דף הבית חוק ומשפט ירושה עורך דין לגירושין - אי קבלת ירושה
עורך דין לגירושין - אי קבלת ירושה
עו"ד אירית רייכמן 11/10/12 |  צפיות: 4721

פסק דין ראשון מסוגו בארץ ישראל, פרי עטה של השופטת שפרה גליקמבית המשפט לענייני משפחה ברמת גן,פסק הדין המדובר קובע כי על אף העובדהשבני הזוג היו נשואים טכנית במשך 40 שנה, האישה אינה זכאית לקבלתו של סכוםכלשהו מירושת בעלה המנוח – וזאת משום שבפועל בני הזוג לא התראו זה עם זוכמעט במשך כל התקופה,למעלה מארבעה עשורים של נישואין.

עו

כעת,השאלה המשמעותית ביותר אשר הונחה לפתחו של בית המשפט בתיק הזה, הייתה האםלהעדיף את הפרשנות הטכנית של המושג נישואין, או שמא את זו המהותית כי בניהזוג לא התראו למעלה מארבעים שנה? מפסק הדין הזה ניתן ללמוד כי במקרה דנןהעדיף בית המשפט את אפיק הפרשנות המהותי אשר מתייחס לאופן בו התנהלו חייהםשל בני הזוג, ולא רק לעצם קיומו של מסמך הרשמי המעיד על נישואיהם.

ראוילציין, כי האישה לא הכחישה ולו לרגע אחד את העובדה שהיא לא ניהלה כל קשרעם המנוח כמעט למן הרגע בו נישאו – וזאת בין היתר משום העובדה שהמנוח עזבאת הארץ עוד בשנות ה- 70. יתרה מכך, קרוב ל-36 שנים ניהלה האישה חיי אישותעם אדם אחר וזאת על תקן "ידועים בציבור" שכן הליכי הגירושין בינה לבין בעלהלא הגיעו לסופם עד יום מותו. תביעתה של האישה לקבלת שני שלישים מהיקףמהירושה, התבססה על עצם העובדה כי בעת מותו ב-2007 הם עדיין נחשבו לבעלואישה מבחינתו של בית הדין הרבני.

על פניו סותרת פסיקתה של השופטתגליק את חק הירושה . הסיבה העיקרית לסתירה היא שעד כה קבע בית המשפט באופןאוטומטי את הקביעה לפי חק הירושה, לפיה בני זוג שהיו נשואים (ופה הפרשנותהמועדפת היא זו הטכנית דווקא), בעת מותו של אחד מבני הזוג – הרי שעל פי חוקהירושה, ומבלי צוואה מפורשת האומרת אחרת, זכאי בן הזוג שנותר בחיים – לקבלאת חלקו בירושה על פי הוראות כל דין.

הליך הגירושין הוא מטבעו הליךמאוד רגיש המצריך לעיתים קרובות מאוד הליכה זהירה בין הטיפות ולא מאבקחורמה בכל החזיתות כפי שקורה לא פעם. בדיוק לשם כך נוטה בית המשפט להפנותמספר רב של תיקי גירושין להליך אלטרנטיבי של יישוב סכסוכים – הוא הליךהגישור. במאמר שלפניכם ננסה לעמוד על היתרונות הטמונים בניהולו של הליךהגירושין בנוכחותו של מגשר.

בבואכם לבחור מגשר שינהל את הליךהגירושין שלכם יהיה עליכם לבחור באיש מקצוע מנוסה, סבלני וקר-רוח אשר ניהללא פעם ולא פעמיים דיונים דומים. בקיאותו של המגשר בלשון החוק לצד היכרותוהמעמיקה עם המורכבות המלווה תדיר הליכי גירושין תאפשר לו להציע לכם אתהפתרונות הריאליים שיסייעו לכם לסיים את הקשר על הצד הטוב ביותר


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 עו"ד אירית רייכמן


 


מאמרים נוספים מאת עו"ד אירית רייכמן
 
3 שיקולים לצורך אישור הסכמים הנוגעים לקטינים שטרם נולדו - עו"ד אירית רייכמן
14/01/14 | משפחה
בית המשפט לענייני משפחה דן לאחרונה במקרה שבעקבותיו פורסם פסק דין תקדימי. המבקשים עתרו כי בית המשפט יאשר הסכם הכולל מעבר להוראות הרכושיות וההוראות לגבי סיום מערכת היחסים ביניהם, גם הוראות הנוגעות לקטין אשר עתיד להיוולד להם כולל הסדרי ראיה, משמורת ומזונות של הקטין.

מדוע אין להכיר בעילת תביעה בנזיקין בשל ניאוף ובגידה? - אירית רייכמן
22/12/13 | בגידות
בית המשפט העליון קבע הלכה תקדימית לאחרונה, בפסק דין שפורסם בתאריך 29.10.2013. לפי פסק הדין, אין להכיר בעילת תביעה בנזיקין בשל ניאוף ובגידה.

עורך דין לגירושין - אי קבלת ירושה
11/10/12 | ירושה
פסק דין ראשון מסוגו, פרי עטה של השופטת שפרה גליק מבית המשפט לענייני משפחה ברמת גן, קובע כי על אף העובדה שבני הזוג היו נשואים טכנית במשך 40 שנה, האישה אינה זכאית לקבלתו של סכום כלשהו מירושת בעלה המנוח – וזאת משום שבפועל בני הזוג לא התראו זה עם זו כמעט במשך כל התקופה.

עו"ד לגישור - דירת מגורים השייכת לאחד הצדדים - בעתיד נכס משותף
האישה הגישה תביעה ובה עתרה למחצית מזכויות האיש בדירה אשר נרכשה לפני הנישואין מכספים שקיבל האיש מהוריו וממשכנתא שנטל לפני הנישואין.

עו"ד לגירושין - מינואר 2012 חוק "מסלול מזונות" - והזוכה לא צריך להיות מעורב
18/07/12 | משפחה
הצעת חוק חדשה אשר הונחה על שולחן הכנסת בשלהי השבוע שעבר קובעת כי החל מחודש ינואר 2013 ימוסד בחוק "מסלול מזונות" ייחודי אשר יאפשר להוצאה לפועל להיכנס לנעלי הזוכה ולגבות במקומו את חוב המזונות. הצעת החוק הוגשה על רקע נתון לפיו 60% מהזוכים הפרטיים הן נשים אשר במסגרת הליכי ההוצאה לפועל אינן מיוצגות על ידי עורך דין ומכאן שהן מתקשות לגבות את החובות המגיעים להן על פי חוק. סברה נוספת היא שזוכים רבים נמנעים מפתיחתו של הליך גבייה אל מול החייבים וזאת מחשש לפעולות נקם אפשריות מצדם – שאף עלולות לפגוע בילדי

בגדה בבעלה והגישה תביעה לקבלת מחצית מדירתו
11/07/12 | משפחה
בתמ"ש 22183-09 אשר ניתן בינואר 2012 ע"י כבוד השופט פיליפ מרכוס בבית משפט למשפחה בירושלים דובר במקרה של זוג צעיר באמצע שנות ה-20 לחייהם אשר נישואיהם נמשכו פרק זמן קצר של שנה אחת תמימה.

כל מה שרציתם לדעת על אימוץ ילדים ע"י זוגות חד מיניים
26/06/12 | כללי
האם שני גברים, החיים כבני זוג, יוכלו להיות מוכרים כאבות משותפים של ילד מאומץ? בזכות התושיה והרצון של גיורא שביט שדיב ואבי שדיב שטיב, אשר יצרו תקדים משפטי, הדבר אכן אפשרי.

בית המשפט המחוזי קבע: הסכם ממון תקף רק לחיים ואיננו מחליף צוואה
03/10/11 | משפחה
בתאריך 11.9.2011 ניתן פסק דין תקדימי על ידי בית המשפט המחוזי אשר דן בשאלה האם הסכם ממון יכול לשמש גם כצוואה בעת פטירתו של מי מהצדדים? פסק דין חדש של השופטת צילה צפת בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, צריך להדליק נורה אדומה לכל אלו אשר דוחים או מותרים על חתימה על הסכם ממון וכתיבת צוואה. על כך במאמר הבא.

לפני שהולכים לשופט, נסו הליך גישור לגירושין - אירית רייכמן
הליך הגירושין הוא מטבעו הליך מאוד רגיש המצריך לעיתים קרובות מאוד הליכה זהירה בין הטיפות ולא מאבק חורמה בכל החזיתות כפי שקורה לא פעם. בדיוק לשם כך נוטה בית המשפט להפנות מספר רב של תיקי גירושין להליך אלטרנטיבי של יישוב סכסוכים – הוא הליך הגישור. במאמר שלפניכם ננסה לעמוד על היתרונות הטמונים בניהולו של הליך הגירושין בנוכחותו של מגשר.

תשובות לחמש שאלות בנושא גישור - אירית רייכמן
22/06/11 | משפחה
על רקע תופעת הסחבת המתמשכת שהפכה למנת חלקם של כמעט כל בתי המשפט בישראל, הופך תחום הגישור לאלטרנטיבה ברת קיימא ליישוב סכסוכים. המדובר בהליך שעשוי לחסוך לבוחרים בו כסף וזמן רב, וזאת לצד עוגמת נפש רבה שעשוייה להיחסך כתוצאה מכך שהסכסוך כולו לא מתנהל בין כתלי בית המשפט על כל המשתמע מכך. במאמר שלפניכם נציג איפוא חמש שאלות ותשובות שעיקרן אפיק הגישור. אל תגידו שלא ידעתם.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI