למה רפואה טבעית?
נכתב על ידי: יסמין חיו
תאריך: 24/12/12

הרפואה הקונבנציונאלית טבועה עמוק בהרגלים שלנו - אנו רגילים לקחת משככי כאבים כדי להיפטר ממיחושים שונים, עוד לפני שניתן להם הזדמנות לעבור מעצמם, אנו סומכים על רופא המשפחה שלנו שיאבחן מה גורם לבעיות שלנו ומצפים ממנו שיפתור אותן, ובמיוחד - אנו רגילים לרפואה כזו, המטפלת בנו רק כאשר אנו חולים, או חשים כאב כלשהו. אנו איננו נזקקים לרפואה מסוג זה כל עוד אנו בריאים וחשים בטוב.

אבל אם נחשוב לרגע, נבין כי הרפואה שאליה אנו רגילים היא מוגבלת מאוד, לפעמים אפילו בטיפול בסימפטומים שכיחים ולכאורה פשוטים מאוד. דוגמה לכך היא כאבי ראש. רבים מאתנו סובלים מעת לעת מבעיה זו, אך רובנו לא יודעים מהי הסיבה לכך, או כיצד ניתן למנוע את חזרתם של הכאבים מידי כמה ימים. מה עושים? אם נלך לרופא ניווכח שברוב המקרים לא יהיה לו מזור עבורנו ונצטרך להסתפק במרשם לאקמול, שיכול דווקא לעזור, אבל לא לפתור את הבעיה.

הרפואה הטבעית, המכונה גם רפואה משלימה או רפואה אלטרנטיבית, מציעה שיטות טיפול שונות, ברוב המקרים פחות חודרניות, אשר יכולות במקרים רבים להביא להקלה משמעותית בסימפטומים שלא הובנו נכון על ידי נציגי הרפואה המערבית. דוגמה מוכרת לכך היא תסמינים שונים בזמן הריון, כגון כאבי גב, צרבות ובחילות, חולשה ועוד. שיטות הטיפול מן המזרח הרחוק כגון שיאצו, רפלקסולוגיה ודיקור סיני מיטיבות לתת מענה לסימפטומים אלה.

הרפואה הסינית היא המזוהה ביותר עם השם "רפואה טבעית", על אף שישנן גם שיטות טיפול אחרות. הרפואה הסינית מסתכלת על גוף האדם כמכלול, ולכן המטפל יתעניין לא רק בתלונה המרכזית של המטופל, אלא יברר את מצבו הכללי ויאבחן אותו בהתאם לכך. פעמים רבות שמגיעים למטפל ברפואה סינית, אנו מתבקשים להוציא את הלשון - כיוון שצבע הלשון נותן למטפל מידע אבחוני לגבי מקור הבעיה. זוהי דוגמה לכך שההסתכלות איננה מקומית, אלא כללית יותר.

ניתן לסכם את היתרונות של הרפואה הטבעית כך:

  • טיפולים טבעיים יותר - הרפואה הטבעית מציעה הרבה טיפולי מגע, טיפול באמצעות צמחי מרפא ועוד. אלה הן שיטות עדינות יותר בהשוואה לתרופות, והן פחות מזיקות לגופנו.
  • הסתכלות על הגוף כמערכת אחת - פעמים רבות, כמה סימפטומים לכאורה לא קשורים, מתחברים יחדיו באמצעות הרפואה המשלימה, וכך פתרון כללי אחד מביא לשיפור באיכות החיים של המטופל.
  • הבנת שורש הבעיה - הטיפול הוא לא רק בסימפטום עצמו, אלא בגורם למחלה, כך ניתן למנוע הישנות התופעה.
  • מניעת מחלות ולא רק טיפול בחולי - העבודה על הבריאות צריכה להיעשות גם כשאנו בריאים, על מנת למנוע את המחלה. הכוונה היא לתזונה בריאה ושמירה על אורח חיים בריא.
  • הצעת פתרון לסימפטומים שהרפואה הרגילה לא יכולה להם - הרפואה הטבעית מציעה כאמור מזור לתופעות כמו כאבי ראש, שברפואה הרגילה אין להן פתרון של ממש.

 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article35321.aspx