דף הבית בידור ופנאי תיאטרון ביקורת : חפץ – הצגה קסומה של חנוך לוין – תיאטרון הבימה
ביקורת : חפץ – הצגה קסומה של חנוך לוין – תיאטרון הבימה
חיים נוי 16/04/23 |  צפיות: 761

ביקורת : חפץ – הצגה קסומה של חנוך לוין – תיאטרון הבימה

מאת חיים נוי

חפץ – יצירת המופת של חנוך לוין, העולה בתיאטרון הבימה, היא הצגה קסומה ויפה, חוויה תיאטרלית לחובבי חנוך לוין ותיאטרון.

הבמאית מירי לזר שגם אחראית לעצוב התנועה המופלאה והעריכה המוזיקלית, להטטה עם להקת השחקנים המוכשרת והתוצאה היא מעדן לויני נוטף עונג תיאטרלי.

כבר כאן המקום לציין כי התנועה, התלבושות והפאות, אפילו קווצות השיער על ראשו של צביקה הדר, הם נהדרים. מגוחכים אמנם, אבל מיוחדים ויפים.

המחזה הוצע בזמנו לתיאטראות הרפרטואריים הבימה והקאמרי, אך הם לא התלהבו על רקע מלכת האמבטיה השערורייתית שרקח לוין. רק עודד קוטלר חטף את המחזה והעלה אותה בתיאטרון חיפה שניהל אמנותית וגם ביים את ההצגה בשנת 1972.

המחזה שזור בדמויות מופרכות עם שמות מוזרים כיד כשרונו של לוין והבליל הזה נוסק עד לתמונה הסופית שבה חפץ, המיואש מכל מה שמתחולל סביבו קץ בחייו ורוצה כביכול לקפוץ מהגג, מקווה שכל מיודעיו לא יאפשרו לו לבצע את זממו. אולם, הם דווקא מעודדים אותו לכך.

העלילה עוסקת בהשפלות ומתחילה זמן קצר לפני חתונתם של פוגרה – בתם של טיגלך וכלמנסע עם בחיר ליבה ורשביאק. ההורים מבקרים את בתם, טיפוס מתנשא ועולץ ורומס כל הנקרא בדרכה . בבית ההורים מתגורר כבר שנים בחור בשם חפץ שאיש אינו יודע מה הוא עושה שם והוא נתון להתעללות רוחנית ואפילו ברוטלית מצד המשפחה שטוענת כי הוא מציץ לבעלת הבית.

עוד אנו פוגשים את שוקרא העיוור, אדש בדש ההיפוכונדרוחנה צ'רליץ' המלצרית שמסכימה להינשא לבדש ולבסוף חוזרת בה.

אסנת פישמן מגלמת נפלא את כלמנסע אמה של פוגרה ומשחקה הוא מוצלח ויפה, מקצועי וקולח.

צביקה הדר חוזר לבמת התיאטרון והוא מעולה כטיגלך שזהו בעצם ממתק שפירושו בצק מטוגן בדבש. הדר מגלם את התפקיד באורח מצוין ואין ספק שזהו אחד מתפקידיו הטובים ביותר.

אבישי מרידור מגלם מצוין את ורשביאק, הארוס של פוגרה והוא מצליח להפיק דמות קופצנית וכנועה ועם זאת משחקו הוא בהיר וברור, מעוצב נפלא ונעים.

בן יוסיפוביץ מגלם את חפץ, דמות רופסת אך העומדת על שלה ומשחקו הוא מושלם וראוי למחיאות כפיים. בן הוא שחקן נהדר שממלא את התפקיד נפח ומשחק דרמטי ומרגש מאוד.

דניאל סבגהנהדר הוא אדש בדש, חברו של חפץ, טיפוס היפוכונדרי המעדיף את מיטתו ומשחקו הוא תענוג לעין. סבג הוא שחקן מקצועי ומוצלח והתפקיד ממש תפור עליו.

אורי הוכמן הוא שוקרא העיוור ומשחקו הוא איכותי, כיאה לאחד מהטובים בשחקני הבמה שלנו. הוכמן מצליח לזרוע אור בעולם החשוך שבו הוא חי ואין ספק כי הדמות שהוא מגלם היא נפלאה.

אושרת אינגדשט מוצלחת כחנה צ'רליץ' המלצרית העייפה התוהה עם מי תבלה את חייה. אושרת מעניקה לנו משחק יפה ומרגש.

מי שגונבת את ההצגה היא הגר טישמן, המגלמת את פוגרה ומשחקה הוא משובח וקולח, עם טקסטים חדים ודמות שמעוצבת על ידה בכישרון נפלא . יש לה קסם אישי ובימתי, יכולת משחק מעולה וכל הופעה שלה הופכת לפנינה תיאטרלית.

אדם קלר עצב את התפאורה המינימלית והיפה. מאיר אלון אחראי לעצוב התאורה הראויה. עיצוב התלבושות של מאור צבר הוא נהדר.

הקלסיקה של גדול המחזאים הישראלים בתקופתנו היא הצגה מקסימה וענוגה וחוויה לאוהבי חנוך לוין ובעצם לכל אוהבי התיאטרון.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתי"ם, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צילום – רדי רובינשטיין


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 חיים נוי

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי של סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, לשעבר עורך ראשי של סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים 


מאמרים נוספים מאת חיים נוי
 
רוזן, יועץ למשקיעים בעל שם, מעודד את משקיעי Intel Corporation לקבל ייעוץ
רוזן, יועץ למשקיעים בעל שם, מעודד את משקיעי Intel Corporation לקבל ייעוץ לפני תאריך יעד חשוב בתביעה ייצוגית בניירות ערך – INTC

רוזן, היועץ הגלובלי המדורג במקום הראשון, מעודד את משקיעי Inari Medical, Inc. לקבל ייעוץ
רוזן, היועץ הגלובלי המדורג במקום הראשון, מעודד את משקיעי Inari Medical, Inc. לקבל ייעוץ לפני תאריך יעד חשוב בתביעה ייצוגית בניירות ערך – NARI

Nyxoah מודיעה על הצעה להנפקה של מניות רגילות
Nyxoah SA (נאסד"ק/יורונקסט בריסל: NYXH) חברת טכנולוגיות רפואיות שמתמקדת בפיתוח ומסחור של פתרונות ושירותים חדשניים לדום נשימה בשינה (OSA), הודיעה היום על תחילתה של הצעה להנפקה ציבורית חתומה בארה"ב, שעשויה לכלול מניות שנמכרו בהנפקה פרטית למשקיעים כשירים או מוסדיים מסוימים מחוץ לארצות הברית, כולל בתוך האיחוד האירופי. כל המניות הרגילות מוצעות על ידי Nyxoah ואין בעלי מניות מוכרים בהצעה המוצעת.

ביקורת: החופש של ג'קי – דרמה קומית מוצלחת על מהות החופש – תיאטרון בית ליסין
26/05/24 | תיאטרון
החופש של ג'קי, העולה בתיאטרון בית ליסין, היא דרמה קומית מוצלחת, העוסקת במהות החופש ועל חיים הפטורים מכל עול כספי ומצוקת קיום בבית הכלא. הבמאי עידו רוזנברג להטט עם להקת שחקנים מוכשרת והתוצאה היא הצגה קומית מרגשת ומבדחת על משפחה, בדידות וקשיים כלכליים מול המציאות בבית הכלא.

רוזן, יועץ למשקיעים מהימן, מעודד את משקיעי Li Auto Inc. לקבל ייעוץ
רוזן, יועץ למשקיעים מהימן, מעודד את משקיעי Li Auto Inc. לקבל ייעוץ לפני מועד חשוב בתביעה ייצוגית בניירות ערך עם תקופת ייצוגית מורחבת – LI

התראת מועד סופי למשקיעי BLUE: רוזן, יועץ למשקיעים מוביל, מעודד את משקיעי BLUEBIRD BIO Inc לקבל ייעוץ
התראת מועד סופי למשקיעי BLUE: רוזן, יועץ למשקיעים מוביל, מעודד את משקיעי BLUEBIRD BIO Inc לקבל ייעוץ לפני המועד החשוב של 28 במאי בתביעה ייצוגית בניירות ערך – BLUE

התראת מועד לתביעה נגד LUNA: רוזן, משרד עורכי דין מהשורה הראשונה, מעודד את המשקיעים של Luna Innovations Incorporated לקבל ייעוץ
התראת מועד לתביעה נגד LUNA: רוזן, משרד עורכי דין מהשורה הראשונה, מעודד את המשקיעים של Luna Innovations Incorporated לקבל ייעוץ לפני תאריך יעד חשוב בתביעה ייצוגית בניירות ערך שהוגשה לראשונה על ידי החברה – LUNA

Nyxoah מודיעה על תמחור ההנפקה
Nyxoah SA (נאסד"ק/יורונקסט בריסל: NYXH) חברת טכנולוגיות רפואיות שמתמקדת בפיתוח ומסחור של פתרונות ושירותים חדשניים לדום נשימה בשינה (OSA), הודיעה היום על תמחור הנפקה לציבור בחיתום בארה"ב, הכוללת מניות שנמכרו בהנפקה פרטית למשקיעים כשירים או מוסדיים מסוימים מחוץ לארה"ב, כולל בתוך האיחוד האירופי, של 5,374,755 מהמניות הרגילות שלה במחיר הנפקה של 9.25 דולר (8.54 אירו) למניה, לפני הנחות חיתום ועמלות.

דאק קריק טכנולוגיות חוגגת עם אלופות החדשנות expert.ai ו-Cognizant ב- Hatch-a-Thonשל Formation '24
מבין 40 נרשמות, המועמדות הסופיות בתחום שותפות הפתרונות expert.ai, Glia ו-Milliman, והמועמדות הסופיות מבין חברות האינטגרציה Cognizant, Coforge ו-Capgemini הציגו את הפתרונות החדשניים שלהן שמטרתם לפשט את תעשיית הביטוח

Mary Kay מעניקה מענקים לחמישה מדענים צעירים שאפתנים ביריד המדע וההנדסה הבינלאומי Regeneron
מרי קיי Mary Kay Inc., מעודדת תאגידית התומכת בחינוך STEM ונוער שרודפים אחרי חלומותיהם, העניקה לאחרונה שלושה מענקים לחמישה מדענים בולטים בבתי ספר תיכוניים, שנבחרו מתוך כמעט 2,000 משתתפים המייצגים כמעט 70 מדינות, עם מענקים ביריד המדע וההנדסה הבינלאומי של רגנרון (ISEF) בלוס אנג'לס.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI