דף הבית בניין ואחזקה בניין ואחזקה - אחר תקנון מצוי מול תקנון מוסכם לבית משותף
תקנון מצוי מול תקנון מוסכם לבית משותף
eyeweb - בניית אתרים לעסקים 22/07/11 |  צפיות: 5458

תקנון – מה זה תקנון בכלל?

בתור דיירים של בית משותף אתם בטח יודעים שלפעמים ישנן מחלוקות שלאפשוט כל כך ליישב בשיחה נעימה בין הדיירים – בעיקר כאשר מדובר במצבים בהםדייר אחד מרגיש שהרכוש הפרטי שלו נפגע כתוצאה מפעולה שנעשתה לטובת הבניין,או כאשר פעולה של דייר אחד פוגעת בדיירי הבניין האחרים ועוד – ישנן לא מעטמחלוקות כשמדובר בבית משותף. אחרי הכל זהו מקבץ של אנשים אשר לא ממש 'בחרו'לחיות יחד, אך הם חיים יחד מכורח היותם שכנים.

ועד הבית אמור על פי דעתם של חלק ניכר מהאנשים להיות זה המפשר ומגשרבמקרים כאלו, אך האמת היא שזה לא לגמרי מדויק – החוק חשב על זה קודם,ונכנס לפעולה בעניין, ולכן נוסח 'התקנון המצוי'. התקנון המצוי הוא תקנוןאשר מחייב כל בעל דירה בבית משותף, בין אם הוא מודע לקיומו של התקנון וביןאם לאו. תפקידו של התקנון המצוי – להגן על כל הצדדים הנוגעים בדבר, עלהרכוש הפרטי ועל הרכוש המשותף.

בבתים משותפים מסוימים הדיירים מודעים לתקנון, ויותר מכך, החליטולהרחיק לכת ולקבוע תקנון משל עצמם (אחרת, ברירת המחדל היא שהחוק מחייב אתכל דיירי הבתים המשותפים לתקנון המצוי). תקנון ייחודי לבית משותף כלשהונקרא 'תקנון' מוסכם', ויש בו ניסוח אשר מוסכם וחתום על ידי כל הדייריםבאותו בניין.

לא עברנו את גיל בית הספר? למה לנו תקנון עכשיו?

עברנו את גיל בית הספר, ועדיין יש לנו צורך בתקנון. אתם יודעים מה –נגיד ככה – שאף פעם לא תזדקקו לו, אבל אם כן – טוב שהוא שם. בואו ניקחלדוגמא את הסצנה הבאה: הדייר שגר מעליכם מתקין דוד שמש חדש לדירה שלו, ובעתההתקנה של קולטי השמש, המתקין שובר משהו בגג או מפוצץ איזו צנרת חשובה שלהבניין.

מה עושים? זהו נזק של הרכוש המשותף של הבניין, אך הוא נגרם כתוצאהמפעולה של דייר אחד פרטי. מי משלם על תיקון הנזק? האם ועד הבית משלם מכספיהדיירים כולם? האם הדייר שאצלו התקינו את הדוד משלם? מי מחליט? כיצד השכןמהקומה שתחתיך בכלל יידע שנגרם נזק לרכוש המשותף, אשר למעשה נוגע גם אליו?

זו אולי דוגמא שנשמעת לכם פשוטה מאוד ושהתשובה עליה ברורה, אבלהבעיה היא בדרך כלל שהתשובה שברורה לאותו שכן שהחליף דוד היא בדיוק, אבלבדיוק, התשובה ההפוכה לתשובה של דייר אחר. במקרים שכאלו התקנון המצוי אוהתקנון המוסכם נכנסים לפעולה ומכתיבים את הכללים. כאשר יש תקנון ויש חוקאין על מה להתווכח, ויש דרך מסוימת בה פועלים ופותרים סוגיות אשר לא הצלחנולפתור בדרך אחרת.

קצת על התקנון

באופן עקרוני, התקנון המצוי קודם כל מגדיר מיהם הצדדים הנוגעיםבדבר, כיצד ניתן לבצע שינויים ותיקונים בדירה לרבות שיפוצים, הוא מגדיר מהבנוגע לאסיפות דיירים – מהו המניין אשר אמור להיות באסיפה, מי אמור להגיע,מתי אמורות להיערך אסיפות וכיצד מודיעים עליהן. התקנון מתאר כיצד אמורותלהיקבע החלטות בנוגע לבניין וכיצד נעשית גביית מסי ועד הבית.

התקנון גם מטפל בסעיף המדבר על לקיחת חברת ניהול ועד בית אשר תעשהאת העבודה של ועד הבית בתשלום, במקום שאחד מדיירי הבניין יעשו זאת כפי שהיהנהוג עד לפני מספר שנים. בשנים האחרונות המגמה של לקיחת חברת ניהול ועדבית תופסת תאוצה ובתים משותפים רבים מעדיפים להעביר את האחריות והטיפוללחברה.

תקנון מוסכם הוא תקנון החתום על ידי דיירי הבניין ובאופן עקרוני הואאמור לטפל פחות או יותר באתם עניינים. לכל בית משותף אשר מחליט על תקנוןמוסכם יש דגשים משל עצמו אשר חשובים לדייריו.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 eyeweb - בניית אתרים לעסקים

מה אנחנו עושים בשביל העסק שלך ב-eyeweb? 
אנו עוסקים ב-בניית אתרים לעסקים, קידום אתרים, פרסום באינטרנט ושיווק באינטרנט.
בונים אתרים פשוטים שגוגל אוהב!
נותנים לך שרותי אינטרנט המתאימים בדיוק לעסק שלך.
משלבים לך בניית אתר, קידום אתר שיווק האתר ופרסום על ידי רשת האתרים שלנו.
כשאתה בונה אתר אצלנו, תוכל להתחיל בקטן ולגדול עם הזמן ועם העסק שלך. 
אצלנו תוכל לקבל את כל שרותי הבניה, השיווק והקידום של העסק שלך תחת קורת גג אחת. אתר אינטרנט: www.eyeweb.co.il 


מאמרים נוספים מאת eyeweb - בניית אתרים לעסקים
 
פרסום באינטרנט לעסקים קטנים
אם בעבר הרחוק , עסקים קטנים רבים לא יכלו אפילו לחשוב להתמודד מול חברות ותאגידי ענק בשוק הפרסום, הרי שהיום, באמצעות האינטרנט, הם בהחלט יכולים לעשות זאת ובהצלחה מרובה.

לא רק בים – זיפות גגות
לפעמים השיטות הישנות והמסורתיות הן השיטות הטובות ביותר שלנו לעשות דברים. זיפות גגות היא אחת הדוגמאות. בדיקות שגרתיות של הגג וזיפות מדי מספר שנים יבטיחו לכם גג אטום ככל שניתן.

הכן גגך לקיץ – הלבנת גגות
בדיוק כמו שאנחנו מכינים את מכוניותינו לחורף ואת גופנו לקיץ – כך גם את גגותינו לקיץ כדאי שנכין, לקראת הקיץ והשרב הגדול שאנחנו בתור ישראלים ותיקים יודעים, שלא יחוס עלינו ושלא יחסוך מאתנו כמויות אדירות של שמש וקרינה.

הסרת שיער בשיטות שונות – מה עדיף?
כל אחד ואחת מעדיפים את השיטה שלהם להסרת שיער - בקיץ, בחורף ובעונות שביניהן. חשוב להחליט על שיטה שתהיה לכם גם נוחה, גם יעילה וגם, אם אפשר, כמה שפחות כואבת. איזו דרך אתם מעדיפים? מהם היתרונות והחסרונות של כל דרך?

תקנון מצוי מול תקנון מוסכם לבית משותף
התקנון המצוי הוא תקנון אשר מחייב כל בעל דירה בבית משותף, בין אם הוא מודע לקיומו של התקנון ובין אם לאו. תפקידו של התקנון המצוי – להגן על כל הצדדים הנוגעים בסוגיות מסוימות, בנוגע לרכוש הפרטי ולרכוש המשותף.

חיילים משוחררים – מה עכשיו?
התקופה של להיות חיילים משוחררים היא תקופה מעולה וכיפית, ויש תחושת שחרור גדולה מאוד, במיוחד אחרי כל כך הרבה שנים של לימודים ותיכון וצבא – פתאום אתם באמת חופשיים. אבל יחד עם החופש הזה גם מגיע המון בלבול. יופי, אתם חופשיים ומאושרים, אבל.... מה עושים עכשיו?

5 סגולות של שמן זית כתית מעולה
שמן זית באיכות טובה טומן בחובו גם הרבה מאוד סגולות בריאותיות שוודאי תשמחו לדעת שאתם מקבלים אותן באריזה אחת יחד עם הצבע, הריח והטעם הנפלא הזה של שמן זית כתית מעולה, הנה חמש מהן לפניכם

חיילים משוחררים – רוצים ללמוד להיות בעלי מקצוע?
חיילים משוחררים רבים פונים ללימודי תעודה שמכשירים אותם להיות בעלי מקצוע בכל מיני תחומים, מתוך הבנה שהרבה פעמים לא צריך ללמוד המון שנים באוניברסיטה כדי להצליח בחיים. לפעמים לימודי תעודה במקצוע שיש לו ביקוש רב בשוק יכולה לקדם חיילים משוחררים בפרק זמן קצר יותר, למקומות רחוקים יותר. זו יכולה להיות נקודת התחלה מצוינת

השוואה בין שטות להסרת שיער
אם יכולנו להסתובב בקיץ הישראלי כמו אדם וחווה, היינו עושים את זה בכיף. אבל זהו, שאנחנו לא יכולים... ולכן אנחנו מנסים ללבוש את המינימום שאפשר. ובשביל ללבוש את המינימום שאפשר, מה לעשות, אנחנו צריכים לדאוג שנהיה חלקים ונוכל ללכת בהרגשה טובה ונעימה. מה גם שאת 'הפרוות'... אנחנו מעדיפים להשאיר לחורף.

7 מחשבות על בחירת בעלי מקצוע
כאשר בוחרים בעל מקצוע יש הרבה שיקולים. זה נשמע אולי מוגזם, כאילו – מה כבר יכול להיות? אבל האמת היא שיש לא מעט פרמטרים ודברים שכדאי לקחת בחשבון לפני שבחורים בעל מקצוע. אז מה הם? הנה לפניכם 7 מחשבות שריכזנו עבורכם בנוגע לבחירת בעלי מקצוע, ממה ששמענו ומהניסיון האישי שלנו
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI