תקנון מצוי מול תקנון מוסכם לבית משותף
נכתב על ידי: eyeweb - בניית אתרים לעסקים
תאריך: 22/07/11

תקנון – מה זה תקנון בכלל?

בתור דיירים של בית משותף אתם בטח יודעים שלפעמים ישנן מחלוקות שלאפשוט כל כך ליישב בשיחה נעימה בין הדיירים – בעיקר כאשר מדובר במצבים בהםדייר אחד מרגיש שהרכוש הפרטי שלו נפגע כתוצאה מפעולה שנעשתה לטובת הבניין,או כאשר פעולה של דייר אחד פוגעת בדיירי הבניין האחרים ועוד – ישנן לא מעטמחלוקות כשמדובר בבית משותף. אחרי הכל זהו מקבץ של אנשים אשר לא ממש 'בחרו'לחיות יחד, אך הם חיים יחד מכורח היותם שכנים.

ועד הבית אמור על פי דעתם של חלק ניכר מהאנשים להיות זה המפשר ומגשרבמקרים כאלו, אך האמת היא שזה לא לגמרי מדויק – החוק חשב על זה קודם,ונכנס לפעולה בעניין, ולכן נוסח 'התקנון המצוי'. התקנון המצוי הוא תקנוןאשר מחייב כל בעל דירה בבית משותף, בין אם הוא מודע לקיומו של התקנון וביןאם לאו. תפקידו של התקנון המצוי – להגן על כל הצדדים הנוגעים בדבר, עלהרכוש הפרטי ועל הרכוש המשותף.

בבתים משותפים מסוימים הדיירים מודעים לתקנון, ויותר מכך, החליטולהרחיק לכת ולקבוע תקנון משל עצמם (אחרת, ברירת המחדל היא שהחוק מחייב אתכל דיירי הבתים המשותפים לתקנון המצוי). תקנון ייחודי לבית משותף כלשהונקרא 'תקנון' מוסכם', ויש בו ניסוח אשר מוסכם וחתום על ידי כל הדייריםבאותו בניין.

לא עברנו את גיל בית הספר? למה לנו תקנון עכשיו?

עברנו את גיל בית הספר, ועדיין יש לנו צורך בתקנון. אתם יודעים מה –נגיד ככה – שאף פעם לא תזדקקו לו, אבל אם כן – טוב שהוא שם. בואו ניקחלדוגמא את הסצנה הבאה: הדייר שגר מעליכם מתקין דוד שמש חדש לדירה שלו, ובעתההתקנה של קולטי השמש, המתקין שובר משהו בגג או מפוצץ איזו צנרת חשובה שלהבניין.

מה עושים? זהו נזק של הרכוש המשותף של הבניין, אך הוא נגרם כתוצאהמפעולה של דייר אחד פרטי. מי משלם על תיקון הנזק? האם ועד הבית משלם מכספיהדיירים כולם? האם הדייר שאצלו התקינו את הדוד משלם? מי מחליט? כיצד השכןמהקומה שתחתיך בכלל יידע שנגרם נזק לרכוש המשותף, אשר למעשה נוגע גם אליו?

זו אולי דוגמא שנשמעת לכם פשוטה מאוד ושהתשובה עליה ברורה, אבלהבעיה היא בדרך כלל שהתשובה שברורה לאותו שכן שהחליף דוד היא בדיוק, אבלבדיוק, התשובה ההפוכה לתשובה של דייר אחר. במקרים שכאלו התקנון המצוי אוהתקנון המוסכם נכנסים לפעולה ומכתיבים את הכללים. כאשר יש תקנון ויש חוקאין על מה להתווכח, ויש דרך מסוימת בה פועלים ופותרים סוגיות אשר לא הצלחנולפתור בדרך אחרת.

קצת על התקנון

באופן עקרוני, התקנון המצוי קודם כל מגדיר מיהם הצדדים הנוגעיםבדבר, כיצד ניתן לבצע שינויים ותיקונים בדירה לרבות שיפוצים, הוא מגדיר מהבנוגע לאסיפות דיירים – מהו המניין אשר אמור להיות באסיפה, מי אמור להגיע,מתי אמורות להיערך אסיפות וכיצד מודיעים עליהן. התקנון מתאר כיצד אמורותלהיקבע החלטות בנוגע לבניין וכיצד נעשית גביית מסי ועד הבית.

התקנון גם מטפל בסעיף המדבר על לקיחת חברת ניהול ועד בית אשר תעשהאת העבודה של ועד הבית בתשלום, במקום שאחד מדיירי הבניין יעשו זאת כפי שהיהנהוג עד לפני מספר שנים. בשנים האחרונות המגמה של לקיחת חברת ניהול ועדבית תופסת תאוצה ובתים משותפים רבים מעדיפים להעביר את האחריות והטיפוללחברה.

תקנון מוסכם הוא תקנון החתום על ידי דיירי הבניין ובאופן עקרוני הואאמור לטפל פחות או יותר באתם עניינים. לכל בית משותף אשר מחליט על תקנוןמוסכם יש דגשים משל עצמו אשר חשובים לדייריו.


 
אודות המחבר

מה אנחנו עושים בשביל העסק שלך ב-eyeweb? 
אנו עוסקים ב-בניית אתרים לעסקים, קידום אתרים, פרסום באינטרנט ושיווק באינטרנט.
בונים אתרים פשוטים שגוגל אוהב!
נותנים לך שרותי אינטרנט המתאימים בדיוק לעסק שלך.
משלבים לך בניית אתר, קידום אתר שיווק האתר ופרסום על ידי רשת האתרים שלנו.
כשאתה בונה אתר אצלנו, תוכל להתחיל בקטן ולגדול עם הזמן ועם העסק שלך. 
אצלנו תוכל לקבל את כל שרותי הבניה, השיווק והקידום של העסק שלך תחת קורת גג אחת. אתר אינטרנט: www.eyeweb.co.il

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article18831.aspx