דף הבית מדעי החברה פסיכולוגיה קלפים טיפוליים כאמצעי לפיתוח שיחה
קלפים טיפוליים כאמצעי לפיתוח שיחה
eyeweb - בניית אתרים לעסקים 22/04/11 |  צפיות: 14536

בשנים האחרונות המגמה של טיפולים בשילוב אמצעים אומנותיים למיניהם פורחתוישנה הבנה כי אנשים רבים אינם מעוניינים או אינם מצליחים 'להיפתח' לשיחותעומק ולדבר על דברים רגשיים ואישיים מאוד בשיטה הקלאסית, של שיחה ודיבורבלבד.

בכל יום צצים ענפים שונים של שיטות טיפול למיניהן והן עושות שימוש באמצעים מגוונים ורבים.

במפגשים פרטניים או קבוצתיים נעשה שימוש בכל מיני כלים למען עידודהפתיחות ורמת החשיפה של המשתתפים. המפגשים עשויים להיות מפגשים טיפוליים,מפגשי אימון, מפגשים חברתיים, מפגשים במסגרת העבודה ולמעשה כל סוג מפגששהוא אשר יש בו אינטראקציה בינאישית ורצון לפתח שיחה ולהגיע לתכניםמשמעותיים.

קלפים טיפוליים (הנקראים לעתים גם 'קלפים השלכתיים') הם אחת הדרכים הפופולאריות כיוםלהשיג מטרה זו. הרעיון העומד מאחורי קלפים טיפוליים הוא הרעיון אשר למעשהעומד בבסיסן של גישות מודרניות רבות בתחומי הפסיכולוגיה והטיפול באמצעיםאמנותיים – קלפים טיפוליים הם אמצעי השלכתי אשר מאפשר לעקוף את הרציונאלאשר לפעמים אינו מאפשר למטופל להגיע לתכנים המבוקשים והחשובים. (הדוגמאבמאמר זה הינה של מטפל ומטופל, אך כאמור ניתן להשתמש בקלפים טיפולייםבטיפולים קבוצתיים וכן במפגשים אחרים אשר אינם טיפוליים).

הקלפים הטיפוליים מאפשרים מרחב גדול יותר של שיחה. כאשר המטופל מריםקלף כלשהו ומספר עליו דבר מה או מתאר אותו בדרך כלשהי, הוא למעשה משליך עלהקלף את התכנים האישיים שלו, תכנים אשר לעתים אין לו נגישות כה קלה אליהםאם יישאל עליהם או יהיה מעוניין לדבר עליהם באופן ישיר.

לדוגמא: מטופל מרים מתוך חבילת קלפים טיפוליים קלף אחד של תמונה ומתחיל לספר למטפל סיפור על מה שהוא רואה בקלף. לאחר מכן הוא מצרף קלףנוסף לסיפור ולאחר מכן קלף נוסף. בסופו של דבר הוא מעניק שם לסיפור אותוסיפר באמצעות הקלפים.

כאשר הקלפים הטיפוליים מספיק פתוחים ומופשטים, הם מאפשרים למטופללצלול אל תוך עולמו (לרוב מבלי שיבחין בכך) ולספר למעשה סיפור הנוגע אלחייו ואל התכנים אשר מעסיקים אותו. גם מטפלים ואנשים העוסקים באופן יומיומיבקלפים טיפוליים וכביכול 'מתורגלים' בעניין – מוצאים עצמם מגיעים אל נבכינפשם באמצעות הקלפים, מבלי ששמו לב.

גם כאשר המטופל מוצא עצמו מתנגד לחלוטין לקשר שלו עם הסיפור שסיפראו עם התכנים שהעלה בנוגע לקלפים – בסופו של דבר כמעט בכל המקרים יימצא קשרכלשהו אל חייו האישיים – לפעמים במצבים כאלו בהם ישנן התנגדויות, יימצאודווקא החיבורים העמוקים יותר אל המטופל, אשר לאחר מכן ניתן להמשיך בשיחהעליהם ולעבוד עליהם.

ישנן אינספור דרכים בהן ניתן לעבוד עם קלפים טיפוליים, כיד הדמיון הטובה, והם תמיד משמשים כמפתח לדלת נפשו של המטופל אשר עמו נמצאים במפגש.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 eyeweb - בניית אתרים לעסקים

מה אנחנו עושים בשביל העסק שלך ב-eyeweb? 
אנו עוסקים ב-בניית אתרים לעסקים, קידום אתרים, פרסום באינטרנט ושיווק באינטרנט.
בונים אתרים פשוטים שגוגל אוהב!
נותנים לך שרותי אינטרנט המתאימים בדיוק לעסק שלך.
משלבים לך בניית אתר, קידום אתר שיווק האתר ופרסום על ידי רשת האתרים שלנו.
כשאתה בונה אתר אצלנו, תוכל להתחיל בקטן ולגדול עם הזמן ועם העסק שלך. 
אצלנו תוכל לקבל את כל שרותי הבניה, השיווק והקידום של העסק שלך תחת קורת גג אחת. אתר אינטרנט: www.eyeweb.co.il 


מאמרים נוספים מאת eyeweb - בניית אתרים לעסקים
 
פרסום באינטרנט לעסקים קטנים
אם בעבר הרחוק , עסקים קטנים רבים לא יכלו אפילו לחשוב להתמודד מול חברות ותאגידי ענק בשוק הפרסום, הרי שהיום, באמצעות האינטרנט, הם בהחלט יכולים לעשות זאת ובהצלחה מרובה.

לא רק בים – זיפות גגות
לפעמים השיטות הישנות והמסורתיות הן השיטות הטובות ביותר שלנו לעשות דברים. זיפות גגות היא אחת הדוגמאות. בדיקות שגרתיות של הגג וזיפות מדי מספר שנים יבטיחו לכם גג אטום ככל שניתן.

הכן גגך לקיץ – הלבנת גגות
בדיוק כמו שאנחנו מכינים את מכוניותינו לחורף ואת גופנו לקיץ – כך גם את גגותינו לקיץ כדאי שנכין, לקראת הקיץ והשרב הגדול שאנחנו בתור ישראלים ותיקים יודעים, שלא יחוס עלינו ושלא יחסוך מאתנו כמויות אדירות של שמש וקרינה.

הסרת שיער בשיטות שונות – מה עדיף?
כל אחד ואחת מעדיפים את השיטה שלהם להסרת שיער - בקיץ, בחורף ובעונות שביניהן. חשוב להחליט על שיטה שתהיה לכם גם נוחה, גם יעילה וגם, אם אפשר, כמה שפחות כואבת. איזו דרך אתם מעדיפים? מהם היתרונות והחסרונות של כל דרך?

תקנון מצוי מול תקנון מוסכם לבית משותף
התקנון המצוי הוא תקנון אשר מחייב כל בעל דירה בבית משותף, בין אם הוא מודע לקיומו של התקנון ובין אם לאו. תפקידו של התקנון המצוי – להגן על כל הצדדים הנוגעים בסוגיות מסוימות, בנוגע לרכוש הפרטי ולרכוש המשותף.

חיילים משוחררים – מה עכשיו?
התקופה של להיות חיילים משוחררים היא תקופה מעולה וכיפית, ויש תחושת שחרור גדולה מאוד, במיוחד אחרי כל כך הרבה שנים של לימודים ותיכון וצבא – פתאום אתם באמת חופשיים. אבל יחד עם החופש הזה גם מגיע המון בלבול. יופי, אתם חופשיים ומאושרים, אבל.... מה עושים עכשיו?

5 סגולות של שמן זית כתית מעולה
שמן זית באיכות טובה טומן בחובו גם הרבה מאוד סגולות בריאותיות שוודאי תשמחו לדעת שאתם מקבלים אותן באריזה אחת יחד עם הצבע, הריח והטעם הנפלא הזה של שמן זית כתית מעולה, הנה חמש מהן לפניכם

חיילים משוחררים – רוצים ללמוד להיות בעלי מקצוע?
חיילים משוחררים רבים פונים ללימודי תעודה שמכשירים אותם להיות בעלי מקצוע בכל מיני תחומים, מתוך הבנה שהרבה פעמים לא צריך ללמוד המון שנים באוניברסיטה כדי להצליח בחיים. לפעמים לימודי תעודה במקצוע שיש לו ביקוש רב בשוק יכולה לקדם חיילים משוחררים בפרק זמן קצר יותר, למקומות רחוקים יותר. זו יכולה להיות נקודת התחלה מצוינת

השוואה בין שטות להסרת שיער
אם יכולנו להסתובב בקיץ הישראלי כמו אדם וחווה, היינו עושים את זה בכיף. אבל זהו, שאנחנו לא יכולים... ולכן אנחנו מנסים ללבוש את המינימום שאפשר. ובשביל ללבוש את המינימום שאפשר, מה לעשות, אנחנו צריכים לדאוג שנהיה חלקים ונוכל ללכת בהרגשה טובה ונעימה. מה גם שאת 'הפרוות'... אנחנו מעדיפים להשאיר לחורף.

7 מחשבות על בחירת בעלי מקצוע
כאשר בוחרים בעל מקצוע יש הרבה שיקולים. זה נשמע אולי מוגזם, כאילו – מה כבר יכול להיות? אבל האמת היא שיש לא מעט פרמטרים ודברים שכדאי לקחת בחשבון לפני שבחורים בעל מקצוע. אז מה הם? הנה לפניכם 7 מחשבות שריכזנו עבורכם בנוגע לבחירת בעלי מקצוע, ממה ששמענו ומהניסיון האישי שלנו
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI