פטנטים שהומצאו על ידי נשים
נכתב על ידי: יעל בקר
תאריך: 16/10/11

אומרים שעולם הפטנטים וההמצאות הוא עולם גברי. אז אומרים. כמו הרבה אמירות שוביניסטיות, גם בתחום הפטנטים יש לא מעט הכללות וחשיבה סטריאוטיפית. אלא שכל שלכל סטריאוטיפ יש אחיזה כלשהי במציאות, גם לסטריאוטיפים בתחום הפטנטים.

על גברים, נשים והמצאות אחרות

מסתבר שלאמירה שעולם הפטנטים הוא עולם גברי דווקא יש אחיזה במציאות. על פי מחקרים שנערכו באוניברסיטת MIT שבארה"ב, עד שנת 1840 נרשמו רק 20 פטנטים על שמם של נשים, למרות ההמצאות הרבות שהומצאו עד לשנה זו. גם בשנת 1977, רק 2.6% מסך כל הפטנטים שנרשמו היו של נשים. אנו אמנם עדים לעלייה מתמדת בנתונים אלו, ובשנת 1998 10.3% מהפטנטים שנרשמו היו של נשים, אולם גם היום, רק אחת מכל 10 ממציאי פטנטים היא אישה.

אז למה גם בעידן המודרני יש כל כך מעט ממציאות פטנטים?

לכאורה, המהפכה הפמיניסטית ויציאת הנשים לשוק העבודה היתה אמור להשוות את תנאי ההעסקה של נשים וגברים, וליצור מידה של שוויון גם בתחום המצאת הפטנטים. אלא שגם במאה ה- 21, נשים עדיין משתכרות פחות מגברים, מתקשות להגיע לעמדות מפתח ומנהיגות ולא עובדות במקצועות שנתפסים כ"גבריים". גם המצאת פטנטים נחשבת כתחום "גברי", ולכן יש מעט מאוד ממציאות פטנטים.

על פי מחקרים שנערכו בנושא, כדי להמציא פטנט צריך אמנם חשיבה יצירתית וידע נרחב שיש גם לנשים, אולם יש צורך גם במערכת קשרים שתאפשר להפוך את הרעיון הגולמי למוצר בעל יישום מסחרי. קשרים אלו חשובים כדי להשיג משקיעים, מקורות מימון, תמיכה מקצועית וכו', ולנשים קשה יותר להגיע אליהם, גם במאה ה- 21.

למה? כי אפילו בעידן הנאור והמתקדם של היום, נשים עדיין לא נתפסות כמי שמסוגלות להמציא פטנטים או לגלות תגלית חשובה. ולכן, המרצה באוניברסיטה, הבוס במקום העבודה או אפילו פקיד הבנק שאמור לאשר את ההלוואה לפיתוח הפטנט, לא ממש מאמינים לאישה שמספרת שגילתה תגלית חדשה.

הראש הנשי ממציא לנו פטנטים

למרות המיעוט של ממציאות פטנטים, נשים אחראיות ללא מעט מהמצאות שחוללו מהפכות של ממש בתחומי הטכנולוגיה, הרפואה והצרכנות. להלן כמה פטנטים שהומצאו על ידי נשים:

את המקרר החשמלי הביתי הראשון המציאה פלורנס פרפארט ב- 1914.

 

רחל פולר בראון ואליזבת לי חזן המציאו ב- 1954 את משחת הניסטטין, שמחסלת פטריות ומגנה גם על בני אדם מפני מחלות וגם על יצירות אומנות שנפגעו מפטריות.

 

את סגירת הוואקום של צנצנות זכוכית המציאה אמנדה תאודוסיה ג'ונס ב- 1872, אשר מאפשרת לכולנו ליהנות ממזון משומר למשך חודשים ושנים.

 

המרכזייה הטלפונית הממוחשבת הומצאה על ידי ארנה שניידר ב- 1971 כדי לתת מענה לבעיית ניתוב השיחות.

 

בשנת 1988 רופאת העיניים פטרישיה בת רשמה פטנט על מכשיר לייזר שמאפשר לבצע ניתוחי עיניים להסרת קטרקט במהירות ובדיוק מרבי.

 

מבחן אפגר לילודים, המאפשר לקבוע את מצבו הבריאותי של תינוק מיד עם הולדתו, פותח ונרשם כפטנט על ידי ד"ר וירג'יניה אפגר ב- 1949.

 

אפילו הווישרים (המגבים) של שמשת הרכב הומצאו על ידי אישה – מרי אנדרסון, שרשמה פטנט על המצאתה ב- 1903.

·

נשים המציאו פטנטים רבים נוספים ששינו את חיינו לבל היכר: שפת המחשב "קובול", מדיח הכלים, שקית הנייר, הטיפקס ועוד. מידע נוסף על פטנטים של נשים ניתן למצוא באתר: www.women-inventors.com.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article22015.aspx