סוגים שונים של ביטוח רכב
נכתב על ידי: neri bennun
תאריך: 03/06/12

 

במדינת ישראל קיים חוק הנקרא 'חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים' אשר אומר כי כל אדם אשר נפגע בתאונת דרכים זכאי לקבל פיצוי כספי בגין נזק גופני או נפשי אשר נגרם לו, הוצאות רפואיות ועוד. הפיצויים ניתנים על ידי חברת הביטוח אשר ביטחה את הרכב של הנוסע או הנהג הפוגע בביטוח מסוג ביטוח חובה.

כיום, כל בעל רכב מחויב לרכוש ביטוח חובה, אך רוב הנהגים בוחרים לרכוש לא רק את ביטוח החובה לרכב אלא ביטוחים נוספים, כמו למשל ביטוח צד שלישי וביטוח מקיף. מאמר זה יסביר מהי הסיבה לצעד זה ומהם יתרונותיהם של הביטוחים המקיפים לרכב.

מהי פוליסת ביטוח רכב

פוליסה היא ההסכם בין האדם לחברת הביטוח הכולל את הכיסויים הביטוחים בגינם התחייבה החברה להעניק למבוטח פיצוי כספי כתוצאה מנזקים שנגרמו לו או לצד  שלישי. רוב הנהגים אינם מעוניינים לקחת סיכון ולרכוש ביטוח חובה בלבד, אלא מחליטים לרכוש ביטוח מקיף וביטוח מקיף לרכב אשר מבטיחים להם כיסוי מקיף במקרים של תאונות דרכים, פריצה לרכב, טוטאל לוס ועוד. כל פוליסה מכילה את אותם כיסויים אשר נבחרו על ידי המבוטח ואשר אושרו על ידי חברת הביטוח וצוינו בפוליסה. הביטוחים המקיפים לרכב וביטוחי צד ג' משתנים מחברה לחברה וממבוטח למבוטח.

קיימים שלושה סוגים של ביטוחי רכב:

ביטוח חובה בו מחויב כל בעל רכב במדינת ישראל. ביטוח זה יספק הגנה במקרים של נזקי גוף. חשוב לציין כי ביטוח רכב זה אינו מעניק כיסוי ביטוחי (פיצוי כספי) במקרים בהם נגרם נזק לרכב של הנהג או במקרה בו הנהג פגע ברכב של מישהו אחר. ביטוח מקיף אשר מעניק היצע רחב יותר של כיסויים ביטוחיים, כמו למשל כיסוי לרכבו של המבוטח במקרה בו הוא היה מעורב בתאונת דרכים ונגרם לו נזק, במקרים של פגיעה במכוון ברכב, גניבה ומצבים נוספים אשר נכללים בפוליסה. ביטוח תאונות צד ג' המטיח כיסוי למקרים בהם התרחשה תאונת דרכים בה נפגע רכב אחר, רכוש של צד שלישי, הולך רגל או נהג אחר. ביטוח צד ג' וביטוח מקיף הינם ביטוחי רשות.

לסיכום, אמנם מדינת ישראל מחייבת כל נהג רכב בביטוח חובה לרכבו וקבעה כי כל מצב בו נגרמו נזקי גוף לבעל הרכב או הנוסעים ברכב, מעניקים להם זכאות לתבוע פיצויים בגין נזקי גוף, אך דבר זה אינו עוזר לנהג אשר היה מעורב בתאונת דרכים אשר גרמה לרכבו נזקים או לרכוש של צד שלישי.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article29599.aspx