דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה חברה ומדינה הפרדת הדת מהמדינה
הפרדת הדת מהמדינה
הדס כהן 15/07/12 |  צפיות: 13141

להפריד את הדת מהמדינה חייבים. אבל בשום אופן לא להפריד את הלאום היהודי מהמדינה. מדינת ישראל קמה עבור העם היהודי, רבבות שילמו בחייהם עבור זה שיהיה לעם היהודי מדינה משלו. ועל כן ישראל היא מדינת העם היהודי ולא צריכים לוותר על זה בשום אופן.

לגבי השאלה אם צריך להפריד את הדת מהמדינה, אז כן. צריך להפריד את הדת מהמדינה. הדת היא אמונה, ולא כל המאמינים הם מיקשה אחת. יש בדת זרמים שונים, יש לנו את החרדים שגם הם לא מיקשה אחת ויש בתוכם, חסידים ליטאים וספרדים. חלקם אפילו לא מכירים במדינה, ורובם לא מוכנים לקבל את החובות המוטלות על האזרחים. יש ביהדות את הדתיים הלאומים, יש יהודים מסורתיים, יש רפורמים, יש קונסרבטיבים, ויש גם את החילונים.

שום זרם לא מוכן שיכפו עליו דרך חיים שלא מתאימה לאמונתו. ואם כך, אז איך אפשר לחבר את הדת עם המדינה לפי איזה זרם ביהדות תזרום המדינה המחוברת? נכון להיום האורתודוקסים הם שמכתיבים את האפיון הדתי במדינה וזה גם הסיבה למתחים בין הזרמים השונים.

הדת, מעוצמת האמונה בה, איננה סובלנית. היא נוקשה, היא איננה סלחנית, היא שמרנית באדיקות מוגזמת. ועל כן דת אינה יכולה להכיל את כל הזרמים כמקשה אחת ולייצג אותם כדת מדינה.

ידוע לנו מהעבר כיצד נראו מדינות שנשלטו ע"י דת, וכמה סבל נגרם ליהודים במדינות האלה. אנו גם רואים איך נראות מדינות מוסלמיות שהאסלם הוא דת המדינה גם היום. יש צורך להפריד את הדת מהמדינה כי זה לא עובד טוב ביחד.

בפועל זה יעבוד כמו שזה עובד במדינות אחרות, יש מדינות נוצריות שיש בהם קתולים, פרוטסטנטים ואחרים. ואין שם מתיחות ביניהם והם חיים בשלום. במדינה שבה זרם דתי אחד מתחבר למדינה ושואף מאמונתו להשפיע גם על זרמים אחרים במדינה נוצרת מתיחות ויריבות בלתי נסבלים.

אני לא רואה שום בעיה בהפרדה הדת מהמדינה להפך, זה יפיג את המתיחות בין הזרמים השונים וכל זרם יחיה באמונתו, ושלא ינסה לכפות על אחרים את אמונתו. אומרים - מה יהיה לגבי החיתון בין הזרמים? יקרה מה שקורה עכשיו, אין שום הבדל. גם היום חרדי לא מתחתן עם לא חרדי, וחילוני לא מתחתן עם חרדי, אלא אם הם בוחרים לקבל את צורת החיים של בן הזוג. אין שום בעיה בהפרדה. אפילו החרדים בינם לבין עצמם לא ששים להתערבב, ואפילו לא אוכלים מאותה כשרות, אז מדוע יש שנבהלים מהמחשבה הזו? אין שום בעיה. ורצוי כמה שיותר מהר להפריד את הדת מהמדינה.

ועל הפרדה בין דת ופוליטיקה אין בכלל על מה לדבר עצם החיבור בין דת ופוליטיקה זה מושחת וזה פוגע גם בדת וגם במדינה.

אבל לא לשכוח שאין להפריד את הלאום היהודי מהמדינה, ישראל היא מולדת של העם היהודי וכך תישאר.

היהודים נעשו ללאום במעמד הר סיני  עוד לפני שהיתה להם מדינה. יהודי שייך ללאום היהודי בכל מקום בעולם, אם יש מדינה ואם אין מדינה. כך שאין צורך בחיבור המלאכותי של דת ומדינה, ובוודאי לא של זרם אחד ביהדות.

________________________________________________________________________

מתוך הבלוג של זהר ניסן, מאתר הארגון צו פיוס .


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 הדס כהן


 


מאמרים נוספים מאת הדס כהן
 
כיצד מתבצע אבחון שווי יהלומים?
24/09/23 | חקירות
אם חשבתם שלהביט ביהלום ולהתפאר מיופיו החיצוני זו הערכה לשוויו של יהלום אז קבלו תיקון. שוויו של יהלום נמדד על ידי פרמטרים רבים, לצד זאת, צריך לדעת להבחין כי איננו מעריכים חיקוי זול שאיננו שווה הערכה ראויה כלל. על מנת לבצע בחינת שווי יהלומים נכון להיוועץ באיש מקצוע בעל ידע נרחב בענף.

הערכת אומנות. פשוט חובה
יצירת אומנות בעלת ערך ומשמעות לא יכולה להיות ללא הערכה. חובה על בעל יצירת אומנות לדעת מה הוא מחזיק בידיו. הדבר הבסיסי לעשות הוא לבצע הערכת אומנות על ידי איש מקצוע בעל ידע. איש המקצוע הנכון יהיה בעל הידע לתת מענה מקיף אודות היצירה. החומרים מהם היא עשויה, רקע והיסטוריה, שנותיה, מקורותיה ועוד. אי אפשר להחזיק ביצירת אומנות מבלי לדעת את הפרטים הללו שהסך שלכם יחד מסכם את שוויה וערכה המדויק

הערכת אומנות. הבחנה מקצועית
ראוי לה ליצירת אומנות שתהיה בידיים טובות. כלומר, אם יש בידנו יצירה שעל פניו נראית עם רקע ואיכויות יוצאות דופן נכון שנבדוק אותה ונעריך אותה נכונה

שווי יהלומים – שווה לדייק
אם ביהלומים ובשווים עסקינן הרי שיש לציין שנכון לבצע בדיקה של שווי יהלומים אצל מומחים לדבר.

שווי יהלומים – פשוט לבדוק
על מנת שנוכל לבצע תהליך של הערכת שווי יהלומים נצטרך לעבור כמה שלבים כשהראשון שבהם יהיה בדיקה מעבדתית לאישור שהיהלום שברשותנו הוא יהלום טבעי.

הערכת יהלומים. פשוט לבצע
ענף היהלומים עובר שינויים, תנודות והתפתחויות כמו ענפים אחרים... אבל יהלום כמו יהלום לעולם יהיה מבוקש וראוי לשמו הייחודי. במידה ואתם מעוניינים לרכוש תכשיט ובו שיבוץ של יהלומים או לרכוש יהלומים שימו לב שכדאי, נכון ורצוי מאוד שתבצעו הערכת יהלומים. היום ישנם חיקויים רבים, יהלומי מעבדה וזירקונים ונכון לבצע הערכת יהלומים ולדעת בוודאות מה ברשותכם.

שווי יהלומים – פרמטרים ששווים כסף
ביצוע הערכת שווי יהלומים חייב להתבצע על ידי איש מקצוע בעל ידע בענף היהלומים. כשמדובר בהערכת שווי יהלומים צריך לקחת בחשבון שלכל שגיאה קטנה ישנו ערך כספי גבוה. לכן יש צורך בהכרת יהלומים על איכותם ומנגד, הכרת הזיופים הקיימים בשטח.

הערכת אומנות. הסיפור שמאחורי
כל מי שיש ברשותו יצירת אומנות נכון שייקח אותה לביצוע הערכת אומנות. ומדוע תהליך זה חשוב? פשוט מאוד. כי באומנות כמו באומנות אין לדעת רק לפי מראה החיצוני של אומנות את טיבה, איכותה ושוויה.

הערכת תכשיטים – צריך וכדאי לדעת
21/05/23 | ביטוח
אתם לפני רכישה של תכשיט מיוחד במינו. עבורכם או עבור מתנה. ובכן, כדאי לדעת שכיום שוק התכשיטים פרוץ וכשם שיש תכשיטי איכות כך יש תכשיטים מזויפים שעל פניו נראים איכותיים ומשובחים אבל בפועל הימם זולים ופשוטים.

שווי יהלומים – בדיקה ששווה יהלום
כשיש בידינו יהלום ולא משנה מה הסיבה לכך אם מרכישה או מתנה, סביר שנרצה לדעת את ערכו ושוויו. כחלק מכך נבצע פעולה לבדיקת שווי יהלומים. אך בטרם נגיע לאבחון משמעותי נצטרך לבדוק האם היהלום שזכינו שיהיה בידינו הוא באמת יהלום בעל שווי, טבעי, או שאולי הוא פשוט זיוף ברמה ממש גבוהה, שזה כמובן ייתכן מאוד.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI