אמבריולוגיה (תורת העובר) – ד"ר יעקב עזרא
נכתב על ידי: קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית
תאריך: 10/02/11

אמבריולוגיה (תורת העובר) – יעקב עזרא

תורה העושקת במבנה והתפתחות העובר.

העובר נוצר משני תאים -  תא זרע וביצית.

איחוד בין שני הגמטות  יוצר את התא העוברי הראשון – זיגוטה.

לתא זרע וביצית מחצית מספר הכרומוזומים, הינו 23 כרומוזומים. מצב זה מושג בתהליך המיוזה. תאי זרע וביצית נוצרים בבלוטות המין. לגבי תאי זרע התהליך ניקרא  ספרמטוגנזה - צירת תאי זרע.לגבי הביצית התהליך ניקרא אואוגנזה. הביציות נוצרות בתקופה של החיים העוברים של האישה.  לגבי תאי זרע היצירה היא המשכית ומחזורית (מגיל ההתבגרות עד גיל מבוגר כמו 80). המפגש בין תאי הזרע והביצית מתרחש באמצע החצוצרה. הביצית מגעה מהשחלה, ותאי הזרע מהנרתיק לצוואר הרחם, אל הרחם והחצוצרות. כדי שהביצית  תגיע ה לחצוצרה נדרש תהליך הורמונאלי  שנמשך כ-28 יום (מחזור האישה).  בתחילתו של אותו תהליך הביצית עוברת הבשלה בתוך השחלה במשך כשבועיים. מיתוך 40 ביציות שמתחילות את תהליך  ההבשלה מסיימת רק אחת. כל היתר עוברות תהליך התנוונות.

כתוצאה מגירוי הורמונאלי נוסף,הביצית הבשלה חורגת מהשחלה (ביוץ), נלכדת ע"י סיסי החצוצרה ובאמצעות תאים ריסניים מועברת באמצע החצוצרה. תאי הזרע מגעים מהצד של הרחם ואמורים לפגוש את הביצית  באמצע החצוצרה. לאתר ההפריה מגיעים  מאות תאי זרע הנקשרים  למעטפת הביצית – מיבנה שנקרא ZONA PELLCIDA . זוהי  מעטפת שמכסה מעבר לקרום   הביצית הרגיל. מעטפת זו עושה סלקציה של תאי זרע "הטובים ביותר" וגם מונעת כניסה של יותר מזירעון אחד  לביצית.

אותם תאי זרע שנקראים, מתחילים לחדור את המעטפת לכוון הביצית, כאשר רק אחד מהם יחדור בסוף לתוך הביצית.

כאשר  תא זרע חודר לתוך הביצית, נוצרים שני גרעינים – זכרי ונקבי המטענים הגנטיים הללו מתחברים  (23+23) ואז מקבלים מטען גנטי מלא של 46 כרומוזומים.

מצב של זיגוטה

לאחר כיממה חלה חלוקה מיטותית  ראשונה והזיגוטה הופכת לשני תאים עובריים.

 מה שמחזיק את שני התאים היא מעטפת ה- ZONA OELLCIDA  שעוטפת את העובר עד היום ה-7 אחרי ההפריה.  אחרי החלוקה הראשונה מתבצעת חלוקה שנייה, שלישית וכו'.  במקביל נעה הזיגוטה מאמצע החצוצרה  לכיוון הרחם,   כאשר ביום השישי- שביעי העובר נמצא בשערי הרחם.העובר נמצא בשערי הרחם העובר נימצא בשערי הרחם הוא בעל מיבנה הוא שנקרא בלסטוציסט. זהו  מבנה שמורכב מרכוז של תאים בקוטב מסוים שנקרא הקוטב העוברי ובהיקף ישנה שורה של תאים שנקראת שכבת תאי הטרופובליסט  תאי הקוטב  העוברי הם תאים שעתידים לצור את תאי העובר. העובר עצמו יתחיל להתפתח מהקוטב העוברי.  ולעומת זאת תאי הפרופובליסט  עתידים תפתח וליצור את תאי השליה. מכן מתחיל תהליך ההתמיינות: חלק מתאים יצרו רק את העובר, ואילי חלק יצרו את השליה.  ביום השביעי בוקע  הבלסטוציסט מה- ZONA PELLCIDA. ומתחיל בתהליך ההשרשה.              

בתחילת השבוע  השני תבצע העובר את תהליך ההשרשה ברירית הרחם. תהליך זה נקרא קנון. העובר נצמד לרירית הרחם בקוטב העובר. תאי הטרופובלסט מתרבים באזור ההדבקות ומתחילים להתיך  את רירית  הרחם, ולאפשר את חדירת העובר אל תוך רירית הרחם. לאורך כל ההיריון העובר גדל בתוך רירית  הרחם אל תוך חלל הרחם.

 תאי הטרופובלסט הם תאים שמונעים את הדחייה הרגילה של הגוף.ולכן למרות שהעובר הינו מעין גוף זר הוא אינו נדחה.בדיקה לגילוי הריון היא בעצם בדיקה למציאת הורמון מסוים שמופרש על ידי  השליה הנקרא: BHCG  . 

דבר נוסף שמתרחש בשבוע ה- 2 הוא שהקוטב העוברי הופך למבנה הנקרא –דיסק עוברי- הניתק מהחלק העליון. הדיסק מוקף מלמעלה ולמטה בחללים. החלל הראשון ניקרא מי שפיר, החלל התחתון ניקרא שק החלמון. הדסק העוברי מורכב משתי שכבות של תאים. שיכבה עליונה נקראת –אקטודרם, והשכבה התחתונה  נקראת – אנדודרם. 

העובר בנוי  על פי הסדר (מלמעלה למטה):

מי שפיר.

תאי אקטודרם.

תאי אנדודרם.

חלל שק חלמון.

בשבוע השלישי  לחיי העובר מתרחשים שתי דברים:

א)      תאים מרקמת האקטודרם חודרים ונודדים לחלק האמצעי של העובר ויוצרים שכבת ביניים נוספת הנקראת – מזודרם.

ב)      חלק משכבת האקטודרם מתקפלת  וחודרת פנימה  אל תוך העובר   בצורה של צינור הנקרא הצינור העצבי.מהצינור העצבי. מתפתחות רקמות המרכזיות של מערכת.

העצבים:  מוח השדרה והמוחות הגולגולת.

שבוע רביעי – בשבוע הזה מתבצעים תהליכים של התקפלות העובר. כשהעובר מתקפל לרוחבו הוא הופך לצינור.את העובר מכסה שכבת אקטודרם, כאשר  באמצע בין האקטודרם  לאנדדרם נמצא המזודרם. האנדודרם עתיד להיות צינור עיקול.

בקיפול האורכי העובר מביא את הפה קדימה, ואת פתח האחורי למטה, שממנו

שבוע החמישי – תחילת יצירת ארבעת הגפיים שיורכבו משתי רקמות עובריות  בלבד- אקטודרם ומזודרם. 

אקטודרם: רקמת ציפוי חיצוני כגון: שערות עור ציפורניים.

אנדודרם: הרקמה הפנימית של מע" העיקול מהוה  חלקים גם במ" הנשימה, המין, והשתן.      

מזודרם:  רקמה שיוצרת את רוב הרקמות שבגוף, עצמות, שרירים.

*מהשבוע הרביעי מתחילות להתפתח כל מערכות העובר.  המע" הראשונה שמגיעה לתפקוד מלאה ועצמאי היא המע" הדם. אפשר ליראות פעימות לב העובר, כבר בשבוע הרביעי – החמישי לחי העובר.

שליה תפקידה -1) חילוף חומרים אצל העובר. כל מעבר של החומרים בין האם לעובר מתבצע  דרך השליה  בעזרת דיפוזיה או דרכי העברה אחרת. אין זרימה של דם בן רקמת העובר לרקמת האם.

2)יצירת חלק מההורמונים הדרושים לאם. אסטרוגן, פרוגסטרון ועוד.הרבה וירוסים יכולים לעבור את מחסום השליה.הזמן הקריטי לפגיעות העובר הינו בשליש הראשון, מכוון שבשלוב זה מתחילות כל המע"  להתפתח  ואז אפשר לפגוע בהם יותר בקלות.

אבחנה העובר בהיותו ברחם:

בדקת מי שפיר: העובר קיים בתוך חלל מי שפיר שמכיל נוזל שמקורו בהפרשה של העובר  שתן העובר). בתוך המים נמצאים תאי עובריים  שנשלו מהרקמה העורית שלו. ניתן לבדוק את הנוזל ולמדוד בו רמות של כל מיני חומרים. מטרה שכחה  של בדיקה זו היא בדקת מס" הכרומוזומים בתאי העובר, וזאת כדי לגלות תסמונת  דאון  (טריזומיה 21)

לידה: הגירוי ללידה נוצר בעזרת תהליכים ביולוגים המשותפים לרקמות האם  והעובר:                      1) העובר מפריש הורמון שחודר דרך השליה אל דם האם וגורם לתהליך מטבולי שיוצר גירוי ללידה. 2) השליה "מזדקנת" והפרשת הפרוגסטרון ממנה קטנה. הירידה בהפרשה מאפשרת פעילות של הורמון  האוקסיטוצין על הרחם. ההורמון גורם להתכווצויות רחמיות.

ד"ר יעקב עזרא (P.hD) מומחה לרפואה נטורופתית. ייעוצים בתחומי התזונה והספורט, הבריאות – טיפול במחלות שונות, אנטי-אייג'ינג (האטת תהליכי זקנה). לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140


 
אודות המחבר

קובי עזרא Ph.D מומחה לרפואה נטורופטית, ומאמן כושר. מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים של וינגייט - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה).

כתב את הספרים:
1. אבן הפינה בתחום פיתוח הגוף.
2. ספורטולוגיה - המדריך לספורטאי.
3. סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאות!

בעל קליניקה לרפואה נטורופטית ונותן שרותים:
* טיפול במחלות שונות (כולסטרול, מחלות לב, סוכרת ועוד...).
* דיאטות הרזייה ועיצוב הגוף.
* פיתוח גוף - עיצוב וחיטוב הגוף.
לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140
אתר: פיתוח גוף, אתר: דיאטה מהירה

דיאטה מהירה1, סוכרת הריון, אנטי אייג'ינג

פיתוח גוף

דיאטה מהירה | דיאטה אישית

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article13911.aspx