הפרדת הדת מהמדינה
נכתב על ידי: הדס כהן
תאריך: 15/07/12

להפריד את הדת מהמדינה חייבים. אבל בשום אופן לא להפריד את הלאום היהודי מהמדינה. מדינת ישראל קמה עבור העם היהודי, רבבות שילמו בחייהם עבור זה שיהיה לעם היהודי מדינה משלו. ועל כן ישראל היא מדינת העם היהודי ולא צריכים לוותר על זה בשום אופן.

לגבי השאלה אם צריך להפריד את הדת מהמדינה, אז כן. צריך להפריד את הדת מהמדינה. הדת היא אמונה, ולא כל המאמינים הם מיקשה אחת. יש בדת זרמים שונים, יש לנו את החרדים שגם הם לא מיקשה אחת ויש בתוכם, חסידים ליטאים וספרדים. חלקם אפילו לא מכירים במדינה, ורובם לא מוכנים לקבל את החובות המוטלות על האזרחים. יש ביהדות את הדתיים הלאומים, יש יהודים מסורתיים, יש רפורמים, יש קונסרבטיבים, ויש גם את החילונים.

שום זרם לא מוכן שיכפו עליו דרך חיים שלא מתאימה לאמונתו. ואם כך, אז איך אפשר לחבר את הדת עם המדינה לפי איזה זרם ביהדות תזרום המדינה המחוברת? נכון להיום האורתודוקסים הם שמכתיבים את האפיון הדתי במדינה וזה גם הסיבה למתחים בין הזרמים השונים.

הדת, מעוצמת האמונה בה, איננה סובלנית. היא נוקשה, היא איננה סלחנית, היא שמרנית באדיקות מוגזמת. ועל כן דת אינה יכולה להכיל את כל הזרמים כמקשה אחת ולייצג אותם כדת מדינה.

ידוע לנו מהעבר כיצד נראו מדינות שנשלטו ע"י דת, וכמה סבל נגרם ליהודים במדינות האלה. אנו גם רואים איך נראות מדינות מוסלמיות שהאסלם הוא דת המדינה גם היום. יש צורך להפריד את הדת מהמדינה כי זה לא עובד טוב ביחד.

בפועל זה יעבוד כמו שזה עובד במדינות אחרות, יש מדינות נוצריות שיש בהם קתולים, פרוטסטנטים ואחרים. ואין שם מתיחות ביניהם והם חיים בשלום. במדינה שבה זרם דתי אחד מתחבר למדינה ושואף מאמונתו להשפיע גם על זרמים אחרים במדינה נוצרת מתיחות ויריבות בלתי נסבלים.

אני לא רואה שום בעיה בהפרדה הדת מהמדינה להפך, זה יפיג את המתיחות בין הזרמים השונים וכל זרם יחיה באמונתו, ושלא ינסה לכפות על אחרים את אמונתו. אומרים - מה יהיה לגבי החיתון בין הזרמים? יקרה מה שקורה עכשיו, אין שום הבדל. גם היום חרדי לא מתחתן עם לא חרדי, וחילוני לא מתחתן עם חרדי, אלא אם הם בוחרים לקבל את צורת החיים של בן הזוג. אין שום בעיה בהפרדה. אפילו החרדים בינם לבין עצמם לא ששים להתערבב, ואפילו לא אוכלים מאותה כשרות, אז מדוע יש שנבהלים מהמחשבה הזו? אין שום בעיה. ורצוי כמה שיותר מהר להפריד את הדת מהמדינה.

ועל הפרדה בין דת ופוליטיקה אין בכלל על מה לדבר עצם החיבור בין דת ופוליטיקה זה מושחת וזה פוגע גם בדת וגם במדינה.

אבל לא לשכוח שאין להפריד את הלאום היהודי מהמדינה, ישראל היא מולדת של העם היהודי וכך תישאר.

היהודים נעשו ללאום במעמד הר סיני  עוד לפני שהיתה להם מדינה. יהודי שייך ללאום היהודי בכל מקום בעולם, אם יש מדינה ואם אין מדינה. כך שאין צורך בחיבור המלאכותי של דת ומדינה, ובוודאי לא של זרם אחד ביהדות.

________________________________________________________________________

מתוך הבלוג של זהר ניסן, מאתר הארגון צו פיוס .


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article30740.aspx