דף הבית רפואה ובריאות דיאטה ותזונה שומנים – יעקב עזרא
שומנים – יעקב עזרא
קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית 28/08/10 |  צפיות: 1347

שומנים – יעקב עזרא

השומנים מופעים בגוף, בשתי צורות עיקריות:

1) רקמת שומן הנמצאת באזור ה-תת עורי מסביב לאברים הפנימיים:

2) בכל התאים כמות קטנה, למשל בקרומים ובחומר לבן של המוח שבו הם מהווים חומר בידוד מסביב לשלוחות תאי העצב. השומן, בעיקר זה הנאגר בתאי השומן, מהווה אנרגיה המיועד לניצול במקרה של רעב  "במקרה חרום  ", המאגר זה הייתה חשבות כאשר בתקופות קודמות, הספקת מזון לא הייתה סדירה, והאדם היה נקלע לתקופות ממושכות של רעב, ואז רק השמנים היו שורדים.

בעולם המערבי של היום, יש  מעט אנשים רעבים לתקופות ממושכות, ולכן פותחת החשבות של עודפי שומן והם גורמים רק לנזק, כמעט בכל המקרים. השומנים בנויים מחומצות שומניות עם גליצרול. הגוף אינו מסוגל ליצר את החומצות השומניות הבלתי רוויות, להקלט בתוך המזון.

מספר עצות לשימוש נכון בשומנים בלתי רווים:

1) לא רצוי לחמם שומן בלתי רוו, כי הוא מתקלקל בקלות. כמו כן כדאי לצמצם אכילת מזון המוכן על ידי תגון, או מחומם זמן  רב בשמן. 

2) שומנים בלתי רוויים מתקלקלים מהר, הם מתחמצנים במגע עם האוויר. כדאי לחלק את השומן עם פתיחת הבקבוק לבקבוקים קטנים (חצי ליטר), לסגור היטב ולשמור את השמן במקרר, או לשמור את הבקבוקים מוגנים מאור ומאוויר. כמו כן, לא רצוי לאכול גרעינים, אגוזים,  שקדים, לא טריים, כי סביר להניח  שהשמן שבהם התקלקל צריך להדגיש ששמן מקולקל מזיק.

3) השומנים (המוצקים הרכים והנוזלים) מהווים מקור מרוכז של אנרגיה. הצורה הנוזלית נובעת מהיותם  עשירים בחומצות שומן בלתי רווית. לעומתם השמנים המוצקים והרכים, עשירים בחומצות רוויות. בין השמנים מבדילים בן שמן עשיר בחומצות שומן רב  חד בלתי רוויות, כמו שמן זית, שמן אבוקדו, חריע ושמן שקדים, ושמנים עשרים בחומצות שומן בלתי רוויות כמו שמן סויה, שמן חמניות ושמן נבטי תירס.   גם  השמני הדגים עשירים בחומצות שומן רב בלתי רוויות מהסוג המכונה אומגה.3 כל השמנים האלה נמצאו לאחרונה כמורדים רמה גבוהה של כולסטרול, ומונעים  הסתיידות  עורקים.  המסיבה זו ממליצים משומנים ממקור צמחי,שמרביתם בעלי חומצות רוויות, כמו שומן הבשר, חמאה, שמנת, שמן קוקוס, וחמאת קקאו , נמצאו כלולים לגרום עלייה ברמת הכולסטרול בדם, ולהפרעות בלב מערכת הדם, בדרך כלל, מלבד להיותם מקור מרוכז של אנרגיה, השומנים מאפשרים את קלטתם של הוויטמינים הנמסים בשומן, כמו   K,  D, A, E  שומרים על חום הגוף, ומגנים על איברים שבגוף מפני הלם.  יש ממליצים על כ- 30 גרם שמן צרכה יומת. כמות זו צריכם להיות כלולים 10 גרם  של שמן עשיר בחומצות רב בלתי רוויות, לאחרונה נמצא  שגם חומצות שומן חד בלתי רוויות מונע ומורידות רמה גבוהה  של כולסטרול. הסתיידות העורקים  ומפריעות בלב, בדומה לחומצות שומן רב בלתי רוויות הם נמצאות ב- שמן זית שמן חריע שמן אבוקדו, שמן שקדים, שמן אגוזי אילסר, אגוזי פקאן, פיסטוק חלבי, ושמן אגוזי קשיו.

בספר "תזונה נבונה" מופיע אינדקס מלא של מזונות ממוינים לפי שעור תכולה של השומן, בכל מזון, עם חלוקה של שמנים רווים ושמנים בלתי רווים. 

יעקב עזרא מומחה לרפואה נטורופתית (לטיפול בתחלואות שונות, דיאטות ותזונת ספורטאים). לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140 www.HealthNFit.org   www.DietMe.co.il   www.diet2all.net 


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית

קובי עזרא Ph.D מומחה לרפואה נטורופטית, ומאמן כושר. מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים של וינגייט - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה).

כתב את הספרים:
1. אבן הפינה בתחום פיתוח הגוף.
2. ספורטולוגיה - המדריך לספורטאי.
3. סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאות!

בעל קליניקה לרפואה נטורופטית ונותן שרותים:
* טיפול במחלות שונות (כולסטרול, מחלות לב, סוכרת ועוד...).
* דיאטות הרזייה ועיצוב הגוף.
* פיתוח גוף - עיצוב וחיטוב הגוף.
לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140
אתר: פיתוח גוף, אתר: דיאטה מהירה

דיאטה מהירה1, סוכרת הריון, אנטי אייג'ינג

פיתוח גוף

דיאטה מהירה | דיאטה אישית 


מאמרים נוספים מאת קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית
 
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD, צמיחה וגדילה בגובה נוצרת ע"י התארכות עצמות הארוכות, כתוצאה מכונדרוגנזה בצלחות האפיפיזאליות, המכונות גם צלחות הגדילה. תהליך זה נובע מהתרבות כונדרוציטים, היפרטרופיה והפרשת מטריקס חוץ תאית. המאורגן על ידי רשתות מורכבות של גורמים תזונתיים, תאיים, פרצרין ואנדוקריניים. ניתן להגדיר את גיל ההתבגרות כתקופת המעבר מילדות דרך התפתחות מאפיינים מיניים משניים ועד השגת הגובה הסופי בבגרות. מהירות הצמיחה מוגברת בתחילת המוקדמות או באמצע החיים, ידועה כגידול הפוברטלי.

קריאטין - קובי עזרא
קריאטין - קובי עזרא היא חומצה אורגנית חנקנית הנוצרת באופן טבעי. תפקידו העיקרי של הקריאטין הוא להקל על מיחזור של אדנוזין טריפוספט (ATP), מטבע האנרגיה של התא, בעיקר ברקמת השריר והמוח.

דיאטה מהירה מאוד
05/04/15 | דיאטה
דיאטה מהירה. דיאטות לירידה במשקל. ישנן סיבות שונות לאיזון המשקל ודיאטות שונות: החל ממראה חיצוני, עיסוק בספורט ובריאות, לרבות בריאות הלב וכלי הדם ומניעת סרטן....

חיטוב הגוף - קובי עזרא
21/06/14 | דיאטה
בדיאטת דיאט2אול אוכלים כמעט הכל! אך לרוב הדיאטה נקבעת בהתאם למה שהמטופל אוכל באורח ה"נורמאלי" שיגרתי. וכמובן בשילוב המזונות הייחודי! מניב את התוצאות האופטימאליות לחיטוב הגוף באופן מקסימאלי ומהיר ביותר.

מניעת סוכרת מסוג 2
יש חוקרים הטוענים שניתן למנוע סוכרת מסוג 2, זאת ע"י שינוי בהרגלי החיים. היות ותוכנית תזונה ודיאטה נכונה המותאמים לפרט בשילוב תוכנית אימונים אכן עשויים למנוע את התפתחות הסוכרת מסוג 2. סוכרת מסוג 2 או סוכרת מבוגרים בלשון העם, בעלת מרכיב גנטי חזק יותר, תזונה ואורח חיים משפיעים על הסיכוי שהמחלה תתרחש בגיל צעיר יותר-40 או מבוגר יותר 60 ומעלה או אולי לעולם לא?!. הסיכון לסוג להופעת סוכרת מסוג 2 וסוכרת הריונית יכול להיות ירידה ע"י בשמירה על משקל תקין – כלומר השמנה יתרה ותזונה לא בריאה.

ויטמין d אוסטאופורוזיס
ויטמין d אוסטאופורוזיס ויטמין D או (Cholecalciferol) הוא ויטמין מסיס בשומן העוזר לגוף לספוג סידן. ויטמינים מסיסים בשומן מאוחסן ברקמות השומן של הגוף. בנוסף לסיוע לגוף לספוג סידן, ויטמין D גם מסייעת לגוף לשמור על כמות של סידן וזרחן בדם הנכונה. תוספת סידן וויטמין D מהווה טיפול הכרחי באוסטיאופורוזיס. מחלת האוסטאופורוזיס נמצאה מלווה באבחון שכיחות גבוהה של חסר בויטמין D. מקורות מזון ויטמין D מצויה במזונות הבאים: מוצרי חלב גבינה חמאה חלב מועשר (כל חלב בארה"ב הוא מועשר בויטמין D) דגים צדפות דגני בוקר

אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן
אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן

אוקסנדרולון (Oxandrolone) משפר סינתזת שרירי השלד ופרופיל ביטוי גנים הגלובלי בניוון שרירים דושן.

מחקרים קודמים הראו כי ירידה בשרירים הקשורים בניוון שרירים דושן (Duchenne muscular dystrophy) כרוכה בחוסר איזון בין שיעורי סינתזה והפירוק של חלבוני השרירים. למרות שמחקרים קודמים הציעו כי האוקסנדרולון עשוי להיות מועיל בניוון שרירים דושן, מנגנון הפעולה של האוקסנדרולון על השרירים בניוון שרירים דושן עדיין אינו ברור.

ביופסיות שריר הגסטרוקנמיוס (שרירי השוקיים) ודגימות דם נאס


טיפול תזונתי בסוכרת - ד"ר קובי עזרא
29/08/13 | רפואה
טיפול תזונתי בסוכרת מטרות הטיפול תזונתי בטיפול בסוכרת כוללות שליטה על רמת הסוכר בדם ברמות כמעט נורמליות, שמירה על לחץ דם תקין ורמות כולסטרול, והשגת משקל בריא. דבקות בתזונה בריאה, פעילות גופנית סדירה, ושימוש בתרופות בעת צורך יכול להשיג יעדים אלה ולמזער את הסיכון לסיבוכים. תחזוקת משקל תקין דיאטה אישית: הנחיות נוכחיות של איגוד הסוכרת האמריקאי רושמים תכנית ארוחת מבוקרת קלוריות המשתמשות ברשימות חליפי המזון. יש לשמור על צריכת פחמימות קבועה למדי לאורך כל היום. ההנחיות גם להגביל את צריכת השומן הרווי ו

דיאטה הרזיה ושתיית קפה
דיאטה הרזיה ושתיית קפה: הקפאין מגביר תגובת הליפוליזה (Lipolysis), תגובה זאת גורמת להבין כי צריכת הקפאין תגביר את תהליך ניצול השומנים לאנרגיה ובעיקר בעת פעילות גופנית אירובית. מה הקשר בין שתיית קפה ודיאטה למטרת הרזיה? האלקלואיד קפאין אשר מצוי בקפה ובמשקאות אחרים הינו גורם לעלייה בפעילות המטבולית, בדומה להורמוני הסטרס, לכן הקפאין משפר ומגביר את רמות האנרגיה בגוף.

דיאטה וקפאין - ד"ר קובי עזרא
דיאטה וקפאין: כולם יודעים ששתיית משקאות המכילים קפאין (בריכוז מתאים) מסייעים לנו לתהליך ההרזיה וחיטוב הגוף, לכן כל דיאטה או לפחות מרבית הדיאטות אינן מגבילות את צריכת הקפאין בהליך הדיאטה. כמו כן, הקפאין גורם לנו לחוש ערניות יתר ומפיג מהר כל עייפות, ישנם הרבה ספורטאים (ואנשים בכלל) אשר צורכים אותו לפני האימונים…
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI