דף הבית חוק ומשפט ירושה ענייני רכוש יהודי בפולין
ענייני רכוש יהודי בפולין
אבנר כהן 26/05/13 |  צפיות: 9851

חוק האזרחות החדש בפולין, שנכנס לתוקפו ב-2012, מאפשר החזרת האזרחות הפולנית ואולי גם רכוש יהודי – אבל עם תקנות מעט שונות ממה שהיה מקובל עד כה. מדובר באזרחות אישית אותה לא ניתן להעביר לדורות ההמשך. למרות זאת, עומדת אפשרות בפני המבקשים – להגיש את הבקשה גם עבור ילדיהם, זאת מכוח הענקה נשיאותית, אך בתנאי שהצאצאים יוכלו להוכיח את זיקתם לפולין, מה שאומר – יגיעו למכון הפולני (יש כזה בתל אביב) וילמדו את השפה הפולנית ואת המבוא לתולדות המדינה הפולנית. לא קיים שינוי לגבי הצאצאים שאבותיהם לא שירתו בצבא, זאת עד המועד הקובע.

יתר על כן, בנוגע לאזרחים הפולניים החדשים שיש להם צאצאים, הרי שכדאי לאזרח את ילדיהם עוד לפני שהגיעו לגדיל הבגרות, זאת כדי לזכותם לדרכון פולני לא תוכל להישלל מהם בבגרותם.

האם כל רכוש ניתן להשבה?

על פי הנתונים, הרי שבטרם מלחמת העולם השנייה, יהודים החזיקו בכמות ניכרת למדי של קרקעות בפולין. חלק מאותם בעלי קרקעות היו חלוצים שעלו לישראל בזמן גלי העליות הראשונות, בעיקר בעלייה השנייה והשלישית. בזמן המלחמה ובזמן הכיבוש הנאצי, הרי רכוש יהודי הולאם בחלקו, וחלק נוסף הולאם הזמן השלטון הקומוניסטי שלאחר מלחמת העולם השנייה. כיום, בחלק מהמקרים, ניתן להשיב את הרכוש הפולני לבעליו המקוריים.

להלן מספר צעדים לטובת העניין – תוך קבלת דרכון פולני. כאמור, הרכוש הולאם במשך הזמן. במקרים אלו, רכוש לגביו הוגשה בקשה לאחר המלחמה – על ידי בעליו המקוריים, יכול להיות מושב. במקרה אחר – יכול הרכוש להיחשב כרכוש שננטש. במצב השני, השבתו של הרכוש עשויה להיות הרבה יותר קשה. בנוגע לרגוש שלא הולאים אך אחרים השתלטו עליו, הרי שתתאפשר השבת הרכוש ביתר קלות – כמובן ככל שקיימים מסמכים כאלו ואחרים להוכחת הבעלות על הרכוש.

מה בין דרכון פולני להשבת רכוש בפולין?

התהליך המדובר הוא תהליך פולני, כמובן על פי הדין המקומי. התהליך פשוט הרבה יותר עבור אזרח פולני, שבוחר לפנות לרשויות ולבקש השבת הרכוש השייך לו. ישנו סרבול הקיים בהשבת רכוש יהודי לאלו שחסרים דרגון פולני, למרות שאין מדובר במכשלה.

במידה שאתם צאצאים של יוצאי פולין, הרי שתוכלו להתחיל בתהליך השבת הרכוש, על ידי הוצאתו של דרכון פולני. בנוסך לפישוט תהליך השבת הרכוש הנמצא בפולין, הרי שתוכלו ליהנות מיתרונותיו של דרכון פולני, המהווה דרכון אירופאי לכל דבר. ברור כשמש, שתהליך הוצאתו של דרכון פולני תווך הליכי השבת רכוש יהודי, יהווה יתרון נוסף, עבור אלו המתאימים לכך.

אין צורך להכביר מילים ביתרונות הרבים הקיימים בהחזקת דרכון אירופאי, לצד זה הישראלי, כך שאם ניתן לעשות זאת "על הדרך", להשבת הרכוש, זה בהחלט צעד רצוי.

בדקו זכאותכם וקבלו יעוץ מעו"ד מקצועי בתחום

באם יש לכם דרכון פולני וגם אם לא, הרי שבמידה ואתם צאצאים של יוצאי פולין וברצונם לבדוק הליך השבת רכוש בפולין, הרי שנמליץ לכם לפנות למומחים בתחום, כדי לבדוק את זכאותכם לעשות כן. ישראלים לא מעטים פונים על עורכי דין כאלה, ומצליחים בהשבת רכוש אבותיהם.

מפני שמדובר בדינים של מדינה זרה, הרי שחשוב לבצע בחירה נכונה של עורך דין תביא לכם תוצאות בהתאם. ראוי שעורך הדין הנבחר יהיה בקיא בדינים הרלבנטיים בפולים – כך תוכלו להביא להשבתו של רכוש יהודי. אז השבת הרכוש אינה רחוקה כפי שהיא נראתה פעם. לשמחתנו נראה שהעולם עושה עוד צעד בכיוון הצדק, ולכם הזכות המלאה לקבל את המגיע לכם. מי ייתן וההצלחה תגיע גם לחיקכם.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אבנר כהן


 


מאמרים נוספים מאת אבנר כהן
 
טיול אופניים
25/08/14 | אופניים
בכל כמה שנים ישנו טרנד חדש שמשתלט על העולם, כשהפעם הטרנד הזה הוא הטרנד הבריאותי.

על הקשר בין הרצת תוכנת סולידוורקס לייצור שקיות פלסטיק
08/10/13 | קניות
תהליך ייצור של פריט כלשהו אורך זמן ממושך, בין אם מדובר בסמארטפון מתקדם ובין אם מדובר בסך הכל בחטיף שוקולד. כמובן שלכל מוצר יש את פרק הזמן שאורך ייצור, אך בשורה התחתונה לא תראו אף מוצר שמרגע התכנון שלו ועד להוצאתו לשוק אורכים מספר ימים בלבד, אלא במינימום מדובר במספר חודשים, כשפעמים רבות זה אורך במשך שנים.

חופשה בארץ עם רשת מלונות פתאל או חופשה בחו"ל באמצעות דילים לברצלונה
להיות בארץ ולהרגיש בחו"ל. זו המנטרה לפיה אנשים רבים מתכננים את החופשה שלהם ולכן הם מחפשים פעמים רבות את החופשה האולטימטיבית בארץ שתקנה להם הרגשה כאילו הטיסה אותה הם לקחו לא הייתה לאילת, אלא רחוק מאוד משם.

דירות חדשות בקריות- בקרית מוצקין, קרית חיים וקרית ביאליק
29/09/13 | נדל"ן
קחו לרגע אדם שעובד במרכז ומעוניין לרכוש שם דירה. הוא נשוי פלוס ילד ועוד ילדה בדרך. הוא שייך למעמד הביניים והוא ואשתו עובדים לפרנסתו. בדיוק כמו שאלה מתמטית כך עולה גם השאלה הבאה- מתי הוא באמת יוכל לרכוש דירה או ליתר דיוק לשלם את המשכנתה עליה? התשובה היא, כנראה, לעולם לא.

על הקשר בין כתיבת קורות חיים לבין קורס דמיון מודרך
החלק הברור ביותר של הכנה לעבודה היא כתיבה של קורות החיים. הטקסט יפה ומסודר, כל מילה מוקפדת והמטרה העליונה היא להוציא אותך כמה שיותר טוב. אבל לעיתים זה לא מספיק. לפעמים אתה מגיע לחוץ לראיון, לא מצליח לבטא את מה שאתה בדיוק חושב ומסתבך עם המילים, מה שלא מותיר ברירה למעסיק הפוטנציאלי- והוא נותר רק פוטנציאלי, בלי החלק של המעסיק.

השלבים בהגשת המנה- יועץ בטיחות מזון מתחיל, מתכוני שפים מסיימים
מי מאתנו לא אוהב לסעוד באיזו מסעדה טובה ולאכול אוכל טוב ומשובח, כזה שבסופו נלקק את האצבעות? כנראה שכולנו מעדיפים לאכול איזו מנה יוקרתית ומשביעה מאשר שוב להכין חביתה במטבח הקטן שלנו. אבל לא הרבה יודעים את התהליך המפרך שעובר המזון מרגע שהוא יוצא כחומר גלם ממפעל הייצור ועד שהוא הופך למזון הטעים שמונח לפנינו.

מתכון לילדים חובבי בישול
יש הרבה ילדים שאוהבים לבשל. את רזי הבישול הם לומדים מהסבתא האם מתוכניות טלוויזיה או מספרי מתכונים. יש שפים שהוציאו ספרי בישול המיועדים לילדים שבהם כל ילד יכול למצוא את מתכון לילדים המתאים לו ביותר וממצרכים שהוא אוהב.

פרחים תל אביב
25/08/13 | גינון
תל אביב היא העיר הגדולה בישראל ויש בה הכי הרבה תושבים מכל הערים האחרות בארץ. כמעט בכל רחוב או מרכז מסחרי אפשר למצוא חנויות פרחים וצמחים.

טיסות לבריסל- יעד עבור טיול בר מצווה לאירופה
דברים רבים בעולם נעשים בלא שום סיבה, אך יחד עם זאת ישנם דברים שנעשים לא בכדי. אחד הדברים הללו היא בחירתה של העיר הבלגית בריסל כבירתו הלא רשמית של האיחוד האירופי. העיר נחשבת לאחת מהערים בעלות המגוון האתני הגדול ביותר, כשמעל כולם ניתן לשמוע ערב רב של שפות כמו פלמית, צרפתית או הולנדית.

מתאמת נסיעות וגם עורך דין תעבורה- את מי צריך לבעיות תחבורתיות?
18/08/13 | תעבורה
חוץ מספורט בשעות בין הערביים, הליכה הפכה להיות חסרת כל שימוש. למרבית המקומות אין ברירה אלא להשתמש בכלי תחבורתי על מנת להגיע אליהם, וגם אם כבר יש מקום קרוב בו אנו צריכים לבקר נעדיף להשתמש ברכב. אך השאלה שנשאלת היא למי פונים כשיש לנו בעיה שצצה במהלך הנסיעה.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI