איזה פיצוי אפשר לקבל מחברת התעופה בעת איחור או ביטול בטיסה?
נכתב על ידי: עידן שלומן
תאריך: 29/04/19

סיטואציה אחת: חיכיתם חודשים ארוכים והגיע היום של הטיסה המיוחלת. זה הנופש עליו חלמתם במשך שנים. הגעתם לשדה התעופה אבל מתברר לכם שהטיסה מתעכבת עוד ועוד ועוד... כעת כבר הפסדתם את הלילה הראשון במלון וגם הטיול המתוכנן ליום השני בסכנה.

סיטואציה שניה: ההודעה הפתיעה אותך וידעת שזו חובה להגיע לטקס גם אם זה מעכשיו לעכשיו. רכשת כרטיס, מיהרת לשדה התעופה והטיסה מתעכבת עוד ועוד ועוד ולאחר שעות ארוכות הבנת שאיחרת לטקס.

סיטואציה שלישית: זו הפגישה שאמורה לשנות את הכל. בדיוק את המשקיע הזה חיפשת במשך תקופה ארוכה ועכשיו הסכמתם על פגישה "באמצע הדרך" בינכם. יש לו זמן קצר ולכן רכשת כרטיס בחברה סדירה ובמטרה להגיע מספר שעות לפני הפגישה החשובה. אבל הטיסה מתעכבת עוד ועוד ועוד עד שלפגישה כבר לא תגיע ואולי גם העסקה כולה תבוטל.

סיטואציות מהסוג הזה ורבות אחרות שדומות להן מתרחשות כמעט מדי יום בשדות התעופה השונים בעולם וגם כאן אצלנו בישראל. לעתים זו טיסה סדירה ולעתים צ'רטר, לעתים טיסה פנימית או בינלאומית ולפעמים טיסת המשך עם עצירות בדרך או טיסה ישירה. לכולם מכנה משותף אחד שהוביל לחקיקת חוק שירותי תעופה – איחורים מוגזמים ומזיקים בטיסות.

חוק שירותי תעופה נועד להפחית את כמות האיחורים בטיסות מכל סוג שהוא במטרה להטיב עם הצרכן הישראלי, בין אם הוא טס מישראל לחו"ל, בתוך ישראל או מחו"ל לישראל. בכל המקרים הללו מטפל החוק שמחייב את חברות התעופה בפיצויים שונים על מקרים שכאלו וקובע להם רף סטנדרט שיש לעמוד בו כדי שלא ישלמו על כך מכיסן.

פיצוי על איחור בטיסה לא ניתן באופן אוטומטי על כל איחור אלא על איחורים בקריטריונים מוגדרים כמובן והבסיס לכל אלו הוא שלנוסע יש כרטיס טיסה עם זמן נקוב, הוא הגיע לשדה התעופה בזמן והטיסה מאחרת בשעתיים לפחות. כאן מתחיל סל ההטבות והפיצויים להם זכאי הנוסע.

הבסיס הוא מתן סיוע בשדה התעופה ביחס למשך העיכוב בטיסה – מזון ושתיה, אפשרות לאמצעי תקשורת כולל 2 שיחות ומעל הכל – מתן יחס וטיפול בעיכוב בטיסה כולל דיווח לנוסעים.

כאשר מדובר על איחור משמעותי יותר בטיסה ישנו פיצוי על עיכוב בטיסה שכולל כבר מתן אפשרות ביטול כרטיס הטיסה ואז החזר כספי תמורתה או טיסה חלופית לבחירת הנוסע. אם הטיסה החלופית שמתאימה עבורו יוצאת רק בעוד שעות ארוכות, הוא יהיה זכאי גם ללינה בבית מלון עד לזמן הטיסה כולל הסעה למלון וחזרה.

במקרים חמורים יותר של איחור משמעותי מעל 8 שעות בטיסה מדובר גם על מתן פיצוי כספי נוסף על כל ההטבות והפיצויים הקודמים ובעיקר בטבלה שמגדירה בצורה ברורה את הזכויות של הנוסע לתבוע פיצוי מחברת התעופה ביחס למרחק היעד שלו וזמן האיחור וכן הלאה.

חוק שירותי תעופה שיפר משמעותית את היחס של חברות התעופה לנוסעים בישראל וגם הקטין בצורה דרסטית את איחורי הטיסות שהם ארוכים מעבר לשעתיים. בדרך זו כולם יוצאים מרווחים.


 
אודות המחבר

עידן שלומן, מומחה לקידום אתרים בחברת Signup קידום אתרים.

קידום אתר זה מתבצע על ידי Signup קידום אתרים באינטרנט אשר עוסקת בשיווק וקידום אתרים באינטרנט.

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article55583.aspx