה, הטבעות של הורים, משפחה, מורים, חברים, תרבות וגנטיקה, רובן של אמונות אלה מגיע ומוטבע בנו בגיל צעיר מאד.

אחרות אנחנו מסיקים ומקבעים מתוך התנסות בודדת שלנו או של אחרים.

אמונות אלה יכולות להיות אמונות מעצימות, כאלה המאפשרות לנו להגיע, להשיג, לצמוח. אך חלקן מגבילות אותנו, מעכבות, עוצרות, מונעות.

וכולן אמונות, הרגל מחשבתי המאופיין בכך שאנחנו סומכים על מישהו או משהו בהעדר עובדות מאמתות.

אמונות נרכשות, כך שאנחנו אלה היכולים לקבוע את האמונות בחיינו.

אנו אלה שיכולים להחליט האם אלה יהיו אמונות מעצימות המאפשרות מקור לתמיכה, שינוי והתפתחות או אמונות מגבילות שימנעו את ההתפתחות והשינוי שלנו, בנו.

על חלקים וקונפליקטים

בתוכנו נמצאים חלקים שונים. תפקידו של כל חלק לספק, לפתח, להניע, והכי חשוב לשמור ולהגן עלינו, ששום דבר חיצוני, או פנימי לא יפגע בו.

לעיתים חלקים שונים בתוכנו רוצים דברים מנוגדים, או נמצאים בחוסר תיאום, במקרה כזה נוצר קונפליקט פנימי.

לדוגמא כשלא ברור לנו מה קודם למה, האם קודם קריירה, כסף, התפתחות אישית, או דווקא משפחה?

כששני חלקים שבנו אומרים דברים שונים כמו: כדי להגיע למשהו בחיים הכול מותר, אל מול אסור לפגוע באנשים.  

כאשר בתוכנו מתנהל עימות בין ההתנהגות, הערכים והאמונות שלנו, יקשה עלינו להשיג את מה שאנחנו רוצים לעצמנו כיוון שלכל חלק בפני עצמו יש כוונה חיובית כלפינו.

במצב כזה אנחנו עלולים להיתקע מבלי לדעת מה קודם למה, איזה חלק חשוב לספק קודם.

על NLP

התשאול בעזרת כלי ה-NLP בודק האם יש לנו הסכמה והתחייבות מלאה של כל החלקים שבנו במודע ובתת המודע לעשות את השינוי.

כמו גם האם אנחנו באמת מעוניינים לעשות את השינוי, או שמישהו/ משהו מבחוץ מפעיל עלינו לחץ.

הטיפול בכלי ה-NLP יוצא מתוך הנחות היסוד הבסיסיות שכל אחד יכול להשיג את כל המטרות שלו, שלכל אדם יש את כל המשאבים שהוא צריך על מנת להשיג אותם.  

והכי חשוב, שכל אחד יכול לעשות כל דבר.

בטיפול בעזרת טכניקות ה-NLP, ההתמקדות תמיד תהיה בחיובי ולא בשלילי,  תוך בדיקה של איך נוכל לעשות, להגיע, להשיג. תוך שימת דגש על כך שהעבר משמעותי, לא כדי להעמיק, לשקוע או לחטט בו, אלא כדי להוציא ממנו למידות המאפשרות לנו צמיחה, התפתחות וגדילה לעבר מה שאנחנו מבקשים לעצמנו, בשילוב פרימת כל האמונות המגבילות. אותן אלה המונעות מאיתנו להשיג את מה שאנחנו מבקשים לעצמנו, והפנמה של כל האמונות המעצימות, אלה שמתוכן נצמח ובזכותן נשיג את מטרותינו.  

וכך, תוך רצף של הליכים שבהם מתרחש תהליך השינוי אנו מבררים מה אנחנו באמת רוצים להשיג ולהכניס לחיינו. ואיך נוכל להשיגם באופן המעצים והמתאים ביותר לנו ולסביבה הקרובה שבה אנחנו חיים.

ואין כמו ציטוט מהעבר כדי לצמוח בהווה, ואמר רבי נחמן מברסלב: "אם אתה מאמין שניתן לקלקל, תאמין שניתן לתקן".

ואמר סנקה, פילוסוף רומאי: "לא בגלל שהדברים קשים איננו מעיזים, בגלל שאיננו מעיזים, הדברים קשים".

ונסיים עם ארכימדס: "תנו לי נקודת משען ואזיז את העולם ממקומו".  


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אסנת בוקופצר

אסנת בוקופצר, מטפלת מוסמכת בכירה, מאסטר בדמיון מודרך, NLP, טיפול בטראומה ותרפיית קו הזמן. טיפול אישי וזוגי. מנחת סדנאות להעצמה אישית, פוריות, הריון ודמיון מודרך. 


