דף הבית בידור ופנאי מוסיקה 1810ג'נטלי-מחזמר בתיאטרון חיפה
1810ג'נטלי-מחזמר בתיאטרון חיפה
ELYBIKORET 13/02/20 |  צפיות: 7103


אלי ליאון

[email protected]

www.elybikoret.022.co.il

03-6856786
0542493488
עיתונאי-מבקר אמנות
תיאטרון,מחול,מוסיקה,קולנוע,פנאי

חבר אגודת העתונאים של תל אביב
ותא המבקרים שליד האגודה
מנהלקהילות התרבות והפנאי-אתר מוטקה

מבקר התרבות של דעתון ושל הפורטל שלנו

מבקר תרבות גם בעסקים,ק. דה מרקר,תפוז,פרשן

WORDPRESS

1810ג'נטלי-תיאטרוןחיפה צילומים-אלי ליאון
השבוע ראיתי בבית החייל-כעת תיאטרוןתל אביב את המחזמר ג'נטלי של תיאטרון חיפה. למחזמר שראיתי אין כל קשר עםתיאטרון תל אביב שמעלה רק מחזות זמר .הוא מצא לנכון לא להזמין אותי  עד כה להצגותיוואני כעיתונאי המבקר בין השאר הצגותומחזות זמר, אינני כותב על הצגות ומחזמרים של תיאטרון שאינו מזמין אותי .בגלל זה עלמה שמוצג בתיאטרון זה לא כתבתי.לתשומת לב התיאטרון.
המחזמר שראיתי מטעם תיאטרון חיפהשמו ג'נטלי .הוא מחזמר ישראלי מעולה,אקטואלי שנותן לעדה האתיופית דרך אמנותיתתיאטרלית מעולה להעלות  בצורה עדינה בשירים ומחולות את מחאתם נגד המשטרה ועלהתנהגותה כלפיהם. תיאטרון חיפה גם נתן הזדמנותלשחקנים יוצאי אתיופיה ,חלקם ילידי הארץ ממוצא אתיופי ,להביע בצורה אותנטית אתמחאתם והרגשת הקיפוח מצד המשטרה או מוסדות המדינה השונים.מחזמר תפקידו העיקרי לשעשע,לשמח,לגרום להנאה לצופה בעוד שמחזמר זה יחד עם כלאלו והביצוע הנהדר,המוסיקה היפה והבימוי הקיצבי,גם מאיר, מראה ונותן בצורה יוצאתדופן ואמיצה ביותר במה מרכזית לאלה שקולם מושתק ,לדעתם,והתנהגות אליהם אינה כפישנוהגים עם שאר האוכלוסיה.נהנתי מאוד לראות את המחזמר משתיסיבות.ראשית מיופיו,מביצוע הטוב ,מהמרכיבים הנהדרים שלו,הקולות,המוסיקה,הריקודיםושנית מהנושא האקטואלי המבוסס על מקרים שקרו במציאות וההרגשה ,בצדק או שלא בצדק,שלחלק מאוכלוסית המדינה על קיפוח והפליה מכוונת בגלל צבע אור.
כתבה את המחזה שירי נדב נאור שזההמחזה הראשון שלה.היא בוגרת בית צבי -בית ספר למשחק וכן בית הספר למחזאים שלתיאטרון בית ליסין בו החלה לכתוב את המחזה.
המחזה לא מוצג רק כדי לבדר אתהצופים אלא יש בו שליחות מסויימת  המראה מציאות שלא מוכרת ולא ידועה מספיק לרובהאוכלוסיה.המחזה אינו מנסה ליפות את המציאות אלא מראה את עובדות כפישהיו.
הסופרת החליטה לכתוב את המחזה אחרישנים רבות שעבדה בתרפיה באמצעות הדרמה עם פליטים ,ומפגשים עם הורים שסבלו מקיפוח.תוצאות מהעבודה אם אנשים אלו לימדו אותה מה כוחה המרפא של האמנות.ביים אותו משה נאור בחן רב.המוסיקההנה של אמיר לקנר ומילות השיר מאת שאנן סטריט.הריקודים הם בכוריאוגרפיה של תוםאפלבאום והתפאורה לילי בו נחשון.התלבושות עיצב יובל כספין. אין היום הצגה או מחזמר ללא וידאוארט . העיצוב היה של גיא רומם מסטודיאו אינסייט.
במחזה הגיבורים  אמנם פליטיםמניגריה שנולד להם תינוק לבן אך כולם מבינים אל מי הכוונה.

המשטרה פוגשת את אם ותינוקה הלבןבטיול שיגרתי של האם ותינוקה והענינים מסתבכים כאשר המשטרה עוצרת אותםלבדיקה ומבחינה באורו הלבן של התינוק.מתברר שהתינוק עדיין לא נרשם במרשם האוכלוסין.האם עובדת אצל אישיות מפורסמת העוזר לה לצאת לחופשי ולקבל את תינוקה חזרה. הואכאות תודה מוזמן לארוחת ערב אצלם אך כאן הענינים משתבשים והתוצאהטראגית.
במחזמר אנו עדים לקשיחות,להתנהגותלא אנושית,לביורוקרטיה ,לזלזול בכבוד האדם וכל שאר התחלואים שכל אחד מאיתנו נתקלבהם לעתים קרובות. במחזמר מתוארת גם שנאתהזרים,הגזענות,האטימות וחוסר הרצון להקשיב ולעזור של המוסדות.
במחזמר מתגלה טבע האנשים המכועריםלפעמים ,כאשר קיימת דעה קדומה ונתקלים באדם "לא משלנו"וחסר ישע.יחד עם כל זה המחזמר מלא חייםשמחים,מבדר,מלא שירים יפים וריקודים ,קיצבי ביותר.
אסתר רדא בתפקיד הראשי של מריםג'נטלי -האם מרגשת עד דמעות בהרבה רגעים.היא משחקת בעדינות,באיפוק.היא עומדת עלזכותה לראות את תינוקה ולא להיפרד ממנו אפילו לרגע. - גילי יאלו כמלאקאי ג'נטלי בעלה נהדרבמשחקו ובקולו בביצוע השירים המקסימים.משתתפים עוד במחזמר להקת ליבריישןעל טהרת כהיי העור וכן ירון ברובינסקי כמיכאל פריד -המעסיק ושני שוטרים אדם הירשואשוט גספריאן הממלאים את תפקידם ככתוב בחוק היבש ולא בצורה קצתאנושית
זהו מחזמר מיוחד.אין רבים כמוהושנכתבו בארץ .הכל יוצא דופן-התוכן,המשתתפים,המסר המוגש בצורה שנונה,הכל מענין,הכלמרתק. כאשר אתה רואה את המחזמר יש לךהרגשה שהשחקנים ממלאים את תפקידם בחיים לוא כשחקנים אלא במציאות . המחזמר הוא בערך כשעה ורבע ועליואפשר לומר מחזמר קצר אך קולע ומכיל הרבה והכל.
לראות או לא לראות:מענין מאוד.כדילראות.מומלץ
נכתב על ידי אלי ליאון elybikoretהיום 30.1.2020 שעה 18.23

דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 ELYBIKORET

אלי ליאון-ELYBIKORET 


מאמרים נוספים מאת ELYBIKORET
 
1822דב נבון-תיאטרון תמונע
12/07/20 | תיאטרון
הצגת יחיד

1823 הכוזרי-תיאטרון תמונע
10/07/20 | תיאטרון
עפי ספר של יהודה הלוי

1821 הבן- תיאטרון הקאמרי
27/06/20 | תיאטרון
מחזה מרגש ביותר

1818אלף לילה ולילה-תיאטרון יפו
30/05/20 | תיאטרון
4 מתוך סיפורי אלף לילה ולילה

1816אורית וולף דוד דאור-מסע בשניים
24/03/20 | מוסיקה
שירים מאלבום ובכלל

1813שבילי הזמן
01/03/20 | מוסיקה
סולן פסנתרן צעיר מעולה

1811אורית וולף-לימור עובד
15/02/20 | מוסיקה
קונצרט נפלא

1810ג'נטלי-מחזמר בתיאטרון חיפה
13/02/20 | מוסיקה
מחזמר על הפליה .רוב השחקנים כההי עור

1809חלבה בטעם מלבי-אחוה
09/02/20 | עיצוב
טעם שלא קיים בעולם בחלבה יחודי לאחוה

1808רומאו ויוליה-בלט מוסיקה פרוקופייב
08/02/20 | מוסיקה
ביצוע בולשוי בלט
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI