קלפים טיפוליים כאמצעי לפיתוח שיחה
נכתב על ידי: eyeweb - בניית אתרים לעסקים
תאריך: 22/04/11

בשנים האחרונות המגמה של טיפולים בשילוב אמצעים אומנותיים למיניהם פורחתוישנה הבנה כי אנשים רבים אינם מעוניינים או אינם מצליחים 'להיפתח' לשיחותעומק ולדבר על דברים רגשיים ואישיים מאוד בשיטה הקלאסית, של שיחה ודיבורבלבד.

בכל יום צצים ענפים שונים של שיטות טיפול למיניהן והן עושות שימוש באמצעים מגוונים ורבים.

במפגשים פרטניים או קבוצתיים נעשה שימוש בכל מיני כלים למען עידודהפתיחות ורמת החשיפה של המשתתפים. המפגשים עשויים להיות מפגשים טיפוליים,מפגשי אימון, מפגשים חברתיים, מפגשים במסגרת העבודה ולמעשה כל סוג מפגששהוא אשר יש בו אינטראקציה בינאישית ורצון לפתח שיחה ולהגיע לתכניםמשמעותיים.

קלפים טיפוליים (הנקראים לעתים גם 'קלפים השלכתיים') הם אחת הדרכים הפופולאריות כיוםלהשיג מטרה זו. הרעיון העומד מאחורי קלפים טיפוליים הוא הרעיון אשר למעשהעומד בבסיסן של גישות מודרניות רבות בתחומי הפסיכולוגיה והטיפול באמצעיםאמנותיים – קלפים טיפוליים הם אמצעי השלכתי אשר מאפשר לעקוף את הרציונאלאשר לפעמים אינו מאפשר למטופל להגיע לתכנים המבוקשים והחשובים. (הדוגמאבמאמר זה הינה של מטפל ומטופל, אך כאמור ניתן להשתמש בקלפים טיפולייםבטיפולים קבוצתיים וכן במפגשים אחרים אשר אינם טיפוליים).

הקלפים הטיפוליים מאפשרים מרחב גדול יותר של שיחה. כאשר המטופל מריםקלף כלשהו ומספר עליו דבר מה או מתאר אותו בדרך כלשהי, הוא למעשה משליך עלהקלף את התכנים האישיים שלו, תכנים אשר לעתים אין לו נגישות כה קלה אליהםאם יישאל עליהם או יהיה מעוניין לדבר עליהם באופן ישיר.

לדוגמא: מטופל מרים מתוך חבילת קלפים טיפוליים קלף אחד של תמונה ומתחיל לספר למטפל סיפור על מה שהוא רואה בקלף. לאחר מכן הוא מצרף קלףנוסף לסיפור ולאחר מכן קלף נוסף. בסופו של דבר הוא מעניק שם לסיפור אותוסיפר באמצעות הקלפים.

כאשר הקלפים הטיפוליים מספיק פתוחים ומופשטים, הם מאפשרים למטופללצלול אל תוך עולמו (לרוב מבלי שיבחין בכך) ולספר למעשה סיפור הנוגע אלחייו ואל התכנים אשר מעסיקים אותו. גם מטפלים ואנשים העוסקים באופן יומיומיבקלפים טיפוליים וכביכול 'מתורגלים' בעניין – מוצאים עצמם מגיעים אל נבכינפשם באמצעות הקלפים, מבלי ששמו לב.

גם כאשר המטופל מוצא עצמו מתנגד לחלוטין לקשר שלו עם הסיפור שסיפראו עם התכנים שהעלה בנוגע לקלפים – בסופו של דבר כמעט בכל המקרים יימצא קשרכלשהו אל חייו האישיים – לפעמים במצבים כאלו בהם ישנן התנגדויות, יימצאודווקא החיבורים העמוקים יותר אל המטופל, אשר לאחר מכן ניתן להמשיך בשיחהעליהם ולעבוד עליהם.

ישנן אינספור דרכים בהן ניתן לעבוד עם קלפים טיפוליים, כיד הדמיון הטובה, והם תמיד משמשים כמפתח לדלת נפשו של המטופל אשר עמו נמצאים במפגש.


 
אודות המחבר

מה אנחנו עושים בשביל העסק שלך ב-eyeweb? 
אנו עוסקים ב-בניית אתרים לעסקים, קידום אתרים, פרסום באינטרנט ושיווק באינטרנט.
בונים אתרים פשוטים שגוגל אוהב!
נותנים לך שרותי אינטרנט המתאימים בדיוק לעסק שלך.
משלבים לך בניית אתר, קידום אתר שיווק האתר ופרסום על ידי רשת האתרים שלנו.
כשאתה בונה אתר אצלנו, תוכל להתחיל בקטן ולגדול עם הזמן ועם העסק שלך. 
אצלנו תוכל לקבל את כל שרותי הבניה, השיווק והקידום של העסק שלך תחת קורת גג אחת. אתר אינטרנט: www.eyeweb.co.il

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article16034.aspx