מאמרים נוספים מאת אסנת בוקופצר
 
השימוש במילות מפתח - NLP ודמיון מודרך
30/05/15 | NLP
ריפריימינג הוא תהליך משמעותי בעבודה עם כלי ה-NLP, והוא מתבצע במהלך המפגש בין אם הבחנו בו ובין אם לאו. היכולת לפרק ולהרכיב מחדש מחשבות, אירועים, זיכרונות ורגשות, מאפשרת לחלקים הלא מודעים שלנו לבצע עבודת עדכון, שכל-כך חשובה לשינויים שאנו מבקשים לעצמנו.

לשחרר את הדרמה - NLP ודמיון מודרך
15/05/15 | NLP
בעבודה עם כלי ה-NLP והדמיון המודרך אנחנו לוקחים אחריות ומעניקים לעצמנו את האפשרות ליצור שינוי מהותי בעולמנו: חיים נטולי דרמה, שיאפשרו לנו ליהנות מעצמנו, מהסובבים אותנו ומחיינו.

דמיון מודרך ו-NLP - עבודה עם קו הזמן.
27/07/13 | NLP
כאשר אנחנו עובדים עם הליכי ה-NLP על קו הזמן, נמקם את עצמנו על קו שאנו יוצרים בעיני רוחנו, קו אשר יאפשר לנו לעמוד על כל נקודה בקו הזמן שלנו - ומכאן לצאת למסע מהיר, מסע שיחולל שינויים מרחיקי לכת בחיינו.

דמיון מודרך ו-NLP - לבחור את המילים
האם נתתם את דעתכם איך מילה יכולה לטפל? כאשר בודקים וחוקרים מילה מסוימת, נגלה שכאשר אנחנו מאפשרים לעצמנו לנשום לתוך המילה, לנכס אותה לעצמנו באופן אחר, להבין אותה בצורות חדשות - נרגיש רגועים יותר, עולם ומלואו יתגלה בפנינו, ואנחנו מתוכה נוכל לבחור את המתאים לנו עכשיו ברגע זה. לפתע יעלו רעיונות חדשים למצב שעד רגע קודם נראה אולי בלתי אפשרי, ועם ההבנה היצירה קורית, והמילה ממקומה החדש מאפשרת שקט ממקום אחר.

דמיון מודרך ו-NLP - לחיות ברגע הזה
28/03/13 | NLP
עצם ההבנה שהרגע הזה הוא הרגע האמיתי היחיד שקיים, ומה שאנחנו עושים בו, רק לו יש משמעות, רק הוא קיים - תאפשר לנו להתחיל לחיות באמת, למצות את מלוא הפוטנציאל שלנו, והכי חשוב - פשוט להרגיש ולחוות כל שנייה בחיינו.

החופש לבחור - הבחירה להיות חופשי
כאשר נבין שהרשות נתונה ומעשינו אינם נכפים עלינו, נוכל להחליט שאנחנו אלה היוצרים את עתידנו, ולנו ורק לנו יש השליטה על כך, מתוך עקרון הבחירה החופשית שאנו אלה האחראים על דרכי הפעולה ועל המחשבות שלנו.

טיפול בדמיון מודרך ו - NLP - שאלות ותשובות
13/11/12 | NLP
הטיפול ב-NLP ודמיון מודרך מאפשר לכל אדם להשיג גמישות מחשבתית והתנהגותית בזמן קצר, תוך שילוב של שיחה והליכים קוגניטיביים שונים שמטרתם להביא לשינוי של רגשות, מחשבות, תבניות, אמונות מגבילות או התנהגות - כמו גם שחרור מטראומות, פוביות, חרדות, תלות ועוד.

גשטלט - גבולות הקונטקט
בתרפיית הגשטלט העיסוק בקונטקט ובגבולות הקונטקט מקבל חשיבות עליונה, מכיוון שהקונטקט על כל חלקיו הינו זרז למודעות מוגברת ושינוי, כמו שאומר פולסטר: "קונטקט הוא נשמת אפה של הצמיחה".

על גשטלט וגשטלט לא סגור
במהלך הטיפול בשילוב הליכי הגשטלט, כשאנחנו מאפשרים לעצמנו לחקור ולהתנסות בעניין לא סגור ב"כאן ועכשיו", נלמד באופן חווייתי לנהל איתו דיאלוג, לבדוק את הקטבים והרצף שלו, לתת תוקף לרגשות שלנו - ומתוך כך לאפשר לתבנית להתגלות במלואה, להיחקר, להשתנות, ובסיום התהליך לאפשר לה להיסגר. מכאן ניתן לעבור לשלב ההתפתחותי הבא.

להרגיש בחיים
26/04/12 | NLP
כאשר אנחנו בוחרים לחקור את קשת הרגשות שלנו בעזרת עבודה עם כלי הדמיון המודרך וה- NLP אנחנו מאפשרים לרגשות, לכל אחד בנפרד, דימוי, צורה, צבע, שפה, מנעד, את הרווחים שהוא מעניק לנו, הכוונה החיובית שלו כלפינו. מהיכן הוא מגיע ומה משמעותו.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI