דף הבית בידור ופנאי תיאטרון ביקורת– המלט - הצגה מופלאה מענגת נועזת וייחודית– תיאטרון בית ליסין
ביקורת– המלט - הצגה מופלאה מענגת נועזת וייחודית– תיאטרון בית ליסין
חיים נוי 01/02/23 |  צפיות: 789

ביקורת– המלט - הצגה מופלאהמענגת נועזת וייחודית– תיאטרוןבית ליסין

מאת חיים נוי

ראשית, לעיקרי הדברים: המלט העולה בתיאטרון בית ליסין היא הצגת חובה לכל שוחר תיאטרון וחוייה תיאטרלית שבסיומה עומדים הצופים על הרגליים ומוחאים כפיים בתשואות אדירות במשך דקות ארוכות. אין ספק שאילו ישב ויליאם שייקספיר בקרב הקהל היה מורט עד זוב את זקנו וסביר שגם היה אחר כך מתהפך בקברו. אולם, אני משוכנע שבהחלט היה לוגם ספל אדירים של בירה ומפטיר – כל הכבוד, בחורים, אני נהניתי.

הצגות של שייקספיר נחשבות לפסגת היצירה התיאטרלית וחובבי תיאטרון נוהרים שנים לתיאטרון השייקספירי בלונדון לחוות הצגה מקצועית ומעולה. ישנם רבים שלא מסוגלים אפילו לצפות בהצגה שייקספירית וזה עניין של טעם, חינוך ועניין אישי.

יותר מ-400 שנים לאחר שנכתב המלט עולה ההצגה בתצורה יוצאת דופן, מטורללת, אחרת ועם זאת מעדן שחרף 3 שעות כולל הפסקה, העת חולפת ביעף ואין מצפים לסיומה.

המלט עוסק בנסיך דנמרק שמגלה כי אביו נרצח בידי קלאודיוס שנושא את אימו לאישה. רוחו של אביו מצווה עליו לנקום את מותו והתוצאה הסופית היא שבסיום ההצגה כמעט כל הגיבורים מוצאים את מותם. המלט נחשב לאחת היצירות החשובות ביותר של שייקספיר וגם הארוכה שבהם. כבר בראשית ההצגה מופיע השחקן רמי הויברגר עם נייד בידו ומשוחח עם אשתו ששואלת מתי יגיע הביתה והוא משיב לה שהערב הם משחקים את המלט וזו הצגה של 7 שעות ושתיתן לילד כריך עם טחינה.

ההצגה העולה בבית ליסין היא בעצם טקסט המחזה של שייקספיר מפי שחקנים שמשחקים את המלט, מעין תיאטרון בתוך תיאטרון. ההצגה מוצגת כאילו בתוך חדר חזרות של תיאטרון והזמן הוא עכשווי. השחקנים עולים על הבמה מתוך האולם כאילו הם באים לחזרה. הם פוצחים בשירה ובאימונים . הדמויות לובשות בגדים רגילים וברקע גם נשמעים שירים כמו של אייל גולן. המשחק נכנס לתוך חיי השחקנים בערבוביה אחת גדולה ולא תמיד יודעים מה מתרחש היכן. הזמן על הבמה הוא נצחי . הבמאי יאיר שרמן רקח מצבים אבסורדיים ,הצגה שופעת הומור שחור והומור אנגלי, סצנות הזויות ועם זאת, הכל בתצורה ענוגה ורבת הוד.

המלט עטור חלק מההצגה עם כתר מקרטון על ראשו ומסתובב גם עם תחתונים (וגם בלי בגדים בסצנה אחת).

ההצגה בוימה על ידי יאיר שרמן שנתן דרור לכל הכיוונים האפשריים והתוצאה ,כאמור, היא יצירת מופת בפני עצמה. יש כאלה הסבורים, מחווי דעות למיניהם ומשוררים,כי הוא פגע בקדושת שייקספיר ובעלילה הטרגית הנודעת. ההיפך הנכון. העיבוד היצירתי הפורה רק מעצים את גדולת המחזאי ומהווה חוייה תיאטרלית ענוגה.

אלי גורנשטיין מגלם נהדר את הרוח של אביו של המלט, שחקן וליצן. גורנשטיין הוא שחקן מופלא, זמר עם קול מדהים של בס בריטון, בית ספר מהלך לכל שחקן. משחקו הוא מפסגת תפקידיו.

שירי גולן מגלמת בהצלחה את גרטרוד אימו של המלט ומשחקה מקצועי ונעים, מוקפד ומשרה הוד.

רמי הויברגר מגלם את קלאודיוס ומשחקו הוא הישג תיאטרלי נוסף ברזומה האדיר והנפלא של אחד מטובי שחקני הבמה הישראלית. רמי הוא שחקן בדם והופעתו בהמלט היא פשוט מעולה.

יורם טולדנו מבכירי שחקני הבמה בישראל , מגיש משחק נהדר בגילום של פולוניוס והתוצאה הסופית היא הופעה כובשת ומוצלחת של שחקן אדיר.

תום חגי כלארטס ושחקן ג מגיש משחק כובש ומקצועי. עמית פרנקו כהורציו מוצלח מאוד בתפקידו. תום זידנר ויניב שביט כרוזנקרנץוגילדנסטרן מגישים משחק מצוין , אמין ומשובח. יש לציין גם את עמית ברוורמן, דור אלמקייס וגיא אלון על גילום תפקידם באורח מקצועי ויפה.

כרמל בין מגלמת יפה מאוד את אופליה וסצנת השיגעון שלה היא נוקבת ומוצלחת במיוחד.

אופיר וייל מגלם מצוין מספר תפקידים ובכולם הוא מרשים במשחק קומי ומרגש כאחד. אופיר הוא אחד מטובי השחקנים בארץ הניחנים בכישורים קומיים אבל המאופיינים בגילום דמויות אנושיות מרטיטות לב. כל הופעה שלו היא שירה תיאטרלית.

לבסוף, התהילה מגיעה לשחקן שנשלף ממש מבית הספר לאמנויות המשחק לפסגת התיאטרון , בגילום המלט: אסףיונש.אסף הוא כישרון מהלך, המצליח לספוג אליו את דמותו של הנסיך האומלל ומשחקו הוא שובה לב. אסף מוצלח מאוד ואין ספק כי הוא תגלית השנה בתיאטרון.

דורי פרנס שיפר את התרגום הותיק והמוצלח שלו והשפה העשירה והיפה היא ענוגה ונעימה.

רוני תורן עיצב תפאורה נהדרת. פולינה אדמוב עיצבה את התלבושות המדהימות והנפלאות. שלומי ברטונוב אחראי למוזיקה המצוינת. נדב ברנע עיצב תאורה ראויה.

ייתכן שהיה מקום לקצר מעט או לשנות סצנות, אולם התוצאה הסופית מאפילה על הכל והיא בהחלט יצירה מעולה בנוף עולם התיאטרון שלנו.

תמונת הסיום המופלאה משולבת דם על הווילונות שעל הקיר , דמויות שקמו לתחיה ומעל כולם קול זמרתו היפה של אלי גורנשטיין. הקהל נעמד ומריע ליוצרים ולשחקנים על הממתק התיאטרלי הייחודי.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתי"ם, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צילום – ישעיה פיינברג


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 חיים נוי

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי של סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, לשעבר עורך ראשי של סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים 


מאמרים נוספים מאת חיים נוי
 
קבוצת ניקיסו אנרגיה נקייה וגזים תעשייתיים מודיעה על חילופי מנכ"לים ב- 1 ביולי 2024
Nikkiso Co., Ltd. (TSE: 6376) הודיעה היום לאחר הצבעה במועצת המנהלים, כי החל מה-1 ביולי 2024, אדריאן רידג' (Adrian Ridge) יחליף את פיטר וגנר (Peter Wagner) כמנכ"ל Nikkiso Clean Energy & Industrial Gases Group (חלק מהחטיבה התעשייתית של Nikkiso). וגנר יישאר בתפקיד מועצת המנהלים כיו"ר פעיל של Nikkiso CE&IG Group.

LTIMindtree מחזקת את נוכחותה בערב הסעודית מקימה מטה אזורי בריאד
LTIMindtree (NSE: LTIM, BSE: 540005), חברה גלובלית לייעוץ טכנולוגיה ולפתרונות דיגיטליים, הכריזה על חנוכת המרכז האזורי שלה בריאד, בירת ערב הסעודית, כחלק מהתרחבותה באזור KSA והמזרח התיכון.

ממודעות לפעולה ביום הכבד השומני העולמי
מכון הכבד העולמי מאחד את התחום בזמנים של שינויי שם וטיפולים חדשים

Myriad Genetics משתפת פעולה עם GSK כדי לשפר את הגישה לבדיקות HRD ב-9 מדינות
תוכנית בדיקות ממומנות חדשה ממנפת את בדיקות MyChoice של Myriad לחולות עם סרטן שחלות נסיובי בדרגה גבוהה

CSG קיבלה הכרה כמתאמת מסע לקוחות מובילה מטעם חברת אנליסטים ראשית
פלטפורמת מעורבות הלקוחות CSG Xponent קיבלה את הדירוג הגבוה ביותר שניתן לקבל ב-16 קריטריונים

Rosond דרום אפריקה ו- Bin Harkil ערב הסעודית מכריזות על הקמת Rosond Arabia
Rosond, חברה דרום אפריקאית מובילה המספקת פתרונות חיפוש וקידוח, ו- Bin Harkil Saudi Arabia, שם ידוע בתעשיית הכרייה והבנייה, מכריזות בגאווה על הקמת Rosond Arabia. חברת מיזם משותף חדשה זו שואפת לחולל מהפכה בתעשיית החיפוש בערב הסעודית על ידי קביעת הסטנדרטים הגבוהים ביותר בבטיחות, יעילות וחדשנות.

Quantexa מציגה לראשונה את Q Assist, חבילת טכנולוגיית בינה מלאכותית יוצרת חדשה שמודעת להקשרים
Quantexa, המובילה העולמית בפתרונות מודיעין לקבלת החלטות (DI), הציגה לראשונה על הבמה המרכזית ב-London Tech Week 2024 את Q Assist - חבילת טכנולוגיות בינה מלאכותית יוצרת עם מודעות להקשרים שמטרתה לעזור לארגונים לקבל יותר החלטות מהימנות בצוותים של עובדים בחזית ועובדי נתונים.

Zain Sudan מקימה עסק אלחוטי מחדש בזמן שיא עם CSG
Zain Sudan, חלק מקבוצת Zain, ספקית אלחוטית מובילה במזרח התיכון ובצפון אפריקה, המובילה את תחום מעורבות הלקוח באמצעות נתוני שירות משלימים ולא מובנים (USSD). לאחר השבתה שאירעה לאחרונה במרכז נתונים, Zain Sudan נותנת את אמונה ב-CSG® (נאסד"ק: CSGS) שתניע את ההתאוששות מאסון של עסקי האלחוט שלה ותשמור על תושבי סודן מחוברים, תוך שימור מיצובה המוביל בשוק.

נשיא ברזיל לולה ינאם בפסגת FII PRIORITY בריו דה ז'ניירו בארמון קופקבנה ביום רביעי
נשיא ברזיל לואיז אינסיו לולה דה סילבה ינאם בפסגת FII PRIORITY באמריקה הלטינית בריו דה ז'ניירו ב-12 ביוני, ויציין ציון דרך משמעותי בפסגה

e& מובילה כחברת ההעסקה המובילה בשוק הטלקום לפי Employer Brand Index 2024
e&, קבוצת הטכנולוגיה העולמית, השיגה את המיקום הגבוה ביותר בדו"ח מותגי המעסיקים -Employer Brand Report 2024 הראשון אי פעם של Brand Finance שהישות שלה באיחוד האמירויות דורגה כחברת ההעסקה המובילה בשוק הטלקום.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI