דף הבית רפואה ובריאות בריאות ילדים ותינוקות אמבריולוגיה (תורת העובר) – ד"ר יעקב עזרא
אמבריולוגיה (תורת העובר) – ד"ר יעקב עזרא
קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית 10/02/11 |  צפיות: 3028

אמבריולוגיה (תורת העובר) – יעקב עזרא

תורה העושקת במבנה והתפתחות העובר.

העובר נוצר משני תאים -  תא זרע וביצית.

איחוד בין שני הגמטות  יוצר את התא העוברי הראשון – זיגוטה.

לתא זרע וביצית מחצית מספר הכרומוזומים, הינו 23 כרומוזומים. מצב זה מושג בתהליך המיוזה. תאי זרע וביצית נוצרים בבלוטות המין. לגבי תאי זרע התהליך ניקרא  ספרמטוגנזה - צירת תאי זרע.לגבי הביצית התהליך ניקרא אואוגנזה. הביציות נוצרות בתקופה של החיים העוברים של האישה.  לגבי תאי זרע היצירה היא המשכית ומחזורית (מגיל ההתבגרות עד גיל מבוגר כמו 80). המפגש בין תאי הזרע והביצית מתרחש באמצע החצוצרה. הביצית מגעה מהשחלה, ותאי הזרע מהנרתיק לצוואר הרחם, אל הרחם והחצוצרות. כדי שהביצית  תגיע ה לחצוצרה נדרש תהליך הורמונאלי  שנמשך כ-28 יום (מחזור האישה).  בתחילתו של אותו תהליך הביצית עוברת הבשלה בתוך השחלה במשך כשבועיים. מיתוך 40 ביציות שמתחילות את תהליך  ההבשלה מסיימת רק אחת. כל היתר עוברות תהליך התנוונות.

כתוצאה מגירוי הורמונאלי נוסף,הביצית הבשלה חורגת מהשחלה (ביוץ), נלכדת ע"י סיסי החצוצרה ובאמצעות תאים ריסניים מועברת באמצע החצוצרה. תאי הזרע מגעים מהצד של הרחם ואמורים לפגוש את הביצית  באמצע החצוצרה. לאתר ההפריה מגיעים  מאות תאי זרע הנקשרים  למעטפת הביצית – מיבנה שנקרא ZONA PELLCIDA . זוהי  מעטפת שמכסה מעבר לקרום   הביצית הרגיל. מעטפת זו עושה סלקציה של תאי זרע "הטובים ביותר" וגם מונעת כניסה של יותר מזירעון אחד  לביצית.

אותם תאי זרע שנקראים, מתחילים לחדור את המעטפת לכוון הביצית, כאשר רק אחד מהם יחדור בסוף לתוך הביצית.

כאשר  תא זרע חודר לתוך הביצית, נוצרים שני גרעינים – זכרי ונקבי המטענים הגנטיים הללו מתחברים  (23+23) ואז מקבלים מטען גנטי מלא של 46 כרומוזומים.

מצב של זיגוטה

לאחר כיממה חלה חלוקה מיטותית  ראשונה והזיגוטה הופכת לשני תאים עובריים.

 מה שמחזיק את שני התאים היא מעטפת ה- ZONA OELLCIDA  שעוטפת את העובר עד היום ה-7 אחרי ההפריה.  אחרי החלוקה הראשונה מתבצעת חלוקה שנייה, שלישית וכו'.  במקביל נעה הזיגוטה מאמצע החצוצרה  לכיוון הרחם,   כאשר ביום השישי- שביעי העובר נמצא בשערי הרחם.העובר נמצא בשערי הרחם העובר נימצא בשערי הרחם הוא בעל מיבנה הוא שנקרא בלסטוציסט. זהו  מבנה שמורכב מרכוז של תאים בקוטב מסוים שנקרא הקוטב העוברי ובהיקף ישנה שורה של תאים שנקראת שכבת תאי הטרופובליסט  תאי הקוטב  העוברי הם תאים שעתידים לצור את תאי העובר. העובר עצמו יתחיל להתפתח מהקוטב העוברי.  ולעומת זאת תאי הפרופובליסט  עתידים תפתח וליצור את תאי השליה. מכן מתחיל תהליך ההתמיינות: חלק מתאים יצרו רק את העובר, ואילי חלק יצרו את השליה.  ביום השביעי בוקע  הבלסטוציסט מה- ZONA PELLCIDA. ומתחיל בתהליך ההשרשה.              

בתחילת השבוע  השני תבצע העובר את תהליך ההשרשה ברירית הרחם. תהליך זה נקרא קנון. העובר נצמד לרירית הרחם בקוטב העובר. תאי הטרופובלסט מתרבים באזור ההדבקות ומתחילים להתיך  את רירית  הרחם, ולאפשר את חדירת העובר אל תוך רירית הרחם. לאורך כל ההיריון העובר גדל בתוך רירית  הרחם אל תוך חלל הרחם.

 תאי הטרופובלסט הם תאים שמונעים את הדחייה הרגילה של הגוף.ולכן למרות שהעובר הינו מעין גוף זר הוא אינו נדחה.בדיקה לגילוי הריון היא בעצם בדיקה למציאת הורמון מסוים שמופרש על ידי  השליה הנקרא: BHCG  . 

דבר נוסף שמתרחש בשבוע ה- 2 הוא שהקוטב העוברי הופך למבנה הנקרא –דיסק עוברי- הניתק מהחלק העליון. הדיסק מוקף מלמעלה ולמטה בחללים. החלל הראשון ניקרא מי שפיר, החלל התחתון ניקרא שק החלמון. הדסק העוברי מורכב משתי שכבות של תאים. שיכבה עליונה נקראת –אקטודרם, והשכבה התחתונה  נקראת – אנדודרם. 

העובר בנוי  על פי הסדר (מלמעלה למטה):

מי שפיר.

תאי אקטודרם.

תאי אנדודרם.

חלל שק חלמון.

בשבוע השלישי  לחיי העובר מתרחשים שתי דברים:

א)      תאים מרקמת האקטודרם חודרים ונודדים לחלק האמצעי של העובר ויוצרים שכבת ביניים נוספת הנקראת – מזודרם.

ב)      חלק משכבת האקטודרם מתקפלת  וחודרת פנימה  אל תוך העובר   בצורה של צינור הנקרא הצינור העצבי.מהצינור העצבי. מתפתחות רקמות המרכזיות של מערכת.

העצבים:  מוח השדרה והמוחות הגולגולת.

שבוע רביעי – בשבוע הזה מתבצעים תהליכים של התקפלות העובר. כשהעובר מתקפל לרוחבו הוא הופך לצינור.את העובר מכסה שכבת אקטודרם, כאשר  באמצע בין האקטודרם  לאנדדרם נמצא המזודרם. האנדודרם עתיד להיות צינור עיקול.

בקיפול האורכי העובר מביא את הפה קדימה, ואת פתח האחורי למטה, שממנו

שבוע החמישי – תחילת יצירת ארבעת הגפיים שיורכבו משתי רקמות עובריות  בלבד- אקטודרם ומזודרם. 

אקטודרם: רקמת ציפוי חיצוני כגון: שערות עור ציפורניים.

אנדודרם: הרקמה הפנימית של מע" העיקול מהוה  חלקים גם במ" הנשימה, המין, והשתן.      

מזודרם:  רקמה שיוצרת את רוב הרקמות שבגוף, עצמות, שרירים.

*מהשבוע הרביעי מתחילות להתפתח כל מערכות העובר.  המע" הראשונה שמגיעה לתפקוד מלאה ועצמאי היא המע" הדם. אפשר ליראות פעימות לב העובר, כבר בשבוע הרביעי – החמישי לחי העובר.

שליה תפקידה -1) חילוף חומרים אצל העובר. כל מעבר של החומרים בין האם לעובר מתבצע  דרך השליה  בעזרת דיפוזיה או דרכי העברה אחרת. אין זרימה של דם בן רקמת העובר לרקמת האם.

2)יצירת חלק מההורמונים הדרושים לאם. אסטרוגן, פרוגסטרון ועוד.הרבה וירוסים יכולים לעבור את מחסום השליה.הזמן הקריטי לפגיעות העובר הינו בשליש הראשון, מכוון שבשלוב זה מתחילות כל המע"  להתפתח  ואז אפשר לפגוע בהם יותר בקלות.

אבחנה העובר בהיותו ברחם:

בדקת מי שפיר: העובר קיים בתוך חלל מי שפיר שמכיל נוזל שמקורו בהפרשה של העובר  שתן העובר). בתוך המים נמצאים תאי עובריים  שנשלו מהרקמה העורית שלו. ניתן לבדוק את הנוזל ולמדוד בו רמות של כל מיני חומרים. מטרה שכחה  של בדיקה זו היא בדקת מס" הכרומוזומים בתאי העובר, וזאת כדי לגלות תסמונת  דאון  (טריזומיה 21)

לידה: הגירוי ללידה נוצר בעזרת תהליכים ביולוגים המשותפים לרקמות האם  והעובר:                      1) העובר מפריש הורמון שחודר דרך השליה אל דם האם וגורם לתהליך מטבולי שיוצר גירוי ללידה. 2) השליה "מזדקנת" והפרשת הפרוגסטרון ממנה קטנה. הירידה בהפרשה מאפשרת פעילות של הורמון  האוקסיטוצין על הרחם. ההורמון גורם להתכווצויות רחמיות.

ד"ר יעקב עזרא (P.hD) מומחה לרפואה נטורופתית. ייעוצים בתחומי התזונה והספורט, הבריאות – טיפול במחלות שונות, אנטי-אייג'ינג (האטת תהליכי זקנה). לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית

קובי עזרא Ph.D מומחה לרפואה נטורופטית, ומאמן כושר. מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים של וינגייט - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה).

כתב את הספרים:
1. אבן הפינה בתחום פיתוח הגוף.
2. ספורטולוגיה - המדריך לספורטאי.
3. סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאות!

בעל קליניקה לרפואה נטורופטית ונותן שרותים:
* טיפול במחלות שונות (כולסטרול, מחלות לב, סוכרת ועוד...).
* דיאטות הרזייה ועיצוב הגוף.
* פיתוח גוף - עיצוב וחיטוב הגוף.
לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140
אתר: פיתוח גוף, אתר: דיאטה מהירה

דיאטה מהירה1, סוכרת הריון, אנטי אייג'ינג

פיתוח גוף

דיאטה מהירה | דיאטה אישית 


מאמרים נוספים מאת קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית
 
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD, צמיחה וגדילה בגובה נוצרת ע"י התארכות עצמות הארוכות, כתוצאה מכונדרוגנזה בצלחות האפיפיזאליות, המכונות גם צלחות הגדילה. תהליך זה נובע מהתרבות כונדרוציטים, היפרטרופיה והפרשת מטריקס חוץ תאית. המאורגן על ידי רשתות מורכבות של גורמים תזונתיים, תאיים, פרצרין ואנדוקריניים. ניתן להגדיר את גיל ההתבגרות כתקופת המעבר מילדות דרך התפתחות מאפיינים מיניים משניים ועד השגת הגובה הסופי בבגרות. מהירות הצמיחה מוגברת בתחילת המוקדמות או באמצע החיים, ידועה כגידול הפוברטלי.

קריאטין - קובי עזרא
קריאטין - קובי עזרא היא חומצה אורגנית חנקנית הנוצרת באופן טבעי. תפקידו העיקרי של הקריאטין הוא להקל על מיחזור של אדנוזין טריפוספט (ATP), מטבע האנרגיה של התא, בעיקר ברקמת השריר והמוח.

דיאטה מהירה מאוד
05/04/15 | דיאטה
דיאטה מהירה. דיאטות לירידה במשקל. ישנן סיבות שונות לאיזון המשקל ודיאטות שונות: החל ממראה חיצוני, עיסוק בספורט ובריאות, לרבות בריאות הלב וכלי הדם ומניעת סרטן....

חיטוב הגוף - קובי עזרא
21/06/14 | דיאטה
בדיאטת דיאט2אול אוכלים כמעט הכל! אך לרוב הדיאטה נקבעת בהתאם למה שהמטופל אוכל באורח ה"נורמאלי" שיגרתי. וכמובן בשילוב המזונות הייחודי! מניב את התוצאות האופטימאליות לחיטוב הגוף באופן מקסימאלי ומהיר ביותר.

מניעת סוכרת מסוג 2
יש חוקרים הטוענים שניתן למנוע סוכרת מסוג 2, זאת ע"י שינוי בהרגלי החיים. היות ותוכנית תזונה ודיאטה נכונה המותאמים לפרט בשילוב תוכנית אימונים אכן עשויים למנוע את התפתחות הסוכרת מסוג 2. סוכרת מסוג 2 או סוכרת מבוגרים בלשון העם, בעלת מרכיב גנטי חזק יותר, תזונה ואורח חיים משפיעים על הסיכוי שהמחלה תתרחש בגיל צעיר יותר-40 או מבוגר יותר 60 ומעלה או אולי לעולם לא?!. הסיכון לסוג להופעת סוכרת מסוג 2 וסוכרת הריונית יכול להיות ירידה ע"י בשמירה על משקל תקין – כלומר השמנה יתרה ותזונה לא בריאה.

ויטמין d אוסטאופורוזיס
ויטמין d אוסטאופורוזיס ויטמין D או (Cholecalciferol) הוא ויטמין מסיס בשומן העוזר לגוף לספוג סידן. ויטמינים מסיסים בשומן מאוחסן ברקמות השומן של הגוף. בנוסף לסיוע לגוף לספוג סידן, ויטמין D גם מסייעת לגוף לשמור על כמות של סידן וזרחן בדם הנכונה. תוספת סידן וויטמין D מהווה טיפול הכרחי באוסטיאופורוזיס. מחלת האוסטאופורוזיס נמצאה מלווה באבחון שכיחות גבוהה של חסר בויטמין D. מקורות מזון ויטמין D מצויה במזונות הבאים: מוצרי חלב גבינה חמאה חלב מועשר (כל חלב בארה"ב הוא מועשר בויטמין D) דגים צדפות דגני בוקר

אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן
אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן

אוקסנדרולון (Oxandrolone) משפר סינתזת שרירי השלד ופרופיל ביטוי גנים הגלובלי בניוון שרירים דושן.

מחקרים קודמים הראו כי ירידה בשרירים הקשורים בניוון שרירים דושן (Duchenne muscular dystrophy) כרוכה בחוסר איזון בין שיעורי סינתזה והפירוק של חלבוני השרירים. למרות שמחקרים קודמים הציעו כי האוקסנדרולון עשוי להיות מועיל בניוון שרירים דושן, מנגנון הפעולה של האוקסנדרולון על השרירים בניוון שרירים דושן עדיין אינו ברור.

ביופסיות שריר הגסטרוקנמיוס (שרירי השוקיים) ודגימות דם נאס


טיפול תזונתי בסוכרת - ד"ר קובי עזרא
29/08/13 | רפואה
טיפול תזונתי בסוכרת מטרות הטיפול תזונתי בטיפול בסוכרת כוללות שליטה על רמת הסוכר בדם ברמות כמעט נורמליות, שמירה על לחץ דם תקין ורמות כולסטרול, והשגת משקל בריא. דבקות בתזונה בריאה, פעילות גופנית סדירה, ושימוש בתרופות בעת צורך יכול להשיג יעדים אלה ולמזער את הסיכון לסיבוכים. תחזוקת משקל תקין דיאטה אישית: הנחיות נוכחיות של איגוד הסוכרת האמריקאי רושמים תכנית ארוחת מבוקרת קלוריות המשתמשות ברשימות חליפי המזון. יש לשמור על צריכת פחמימות קבועה למדי לאורך כל היום. ההנחיות גם להגביל את צריכת השומן הרווי ו

דיאטה הרזיה ושתיית קפה
דיאטה הרזיה ושתיית קפה: הקפאין מגביר תגובת הליפוליזה (Lipolysis), תגובה זאת גורמת להבין כי צריכת הקפאין תגביר את תהליך ניצול השומנים לאנרגיה ובעיקר בעת פעילות גופנית אירובית. מה הקשר בין שתיית קפה ודיאטה למטרת הרזיה? האלקלואיד קפאין אשר מצוי בקפה ובמשקאות אחרים הינו גורם לעלייה בפעילות המטבולית, בדומה להורמוני הסטרס, לכן הקפאין משפר ומגביר את רמות האנרגיה בגוף.

דיאטה וקפאין - ד"ר קובי עזרא
דיאטה וקפאין: כולם יודעים ששתיית משקאות המכילים קפאין (בריכוז מתאים) מסייעים לנו לתהליך ההרזיה וחיטוב הגוף, לכן כל דיאטה או לפחות מרבית הדיאטות אינן מגבילות את צריכת הקפאין בהליך הדיאטה. כמו כן, הקפאין גורם לנו לחוש ערניות יתר ומפיג מהר כל עייפות, ישנם הרבה ספורטאים (ואנשים בכלל) אשר צורכים אותו לפני האימונים…
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI